Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 7038
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Po 42. Karkonoskiej Giełdzie Minerałów Skał i Skamieniałości

Niedziela, 12 maja 2013, 7:38
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 maja 2013, 6:50
Autor: Aleksander Borkowski/ Angela
Jelenia Góra: Po 42. Karkonoskiej Giełdzie Minerałów Skał i Skamieniałości
Fot. Aleksander Borkowski
Zbiory kamieni, minerałów i skamieniałości pochodzących nie tylko z Europy, ale także z Brazylii, Maroka i Madagaskaru, w tym szkielety i jaja dinozaurów, złoto, czarny diament czy bursztyny z szerszeniami – wszystko to i wiele innych cudów natury można było zobaczyć wczoraj (11.05) i można podziwiać jeszcze dzisiaj (12.05) od godz. 9.00 podczas 42. Karkonoskiej Giełdy Minerałów, Skał i Skamieniałości zorganizowanej w cieplickim Parku Norweskim. Giełda potrwa do godz. 17.00.

- Giełda organizowana jest wiosną, a także jesienią. Wystawcy chcą pokazać swoje zbiory kolekcjonerskie, a od kilku lat przyjeżdżają do nas również ludzie ze swoimi wyrobami czyli z biżuterią, która właśnie jest wykonywana z kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Z roku na rok nasza giełda się rozwija. Wielu wystawców przyjeżdża tu na każdą edycję – mówił dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze Stanisław Firszt.

W tym roku podczas Karkonoskiej Giełdy Minerałów Skał i Skamieniałości wzięło udział około 20 wystawców, którzy przyjechali z różnych części Polski, w tym m.in. z Wrocławia.

- Jestem kolekcjonerem minerałów od przeszło 20 lat – mówi Krzysztof Nowak. - Szukam, zbieram, ale też sam jeżdżę i zdobywam je z Polski i z całego świata. Interesują mnie przede wszystkim gabarytowo wielkie minerały. Od kilku lat przyjeżdżam ze swoimi zbiorami do Jeleniej Góry. Dzisiaj przywiozłem ze sobą: piękny okaz róży pustyni z Tunezji, kryształ górski, geodę ametystową, kawałeczki malachitu z Zairu, a także apofility z Indii – wyliczał wystawca.

Wielu ludzi, którzy przyjechali na giełdę, było zachwyconych tym, co zobaczyło na stoiskach.
– Cieszę się, że w Jeleniej Górze jest taka giełda. Można tu przyjść, odwiedzić muzeum, zobaczyć te piękne minerały, kupić wyroby, a nawet dowiedzieć się coś o nich – mówił Andrzej Reliński.

Kto nie zdążył wczoraj odwiedzić Karkonoskiej Giełdy Minerałów Skał i Skamieniałości w Cieplicach ma jeszcze okazję zrobić to dzisiaj (12.05) między godziną 9:00 a 17:00. W imieniu Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze zapraszamy!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group