Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 8040
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Po maturze z polskiego. Z „Granicą” i poezją marzeń i rzeczywistości

Środa, 4 maja 2011, 15:11
Aktualizacja: Czwartek, 5 maja 2011, 8:04
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Po maturze z polskiego. Z „Granicą” i poezją marzeń i rzeczywistości
Fot. TEJO
Było łatwo i przystępnie – tak maturzyści komentowali dzisiejszy egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Po południu chętni piszą część rozszerzoną tego etapu. Kolejne maturalne stresy – w następnych dniach.

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Żeromskiego egzamin rozpoczął się w niektórych pomieszczeniach z lekkim poślizgiem. – Jednak mieścił się w granicach normy a wynikał ze sporej liczby abiturientów, którym trzeba było rozdać arkusze – mówi Paweł Domagała, dyrektor placówki. Zakłóceń nie było żadnych, a pierwsi maturzyści opuścili salę po dwóch godzinach mając trzy za rozwiązanie testu.

Wszyscy byli zadowoleni z tematów. Była zarówno propozycja dla tych, którzy czują się mocni w lekturach klasycznych, jak i zagadnienie dla bardziej „wrażliwych” na twórczość poetów. Do tych drugich należeli Aleksandra Woźniak i Marek Sieradzki. – Porównanie i analiza wierszy były „smaczniejsze” – usłyszeliśmy. Spora grupa natomiast wybrała temat osnuty na motywie powieści „Granica” Zofii Nałkowskiej.

Ponadto wszyscy musieli się ustosunkować do tekstu Katarzyny Groniec zatytułowanego „Rozmowa, czyli jak mówić i słuchać” poprzez odpowiedzi na szereg pytań. Za tę część można dostać maksimum 20 punktów, a za wypracowanie – 50.

Zdaniem maturzystów zagadnienia z polskiego podstawowego były łatwiejsze niż się spodziewano. Jakie wrażenia będą po poziomie rozszerzonym, do którego zdecydowało się przystąpić bardzo wielu maturzystów z „Żeroma”? Okaże się po godz. 17, kiedy zakończy się ten etap egzaminu. Zabezpieczone prace trafią do rąk egzaminatorów z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Jutro maturzyści będą zdawali obowiązkową matematykę, a w piątek – język obcy. Ciąg dalszy matur - od 9 maja.

W ZSO nr 1 – na czas matur (do końca tygodnia) – odwołano pozostałe zajęcia w liceum i gimnazjum. Młodsi uczniowie mogą więc cieszyć się labą do przyszłego poniedziałku.

Tematy wypracowań:
Temat 1. Analizując wiersze Gdy tu mój trup… Adama Mickiewicza oraz Światło w ciemnościach Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, porównaj ukazane w nich obrazy świata marzeń i rzeczywistości. Wykorzystaj właściwe konteksty.

Temat 2. Analizując podane fragmenty powie ś ci Zofii Na ł kowskiej Granica, przedstaw obraz Justyny i jej związku z Zenonem w oczach różnych bohaterów powieści. W kontekście całej powieści wyjaśnij, jakie konsekwencje wynikają z zestawienia odmiennych spojrzeń na bohaterów i relacje między nimi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group