Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 4569
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARKONOSZE: Po szkoleniach lawinowych wiedzą, jak ratować ludzi

Środa, 14 marca 2012, 9:12
Aktualizacja: 9:14
Autor: Angela
KARKONOSZE: Po szkoleniach lawinowych wiedzą, jak ratować ludzi
Fot. KPN
Na przełomie zimy i wiosny zwiększa się ryzyko zejścia lawin w górach. Dla przysypanych ludzi liczy się każda sekunda, a w wielu przypadkach przed goprowcami na miejsce docierają pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Dlatego w miniony weekend przeszli oni szkolenie z zakresu obsługi sprzętu ratowniczego.

Kolejne szkolenie dla pracowników Karkonoskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz Parku Narodowego Gór Stołowych tym razem odbyło się w Karkonoszach, i obejmowało takie elementy jak: stosowanie sygnalizatorów lawinowych czy też sondowanie lawiniska oraz obsługa pozostałego sprzetu. Dodatkowo doskonalono techniki poruszania się na nartach tourowych w tym podejścia na fokach i zjazdy.

- W ratownictwie górskim liderem jest GOPR, ale my jako pracownicy parku jesteśmy służbą wspierającą. Często docieramy na miejsce jako pierwsi, dlatego tak ważne jest, żebyśmy potrafili obsłużyć sprzęt ratowniczy i wiedzieli jak działać –mówi Michał Makowski z Karkonoskiego Parku Narodowego.

Poza szkoleniem uczestnicy wybrali się na długi spacer po Karkonoszach. Na zakończenie szkolenia przeprowadzono także sprawdzian, polegający na jak najszybszym przejściu wytypowanej około 8 km trasy z wykorzystaniem sprzętu ski-tourowego. Do tego celu wykorzystano obszar Równi pod Śnieżką.

- W tym miejscu dziękujemy za dobre przyjęcie i wspaniałą atmosferę panu Mirosławowi Godyniowi, dzierżawcy Strzechy Akademickiej, oraz jego pracownikom – dodaje Michał Makowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group