Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 23 sierpnia
Imieniny: Filipa, Róży, Wiktora
Czytających: 10291
Zalogowanych: 90
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Po co w ogóle zmieniać czas?

Niedziela, 30 marca 2025, 16:33
Aktualizacja: 16:52
Autor: AI
Polska: Po co w ogóle zmieniać czas?
Fot. freepik.pl
Zapytaliśmy sztuczną inteligencję, jaki jest sens zmiany czasu, którego dziś w nocy dokonaliśmy po raz kolejny.

Oto co odpowiedziała:

- Obecnie wiele badań pokazuje, że oszczędności energetyczne są minimalne lub wręcz nieistniejące. Dodatkowo zmiana czasu może negatywnie wpływać na zdrowie (m.in. problemy ze snem, wzrost ryzyka zawałów i depresji).

W związku z tym wiele krajów rezygnuje ze zmiany czasu, a Unia Europejska od kilku lat dyskutuje nad jej zniesieniem – choć na razie nie podjęto ostatecznej decyzji.

Można wziąć pod uwagę jedynie dwa argumenty za zmienianiem czasu dwa razy w roku. Otóż zmiana czasu miała poprawić warunki życia, dostosowując godziny aktywności do naturalnego cyklu dnia. W założeniu więcej światła wieczorem miało sprzyjać aktywności na świeżym powietrzu i ograniczać poranne ciemności w zimie.

Drugim argumentem miało być "bezpieczeństwo na drogach", jednak statystyki tego nie potwierdziły.

- Więcej światła w godzinach szczytu miało zmniejszać liczbę wypadków drogowych. Jednak badania pokazują coś odwrotnego, że okres dostosowywania się do zmiany czasu może powodować zmęczenie i zwiększać ryzyko wypadków.

Twoja reakcja na artykuł?

2
20%
Cieszy
6
60%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
20%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
„Dominacja człowieka dobiegła końca”
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Droga 366 wstrzymana
 
112
Kolizja z motorem koło Mazurkowej Chaty
 
Aktualności
Stawiają betoniarkę do pionu
 
112
Wielka betoniarka przewróciła się na bok
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group