Sobota, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 8678
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Po Festiwalu Folkloru w „Muflonie”

Poniedziałek, 17 czerwca 2013, 11:24
Aktualizacja: Wtorek, 18 czerwca 2013, 7:10
Autor: mestra
Jelenia Góra: Po Festiwalu Folkloru w „Muflonie”
Fot. KD
Sześć zespołów folklorystycznych z Polski, Czech i Niemiec, warsztaty rękodzieła prowadzone przez czeskich twórców ludowych, kiermasz z wyrobami artystycznymi i kilkuset zachwyconych uczestników – tak można podsumować Międzynarodowy Festiwal Folkloru – tradycja łączy pokolenia, który odbył się w minioną sobotę (15.06) w Miejskim Domu Kultury „Muflon”.

Impreza była finałowym wydarzeniem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, który w „Muflonie” rozpoczął się już w poniedziałek (10.06) od „Spotkania generacji”, a w środę (12.06) kusił warsztatami prowadzonymi przez polskich artystów.

W sobotę od godz. 12.00 na terenie wokół „Muflona” pojawił się kiermasz rękodzieła, na którym można było zaopatrzyć się w przepyszne i misternie dekorowane pierniczki, ręcznie wykonaną biżuterię ze szkła, filcu czy wełny, zabawki uszyte przez lokalnych twórców, ceramikę, obrazy, rzeźby i inne artystyczne przedmioty użytkowe. W tym samym czasie czescy artyści prowadzili warsztaty rękodzieła (dekorowanie pierników, druciane ozdoby, plecionki z łyka, tworzenie szklanej biżuterii i papierowych ozdób).

– Świetny pomysł z tymi warsztatami. Zrobiliśmy już bransoletkę ze szklanych koralików, a teraz idziemy z dziećmi dekorować pierniczki – mówiła Marlena Majkut, która na festiwal przyszła z 5-letnią Kają i 8-letnim Filipem.
Zainteresowanie wśród przechodniów i uczestników sobotniej imprezy wzbudzały wielkie figury, przedstawiające postacie ubrane w ludowe stroje i wielobarwnego koguta - wykonane przez lokalnego artystę Piotra Jagielskiego.
Ustawione na chodniku przed „Muflonem” i po drugiej stronie ulicy, oblegane były przez chętnych, chcących się przy nich sfotografować.

Organizatorzy zadbali, aby atrakcji nie brakowało przez cały dzień. O godz. 15.00 w sali widowiskowej MDK „Muflon” rozpoczęła się część oficjalna imprezy i występy zespołów folklorystycznych. Gości powitała Marta Prochazková, dyrektor Eurocentrum w Jabloncu nad Nysą, który jest partnerem projektu i Aleksandra Jarocińska, dyrektor Miejskiego Domu Kultury „Muflon”.

Widzowie podziwiali zespoły czeskie: Horačky i TS Magdalena, polskie: Zespół Pieśni i Tańca „Jubilat” i Mały Bolesławiec z grupą dziecięcą z Zittau oraz niemieckie: Thalia z Jonsdorfu. Łącznie na scenie wystąpiło prawie 200 wykonawców, którzy zapewnili cztery godziny spotkania z folklorem z najwyższej półki.

– Zachwyciło nas to, że wiele zespołów składa się z młodych osób, nawet dzieci. To niesamowite, że jest ktoś, kto dba o zachowanie naszych tradycji i robi to w tak profesjonalny sposób – mówił Kazimierz Nowacki, który na festiwal przyjechał aż z Wałbrzycha.

Organizatorzy zapowiadają, że Międzynarodowy Festiwal Folkloru, który w tym roku organizują już po raz czwarty, na pewno nie zniknie z repertuaru imprez, organizowanych przez MDK „Muflon”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
157
Tak
59%
Nie
41%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
112
Czołówka busów w Jeżowie
 
Polityka
Szklarska Poręba: Popłoński vs. Lichocki
 
Piłka nożna
Rozbici w 33 minuty... Zbierają się czarne chmury!
 
112
Pobił swoją dziewczynę
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group