Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 2523
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Po 42. Karkonoskiej Giełdzie Minerałów Skał i Skamieniałości

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 12 maja 2013, 7:38
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 maja 2013, 6:50
Autor: Aleksander Borkowski/ Angela
Fot. Aleksander Borkowski
Zbiory kamieni, minerałów i skamieniałości pochodzących nie tylko z Europy, ale także z Brazylii, Maroka i Madagaskaru, w tym szkielety i jaja dinozaurów, złoto, czarny diament czy bursztyny z szerszeniami – wszystko to i wiele innych cudów natury można było zobaczyć wczoraj (11.05) i można podziwiać jeszcze dzisiaj (12.05) od godz. 9.00 podczas 42. Karkonoskiej Giełdy Minerałów, Skał i Skamieniałości zorganizowanej w cieplickim Parku Norweskim. Giełda potrwa do godz. 17.00.

- Giełda organizowana jest wiosną, a także jesienią. Wystawcy chcą pokazać swoje zbiory kolekcjonerskie, a od kilku lat przyjeżdżają do nas również ludzie ze swoimi wyrobami czyli z biżuterią, która właśnie jest wykonywana z kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Z roku na rok nasza giełda się rozwija. Wielu wystawców przyjeżdża tu na każdą edycję – mówił dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze Stanisław Firszt.

W tym roku podczas Karkonoskiej Giełdy Minerałów Skał i Skamieniałości wzięło udział około 20 wystawców, którzy przyjechali z różnych części Polski, w tym m.in. z Wrocławia.

- Jestem kolekcjonerem minerałów od przeszło 20 lat – mówi Krzysztof Nowak. - Szukam, zbieram, ale też sam jeżdżę i zdobywam je z Polski i z całego świata. Interesują mnie przede wszystkim gabarytowo wielkie minerały. Od kilku lat przyjeżdżam ze swoimi zbiorami do Jeleniej Góry. Dzisiaj przywiozłem ze sobą: piękny okaz róży pustyni z Tunezji, kryształ górski, geodę ametystową, kawałeczki malachitu z Zairu, a także apofility z Indii – wyliczał wystawca.

Wielu ludzi, którzy przyjechali na giełdę, było zachwyconych tym, co zobaczyło na stoiskach.
– Cieszę się, że w Jeleniej Górze jest taka giełda. Można tu przyjść, odwiedzić muzeum, zobaczyć te piękne minerały, kupić wyroby, a nawet dowiedzieć się coś o nich – mówił Andrzej Reliński.

Kto nie zdążył wczoraj odwiedzić Karkonoskiej Giełdy Minerałów Skał i Skamieniałości w Cieplicach ma jeszcze okazję zrobić to dzisiaj (12.05) między godziną 9:00 a 17:00. W imieniu Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze zapraszamy!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~łubudubutoja 12-05-2013 12:29
A czy urząd miasta wystawia swoje skamieliny ,fachowców od 7 boleści? Wykształciuchy po wieczorowych studiach.Referendum w toku.Idzie dobrze.
~bert987 12-05-2013 18:37
Jelonko!!! Nadal nie potraficie zrobić newsa! Jesteście zeroprofesjonalistami. Wrzucacie 54 zdjęcia z czego 50 jest do bani; Co mnie obchodzą drzwi do budynku, plecy 3 ludzi itp, itd
~xyz 13-05-2013 2:25
niestety muszę się podpisać pod użytkownikiem ~bert987 nie mogłem tam być i tego " szkielety i jaja dinozaurów, złoto, czarny diament czy bursztyny z szerszeniami " na zdjęciu nie zobaczyłem oczywiście, to po co o tym pisać w ogóle? Zamiast tego mam zdjęcia całego złomu, który można było kupić...
~Piech 13-05-2013 11:39
Czego się czepiacie, jak chcieliście oglądać, to trzeba było przyjść. Zdjęć jest za dużo. Pozostawiłbym ok. 12 najlepszych - reszta do kosza. Sztuką jest dokonanie właściwego wyboru. Dzisiaj każdy "pstrykać" może...
~a pamiętam 13-05-2013 14:26
Cztery stragany na krzyż i 5 zwiedzających. A pamiętam tłumy wystawców i kupujących. Masakra co się stało z ta imprezą.
~ja też j.w 13-05-2013 19:37
Kiedyś nie było tylu innych imprez w tym samym dniu (targi turystyczne, pokazy lnu itp. ) Pogoda dopisywała i wiecej było kolekcjonerów "surowych" skał i minerałów. Dzisiaj więcej jest wytwórców biżuterii (bo to ma większy popyt). Naliczyłam nie cztery ,ale czternaście straganów na krzyż i z pewnością wielu zwiedzających . Z tą masakrą to wielka złośliwość pod czyim adresem ?.Ja też pamiętam, że na pochody 3-majowe przed wojną , przychodziło tysiące ludzi ,a dzisiaj cztery sztandary na krzyż i 5 uczestników . Masakra co się stało z tym świętem ? I oto jest pytanie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group