Sobota, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 5085
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: „Pochodnia” w Siedlęcinie

Środa, 6 lipca 2016, 10:50
Aktualizacja: Czwartek, 7 lipca 2016, 7:47
Autor: Zeb
Region: „Pochodnia” w Siedlęcinie
Fot. Zeb
Firma z Gdyni wygrała przetarg na budowę tzw. pochodni do spalania metanu na dawnym składowisku odpadów w Siedlęcinie. Prace inwestycyjne rozpoczną się w sierpniu i potrwają około miesiąca. Przeprowadzona przez Miejskie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej rekultywacja składowiska uznawana jest na Dolnym Śląsku za wzorcową.

Na składowisku w Siedlęcinie gromadzono śmieci od 1987 do roku 2007 roku. W tym czasie zdeponowano na nim 1,2 mln ton odpadów, które zajęły około 5 mln. metrów sześciennych. Rekultywację rozpoczęto cztery lata temu, a trzy lata temu zakończono. Kosztowała 2,5 mln zł, z tego 1 mln zł stanowiła dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, pozostałą sumę, 1,5 mln zł, wyłożyło MPGK.

- Teraz będziemy prowadzili w tym miejscu jeszcze jedno zadanie – odgazowania – mówi Włodzimierz Stasiak, prezes MPGK. – Będzie ona polegała na połączeniu czterech studni gazowych w jedną. Postawiona zostanie też tak zwana pochodnia. Gazu jest tak mało, że inwestycja w większym zakresie jest nieopłacalna.

Odgazowanie jest wymogiem Wojewódzkiej Inspekcji Środowiska. Chodzi o to, by gaz zgromadzony w hałdzie nie ulatniał się do atmosfery. Być może w przyszłości pięknie zieleniące się obecnie wzgórze czeka jeszcze jedna inwestycja, związana z fotowoltaiką.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group