Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6298
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Płoną łąki, płoną pola w regionie i w mieście. Podpalacze bezkarni

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Wtorek, 20 marca 2012, 7:49
Aktualizacja: Środa, 21 marca 2012, 7:44
Autor: Angela
Fot. Czytelnik
Piętnaście hektarów nieużytków w różnych częściach Wojanowa stanęło w niedzielę w ogniu. Z żywiołem przez cztery godziny walczyło 17 strażaków. Łąki płonęły także m.in. w Chrośnicy i Sosnówce i w Jeleniej Górze. Podpalacze spędzają sen z powiek strażakom i mieszkańcom domów położonych w pobliżu terenów, gdzie podkładany jest ogień.

W miniony weekend jeleniogórscy strażacy aż 44 razy wyjeżdżali do płonących traw i nieużytków. Podpalacze podłożyli ogień na 11 jeleniogórskich łąkach oraz w 12 okolicznych miejscowościach. Każda taka akcja to koszt od kilkuset do kilkudziesięciu złotych. Strażacy przypominają, że wypalanie nieużytków jest zabronione i surowo karane.

Nieużytki płonęły nie tylko w regionie. Paliły się łąki przy jeleniogórskich ulicach: Nowowiejskiej, Muzycznej, Wiejskiej, Uroczej, Łomnickiej, Sobieskiego, Mieszka I, Konstytucji 3 Maja, Obrońców Pokoju i Nowej. Strażacy wyjeżdżali też do płonących pół w Kopańcu, Kromnowie, Marczycach, Jeżowie Sudeckim, Miłkowie, Podgórzynie, Starej Kamienicy, Antoniowie, Bukowcu, Kowarach, Wojcieszycach, Siedlęcinie, Piechowicach czy Karpnikach.

- To skandal, mimo apeli i kar nakładanych przez strażaków i policję, co roku w Karpnikach wypalane są całe hektary nieużytków. Wielu robi to dla zabawy, rolnicy wypalają łąki dla wygody nie przejmując się zagrożeniem zapalenia się lasów czy okolicznych budynków, nie mówiąc już o organizmach żyjących w glebie, które giną w płomieniach – pisze do nas jeden z mieszkańców Karpnik, który przesłał nam zdjęcia z płonącej Krzyżnej Góry w Karpnikach.

Strażacy przypominają, że wypalanie traw jest zabronione prawem. Mówi o tym między innymi ustawa o ochronie przyrody, która "zabrania wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin".

Wypalanie traw zabrania też ustawa o lasach, która mówi ona m.in., że "w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia czy wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

Konsekwencją nieprzestrzegania tych przepisów są kary grzywny do 500 złotych, kary aresztu, nagany, a w przypadku rolników - także wstrzymanie dopłat z Unii Europejskiej. Ponadto podpalenie traw na nieużytkach to zagrożenie nie tylko dla przyrody. Poza zabijaniem żyjących w trawach i w glebie zwierząt, roślin i mikroorganizmów, ogień rozprzestrzeniony na większym obszarze łąk może być poważnym zagrożeniem dla człowieka.

- Podczas wypalania traw istnieje bardzo duże niebezpieczeństwo dla samego podpalacza. Ponadto trzeba zdawać sobie sprawę, że każdy taki wyjazd jest opłacany z pieniędzy podatników. Koszt każdej akcji to od kilkuset do kilku tysięcy złotych – mówi kpt. Andrzej Ciosk, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41) Dodaj komentarz

~J...K 20-03-2012 8:10
W niedzielę widziałem jak pijany "menel" podpalił łąkę. Zgłosiłem straży. Przyjechała błyskawicznie. i było po wszystkim. Zgłosiłem także na Policję. Ciekawy jestem jak zadziałają Nasi stróże prawa. Oby tak szybko i skutecznie jak ich koledzy??????
~ 20-03-2012 8:34
Niech jeden z drugim d...lem dom,albo mieszkanie sobie podpali i patrzy sobie jak go takie rzeczy podniecaja!!!!!!!!!!!!
~szpilki 1 20-03-2012 8:46
Co roku ten sam problem, dawno zdefiniowany, opisany na wszelkie sposoby i jak widać wciąż wymykający się organom władzy policji i straży w tym i straży miejskiej z pod kontroli, Organy tak naprawdę mają ,to gdzieś i tylko jak ktoś zadzwoni, no to jadą na zgłoszenie, a w innym wypadku sprawy nie ma, karanie pewnie też jest marginalne, o przeciwdziałaniu nie wspominam!!! Za rok będzie to samo i tak do ...
~emerytka 20-03-2012 9:19
Myślę,że wszyscy powinniśmy się czuć odpowiedzialni i nie czekać aż Policja czy Straż będzie pilnować,bo to jest niemożliwe.Miejscowi ludzie,przechodnie powinni natychmiast reagować i pomagać w ujmowaniu sprawców.to prawda że to "zbrodnia"ekologiczna i wielkie zagrożenie,ale może to przemówi do obojętnych;przecież my wszyscy ponosimy koszty gaszenia tych podpaleń.Strażacy nie otrzymują pieniędzy z kosmosu,tylko z naszych podatków.To jest straszne,że musza ryzykować życie i zdrowie przez głupotę ludzką.jakie to nasze państwo jest bezsilne wobec takich przestępców.
~ 20-03-2012 9:22
500 PLN to jakiś żart, jakby było 5000 PLN to podpaleń byłoby znacznie mniej.
~myślący 20-03-2012 9:22
palić, palić jeszcze raz palić chaszcze !!!!!!!!!!!!!!!! nowa roslinność wyrośnie bydzie piknie!!!!!!!!!!!!!!!!!
~qwertyy 20-03-2012 9:39
Tylko sami mieszkancy moga temu procederowi przeciwdzialac. Podpalaczy mieszkancy moga zatrzymywac na podstawie art.243 KPK§1. "Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa /.../ Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji."
*Piękny Roman* 20-03-2012 9:50
Kary za to może i są przewidziane, ale żeby kogoś ukarać to trzeba go najpierw złapać. A z tym jest słabiutko. A apele do takich pszenno-buraczanych d...li przecież i tak nie docierają.
~x 20-03-2012 9:51
Nie jestem zwolennikiem palenia ugorow ! ale....? Brak gospodarskich rak na porzuconych nieuzytkach pozwala na powolnym tworzeniu sie buszu. Krajobraz Polski dziczeje w takim stanie rzeczy. Taka rekultywacja przynajmiej oczyszcza zanidbane laki z chaszczy i splotow starych traw. mankamentem jest brak kontroli nad ogniem, cierpia na tym lasy i zwierzyna. A szkoda. Bywajac w innych krajach zachodu, nie widzialem takich zaniedban. Tam wykoszony i zrekultywowany jaest kazdy kawalek trawiastych terenow, jest porzadek i schludny wyglad takich miejsc. Malpuje sie wiele, zle nawyki mlodziezy, mode itp dlaczego co porzyteczne jak np gospodarnosc, kultura na drogach i czystosc obejsc jest tak trudna do nasladowania? podejrzewam ze to sprawa lenistwa, bo wymaga pozbycia sie nawykow po sowieckich.
~nosek 20-03-2012 10:00
Czy ktoś ma informację,że właściciel łąki na której palono trawę został pozbawiony dopłat unijnych.Gdyby tak było moim zdaniem mniej byłoby podpaleń.W tym roku coraz więcej ludzi ginie w pożarach łąk.I nie są to chyba przypadkowi ludzie.No ale głupota ludzka nie zna granic.
~XS 20-03-2012 10:01
Wśród wiejskiego ciemnogrodu nadal panuje d...lne przekonanie przekazywane z dziada pradziada "trza wypolić bo lypiej bydzie rusło".Jak to mówią nie ma nic głupszego od mądrości ludowej.
~do nosek 20-03-2012 10:03
Tak już jest od kilku lat ale jak widzisz efekty marne.
~qwertyy 20-03-2012 10:37
jeszcze mozna wprowadzic nagrody np w wysokosci 1500-2000 za ujecie sprawcy. Mlodziez, ktora sie nudzi bedzie mogla sobie zarobic na skuter czy laptopa. Po drugie nie placic strazakom za akcje gaszenia laki, nic nie sugeruje ale moze to rowniez byc skuteczne.
~xyzI 20-03-2012 10:38
W tym temacie powiem tylko tyle, że gdyby mandat za podpalanie traw oraz nieużytków rolnych wynosił 5 000 zł to nie byłoby podpaleń, a jeśli by one się zdarzały to byłoby to sporadyczne zjawisko. A jak maniaków podpalania traw podnieca widok straży pożarnej to niech sobie podpalą własną chatę...
~EM 20-03-2012 11:18
Podpalacze to w większości ludzie, którzy chodzą na spacery z pieskamiu.
~123 20-03-2012 11:20
POLICJI TRZEBA SPRAWCE ZAWLEC NA KONISARIAT JAK W WIELU SPRAWACH,NIECH SIE PALI I JUZ!!!
~jeżozwierz1 20-03-2012 11:36
do EM-11.18: taaak, z pewnością podpalaczami są owe pieski. Może zarządzić satelitarną inwigilację narodu, zajrzeć w każdy kąt, śledzić każdy ruch obywatela, a jak się już namierzy złoczyńcę usunąć jego dane z wszelkich systemów, zablokować jego karty i konta bankowe, wycelować i przyszpilić jak motyla - ot takiego sobie WROGA PUBLICZNEGO.
~ 20-03-2012 12:30
Prymityw ci podpalacze,a moze by tak zrobic ,spalona twoja laka nie dostajesz dotacii z UE ,dopiero wtedy by chlopy pilnowaly swojego.A pozatym nie widzialam nigdy i nigdzie zeby tyle bylo nieuzytkow,czy Polakom nic sie nie oplaca,mamy tych ktorzy nie pracuja moze oni by zajeli sie scinaniem traw na nieuzytkach,bo tak nie orza nie sieja a zyja.Zrobienie cos za cos.
~ida2010 20-03-2012 12:31
W tamtym roku zadzwoniłam do straży pożarnej, że jakieś 800 m od mojego domu palą się łąki w dodatku wiatr wiał w nasza stronę i pół naszej wioski była zadymiona, strażak powiedział mi żebym sama poszła zobaczyła co się dzieje bo może to jakiś sąsiad pali śmieci, a oni nie będą wyjeżdżali do każdej bzdury. A Jak już będę wiedziała co się dzieje to żebym zadzwoniła na policję, a nie do nich! Mieszkam w Łomnicy i większość łąk podpalają wieczorem ich właściciele, a nie anonimowi podpalacze!
~ 20-03-2012 13:15
moze wreszcie doradcy complexa wezma sie do roboty i poscinaja te nieuzytki. W koncu za cos dostaja po 6 tys z naszej kasy!
~mniam mniam 20-03-2012 14:04
wystarczy w jednym miejscu rzucic zapalke zapalona haha, a po dwoch tygodniach wyrosnie piekna trawa czysta :) tak dalej
~ddd 20-03-2012 16:09
A kary za tą głupotę aż z nóg ścinają
Niggers 20-03-2012 16:25
Kary są Tak niskie w Naszym Kraju, że ja Wciąż utrzymuję się z Kradzieży ! Tak mi to weszło w krew, że pogłębiam swoją wiedzę, nie stoję w miejscu bo mam zamiar robić to dalej jak Uczniowie, co studiują żeby lepiej w przyszłości zarabiać. Wiem jakie wiążą się z tym konsekwencje, nie Wielkie :) Jak grunt zacznie się mi walić pod nogami, a stać mnie na ryzyko to wymyślę inny sposób zarobkowania- Ale nie praca, bo to zbyt uciążliwe za tak marne Wiadomo co .. :) PS. A do tego robię to, co lubię :)
~ 20-03-2012 17:36
Moda wypalania lak panuje tylko w Polsce. W innych krajach mysli sie bardziej ekologicznie- co ze zwierzetami zyjacymi na lakach? myszy, zaby, zaskronce, ptactwo wijace gniazda na ziemi nikogo nie obchodzi, bo...o tym nie mowi sie w kosciele na kazaniu, a wiec nie jest grzechem! ochane moherki- zastanowcie sie nad wlasna glupota!
~ 20-03-2012 18:14
To nie jest moda. UE im placi odszkodowania za wypalona lake.
~wroclawski_student 20-03-2012 19:52
Przestańcie już z tym "complexem". Nudzi mnie wasze prostackie poczucie chumoru. Przyczepili się do jednego słówka i będą powtarzać w nieskończoność, pacany. Wymyślcie sami coś oryginalnego i dowcipnego, bo ja widzę, że leczycie w ten sposób tylko swoje "complexy" i jesteście bardziej rzałośni niż Zawiła!
~karpniczanin 20-03-2012 20:04
W Karpnikach podpala łąki strażak kiedyś zlecał to niepełnosprawnemu facetowi,teraz sam to robi. Trzeba popatrzeć na czyich polach się pali i już wszystko jest jasne.Ludzie wiedzą ale nie chcą się w to mieszać. A policja to tylko mandat pod sklepem pijącemu piwo dać a nie robić tego co jest dokuczliwe.
~hehe10 20-03-2012 20:36
Postawić tam biedronki
~Paliknot 20-03-2012 21:08
No nie tragizujcie! Spaliłem trochu trawy i nic takiego się nie stało.BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM ! I P.poż przepisy.
~szakal 20-03-2012 21:17
Policja woli łapać kierowców jadących 70 na ograniczeniu do 50km/h albo wystawiać mandaty pijaczkom na deptaku. Jak trzeba pogonić podpalacza, to chętnych ciężko znaleźć. A z drugiej strony - co to za mandat 500zł? Śmiech na sali...
~Zielo 20-03-2012 21:23
Wypalić teren koła ratusza, to się ruszą , wyplewić Complexy z Jeleniej Góry w referendum odwoławczym, to się wiosna zacznie:)
~ 20-03-2012 21:46
do ~wroclawski_student: twój "chumor" jest "rzałosny"
~rpe 20-03-2012 22:31
Co komu do domu moja łąka to wypalam
~Nostradamus 20-03-2012 22:43
~wroclawski_student - Co z Tobą chłopie?! Complexy masz jakieś czy cóś?!
~alka21 20-03-2012 23:23
nakazać właścicielowi skoszenie trawy na jesień i nie będzie problemu z wypalaniem na wiosnę, ewentualnie drugi sposób zaorać wszystko i po kłopocie i w tym miejscu posadzić konopie i rozdać je wszystkim
~Bleblebla 21-03-2012 0:14
" Każda taka akcja to koszt od kilkuset do kilkudziesięciu złotych. " do kilkudziesięciu złotych to chyba całkiem tanio ?
~ 21-03-2012 7:06
podpalacza powinno się podpalać ,wtedy zapanował by spokuj
~zaboberek 21-03-2012 8:45
do:"myślący" z 9.22 Do swojego nicka zapomniałeś dodać INACZEJ.
~ 21-03-2012 16:06
Wroclawski Studenciku: po raz 735464859 polecam slownik ortograficzny.Krytykujesz za glupote, a sam dajesz jej popis i przyklad.To nazywa sie HIPOKRYZJA. Nie znasz slowa? polecam wujka Googla.
~xyzI 23-03-2012 7:35
Wczoraj znowu piromani mieli "pracowity" dzień. Wiem jedynie to, że w okolicach Osiedla XX-lecia podpalono trawy lub nieużytki, bo słyszałem OSP Sobieszów, OSP Podgórzyn... Nic tylko poucinać im przeszczepy albo niech podpalą swoją chatę i spoglądają jak się hajcuje, jeśli Was taki widok rajcuje!!!
~Bishkopt 24-03-2012 21:13
podpalaczy łapać i publicznie kastrować!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group