Wtorek, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 2069
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Po XX Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej. Pełnia klasyki

Poniedziałek, 9 maja 2011, 8:13
Aktualizacja: 8:14
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Po XX Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej. Pełnia klasyki
Fot. zyava
W minioną sobotę zakończył się XX Festiwal Muzyki Wiedeńskiej, który przez cztery dni trwał w Filharmonii Dolnośląskiej. Na finał zabrzmiała soczysta klasyka: dzieła sztandarowych wiedeńskich kompozytorów epoki: Mozarta i Beethovena w mistrzowskim wykonaniu.

Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej dyrygował Mirosław Jacek Błaszczyk. Na początek – jedna z ponad czterdziestu symfonii, jakie wyszły spod pióra niezwykle płodnego W. A. Mozarta: 38. Symfonia Praska KV 504 - Wolfganga Amadeusa Mozarta. To zarazem jedno z najbardziej finezyjnych i najtrudniejszych tego typu dzieł, która swój tytuł zawdzięcza nie miejscu powstania (Mozart napisał ją w Wiedniu), ale zamiarowi wyjazdu kompozytora do Pragi.

Ciąg dalszy „przygody” z ponadczasowym Mozartem zapewniła pianistka Joanna Ławrynowicz, która – wraz z orkiestrą – zagrała Koncert Fortepianowy A-dur KV 414. To jeden z 25 koncertów fortepianowych, jakie pozostawił po sobie przedwcześnie zmarły geniusz z Wiednia. Jak większość z nich – wykonywane w sobotę dzieło charakteryzuje lekkość linii melodycznej i zarazem ogromny ładunek emocjonalny zawarty w środkowej części Andante. Po melodyjnym Allegretto publiczność podziękowała solistce burzą oklasków. Nie obeszło się bez podwójnego bisu.

W drugiej części Jakub Jakowicz, skrzypek pochodzący z muzycznej rodziny (wybitnym wirtuozem skrzypiec jest jego ojciec Krzysztof) zmierzył się z Koncertem skrzypcowym D-dur Ludwiga van Beethovena. To jedyny w całości zachowany koncert na ten instrument (z wcześniejszego koncertu C-dur pozostały jedynie fragmenty). Co ciekawe, „prapremiera” spotkała się z chłodnym przyjęciem, a Beethoven zrażony „porażką” przerobił partyturę na wersję fortepianową. Tenże koncert bywa więc także uważany za szósty tego typu utwór (koncert fortepianowy) w bibliografii potężnego dzieła klasyka z Wiednia.

13 maja Filharmonicy Dolnośląscy wystąpią w kościele św. Erazma i Pankracego w koncercie okolicznościowym dedykowanym bł. Janowi Pawłowi II z okazji nadania tytułu i godności bazyliki mniejszej farze jeleniogórskiej. Zabrzmi Misterium „Ukryty ja” Stanisława Fijałkowskiego, który także poprowadzi orkiestrę FD. Wśród solistów – między innymi, Lora Szafran. Początek o godz. 19.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group