Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 6658
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Po śmierci hrabiego Dzieduszyckiego

Niedziela, 4 maja 2008, 17:03
Aktualizacja: 17:04
Autor: TEJO
Dolny Śląsk: Po śmierci hrabiego Dzieduszyckiego
Fot. Archiwum
W sobotę zmarł Wojciech hrabia Dzieduszycki, słynny Tunio. Postać wielowymiarowa, bogata i tragiczna zarazem. Artysta często gościł w Jeleniej Górze. Miał też tytuł Honorowego Obywatela stolicy Karkonoszy.

– Wojciech Dzieduszycki (pseudonim Alberto Sas, Tunio, Turgieniew, ur. 5 czerwca 1912 w Jezupolu koło Stanisławowa, ob. Ukraina) - hrabia, polski aktor, śpiewak, dyrygent, dziennikarz, autor tekstów kabaretowych, działacz kulturalny, recenzent muzyczny i teatralny oraz inżynier. W październiku 2006 pokazuje światu swoje drugie, skrzętnie skrywane przez lata oblicze i wyznaje, że był współpracownikiem SB – taką metryczkę podało Polskie Radio Wrocław.

Hrabia zmarł we śnie, we Wrocławiu. Od czasu ujawnienia w 2006 roku współpracy ze służbami specjalnymi PRL nie pokazywał się publicznie. Mówiło się, że przeżywa dramat. Poszkodowanych przeprosił.

W Jeleniej Górze bywał w Filharmonii Dolnośląskiej, a wcześniej – na koncertach Państwowej Orkiestry Symfonicznej. Za zasługi na polu kultury w 2001 roku rajcy stolicy Karkonoszy nadali mu tytuł Honorowego Obywatela. Osobiście przyjechał na uroczystą sesję rady miejskiej i odebrał wyróżnienie.

Kiedy wyszła na jaw sprawa Jego kolaboracji z Urzędem Bezpieczeństwa, radni nie zdecydowali się na odebranie Dzieduszyckiemu tytułu. Podobne wyróżnienie miał także we Wrocławiu. Tam jednak sam zrzekł się tego zaszczytu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group