Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 6056
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Po rewaloryzacji przypałacowy park będzie perełką Mysłakowic

Piątek, 8 lutego 2013, 8:06
Aktualizacja: Sobota, 9 lutego 2013, 8:37
Autor: Mea
Region: Po rewaloryzacji przypałacowy park będzie perełką Mysłakowic
Fot. Mea
Przetarg na drugi etap „Rewaloryzacji zabytkowego parku przypałacowego”, który znajduje się między pałacem, a kościołem w Mysłakowicach zostanie rozstrzygnięty 19 lutego. – Zakłada on rekonstrukcję parku i wykonanie małej architektury. Koszt to ok. 600 tys. zł, z czego 75 % będzie sfinansowana z programu Urzędu Marszałkowskiego Rozwój Obszarów Wiejskich. Resztę zapłaci gmina – poinformował Jerzy Wateha, zastępca wójta Gminy Mysłakowice.

Ogród pochodzi z początku XVIII w., budowany był w latach 1838-40 w stylu angielskim i ma ok. 10 hektarów Rewaloryzacja będzie wykonana na powierzchni 3,5 ha. Pierwszy jej etap rozpoczął się w drugiej połowie 2012 r. i polegał na odbudowie oraz oczyszczeniu stawu oraz kaskad wodnych przy Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłakowicach. – W ramach pierwszego etapu rewaloryzacji planujemy jeszcze wyciąć samosiejki i przyciąć drzewa oraz krzewy. Prace te chcemy zakończyć w czerwcu tego roku, a ich wartość to ok. 600 tys. zł z czego 90 % finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska - mówił Jerzy Wateha.

W drugim etapie, który ma zakończyć się do lipca, powstanie mała architektura: trzy mostki nad stawem, duża kamienna ławka, drewniane ławki rekreacyjne oraz estrada, gdzie będzie można organizować koncerty i festyny. – Chcemy, by w parku można było kulturalnie, przy dźwiękach muzyki, miło spędzić czas – podkreśla Jerzy Wateha.

Trzeci etap, którego kosztorys jest dopiero tworzony będzie polegał na odtworzeniu historycznej szaty roślinnej, która tu była w XVIII w oraz utworzeniu ścieżek rekreacyjnych. – Zasadzimy 3,5 tys. krzewów i drzew m.in. wierzbę kruchą, dereń biały, głóg szkarłatny, trzmielinę wielkoowocową oraz sosnę czarną, świerk serbski, klomb pensylwański, czeremchę pospolitą, dąb szkarłatny, a także byliny, m.in.: konwalie, bergenie sercolistne, naparstnicę, czy też sadziec purpurowy – wymieniał Piotr Amborski, inspektor Referatu Inwestycji w Urzędzie Gminy Mysłakowice.

Mieszkańcy cieszą się, że park wróci do dawnej świetności. – Mieszkam w pobliżu i często chodzę tu z wnuczkami na spacery. Widać, że w tamtym roku zaczęto oczyszczać staw. Z radą sołecką zorganizowaliśmy drewniany podest do występów artystycznych. Cieszę się, że powstanie prawdziwa estrada z widokiem na kościół – powiedziała Teresa Baran.

- Prowadzę agroturystykę, do Mysłakowic przyjeżdża wielu turystów, zawsze podziwiają nasz piękny park, ale niestety był bardzo zaniedbany. Po rewaloryzacji z pewnością przyciągnie wielu miłośników przyrody, a i dla dzieci będzie spora atrakcją – mówiła Patrycja Szorkin z Mysłakowic.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1204
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group