Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 2961
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Wiadomości: Pilchowice
Sobota, 4 lipca 2020, 13:19
Aktualizacja: Czwartek, 9 lipca 2020, 12:19
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Choć początkowo większość instytucji publicznych zaprzeczała doniesieniom o planach wysadzenia mostu nad Jeziorem Pilchowickim, to kolejne dowody ujawniane przez Piotra Rachwalskiego zdają się potwierdzać zamiary producentów filmu Mission Impossible 7. Marszałek województwa wyraził sprzeciw pomysłom wysadzenia zabytkowego mostu.
Dotarły do mnie bardzo niepokojące informacje, aż trudne do uwierzenia: PKP PLK wyraziła podobno zgodę na wysadzenie mostu kolejowego nad zalewem Pilchowickim na linii Jelenia Góra - Lwówek Śląski. Tak, tego najwyższego w Polsce. Most ma zostać ponoć wysadzony dla potrzeb produkcji filmowej z makietą pociągu. Producent filmu zadeklarował, że zapłaci PKP PLK 2 miliony zł na odbudowę tego mostu (przy czym szacunkowy koszt odtworzeniowy to 20-30 mln zł). Warto nadmienić, iż obecny most kratownicowy jest prawdopodobnie zabytkiem - ogłosił w marcu na swoim profilu facebookowym Piotr Rachwalski, były prezes Kolei Dolnośląskich, za którego kadencji samorządowa spółka kolejowa święciła największe sukcesy.

Wówczas oświadczenie w tej sprawie wystosował też Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

W związku z obiegającymi media informacjami o możliwości negatywnych działań wobec zabytku - wiaduktu kolejowego w Pilchowicach, gmina Wleń, informujemy, że obiekt figuruje w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Obiekt posiada wartości wskazujące na jego silniejszą ochronę, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął czynności w sprawie wpisania tego zabytku do rejestru zabytków.
Po oględzinach w dniu 10 marca 2020 r. stwierdziliśmy, że do dolnego pasa konstrukcji zamontowano stalowe trapy. O nielegalności tych prac w tym samym dniu poinformowaliśmy Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lwówku Śląskim. Przepisy karne ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, które mogą mieć zastosowanie wobec sprawcy zniszczenia lub uszkodzenia zabytku oraz jego właściciela - czytamy w oświadczeniu DWKZ, który przytacza grożące konsekwencje prawne.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. nie zamierzają likwidować mostu kolejowego nad Jeziorem Pilchowickim na linii Jelenia Góra – Lwówek Śląski. Nie ma planów, by zmieniła się jego funkcja. Mostem interesuje się ekipa filmowa zainteresowana realizacją zdjęć. Jej przedstawiciele oceniają obiekt pod względem wykorzystania w filmie. Jakiekolwiek dalsze korzystanie z obiektu musi być poprzedzone zawarciem odpowiedniej umowy oraz zgodne z obowiązującymi prawem i przepisami - odpowiedział wówczas Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.- Na sieci w zarządzie PLK jest ponad 3300 mostów kolejowych. Coraz więcej obiektów jest odnawianych. Niektóre obiekty, istotne dla otoczenia lub historii są przekazywane do innego wykorzystania. Każdy obiekt jest traktowany indywidualnie - dodał M. Siemieniec.

W tym tygodniu Piotr Rachwalski wrócił do tematu.

Jeśli ktoś myślał, że to koniec historii z planami wysadzenia zabytku, to się srogo mylił. Wszystko wskazuje na to, że sprawy nabrały tempa - co śmieszniejsze na wysadzenie państwowego, publicznego zabytku prywatny podmiot dostał... dotację 5,5 mln z publicznej kasy. Sprawy z wysadzeniem przyspieszyły po linii partyjnej - nie ma już oporu samorządów, przyszłym tygodniu ma być spotkanie dotyczące wysadzenia mostu w UMWD. W zasadzie na drodze stoi już tylko konserwator zabytków, ale i tu sprawa jest prosta - jedna decyzja ministra i nie ma konserwatora. Czy będzie zatem umierał za most? - zastanawia się były prezes KD.

Z kolei marszałek województwa przyznaje, że słyszał o takich zamiarach, ale jest im przeciwny.

Dowiedziałem się o tym niedawno i to nie ze źródeł urzędowych, lecz z plotek. Nie wyobrażam sobie, żeby na potrzeby filmu ten most został wysadzony. To jest most wyjątkowy, historyczny. Wiem, że z inicjatywy grupy ludzi został złożony wniosek o wpisanie do rejestru zabytków i wydaje mi się, że nie ma zagrożenia dla tego mostu, tym bardziej, że powstaje szlak zabytków techniki na Dolnym Śląsku - powiedział Cezary Przybylski.

Ostatni pociąg Kolei Dolnośląskich z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego (pod specjalną nazwą "Ostatni leniwiec") pojechał 11 grudnia 2016 roku. Niemal rok później odbył się przejazd testowy czeskim motorakiem. Od tamtej pory pociągi na linii 283 nie kursują, ale władze województwa chcą ją przejąć i reaktywować połączenia kolejowe dzięki rewitalizacji linii.

Twoja reakcja na artykuł?

8
5%
Cieszy
10
7%
Hahaha
2
1%
Nudzi
1
1%
Smuci
26
17%
Złości
104
69%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (72) Dodaj komentarz

~R 1 4-07-2020 14:00
A wszystko to przez fakt, że władze województwa dolnośląskiego w ślimaczym tempie zabierają się do przejęcia tej linii. Jedna z najpiękniejszych tras widokowych w Polsce za chwilę przestanie istnieć bo ktoś ją wysadzi w powietrze, bo ważniejsza była niezagrożona linia do Świeradowa czy wątpliwie potrzebna linia do Karpacza. Ratujmy to co jest bardziej zagrożone. A do Jeleniej Góry, Karpacza, Szklarskiej Poręby niezbędne jest postaranie się o drogę z prawdziwego zdarzenia. I to powinno być ponad partyjnymi podziałami, honorem dla naszych posłów i senatorów.
~Wer 4-07-2020 17:07
do: ~R 1 (14:00)
Nie tylko ten most powinien zniknąć! Rację bytu ma tylko kolej towarowa! Wysadźmy ten most i niepotrzebne dworce! Niech powstaną tanie działki inwestycyjne! Precz z koleją! Niech żyje PKS!
~ 4-07-2020 20:11
do: ~Wer (17:07)
Idealny początek końca archaicznego nieporozumienia o nazwie PKP!
~Michru 4-07-2020 22:20
do: ~ (20:11)
Taki wpis znalazłem na jednym z portali. Kolejarz: "Żaden most na linii kolejowej do Lwówka nie zostanie wysadzony, Rachwalski celowo rozpuszcza takie plotki, żeby nie dopuścić do remontu linii 283 Jelenia Góra - Lwówek Śląski. "Gazeta Wyborcza - Wrocław" dotarła do informacji u źródła, tj. od producentów filmu. Czytamy tam m.in.: "Udało nam się porozmawiać z polskim producentem wykonawczym hollywoodzkiego filmu - firmą Alex Stern. Anna Pipin, kierownik produkcji filmu w Polsce: - Z całą pewnością nigdy nie ma planów wyrządzenia trwałych i nieodwracalnych szkód na polskim mieniu, zabytkowym czy współczesnym. Na to nie zdecydowałaby się ani strona amerykańska, ani polska nie wydałaby zgody. Wtóruje jej Robert Golba, prezes Alex Stern: - Studio amerykańskie, z którym współpracujemy, działa wedle zasady, że obiekty po zdjęciach zostawia zawsze w lepszym stanie, niż je zastaje na początku. Częścią szerszego planu jest więc pełna rewitalizacja linii kolejowej 283 - łączącej Jelenią Górę z Lwówkiem Śląskim, z Zebrzydową i Ławszową, która prowadzi przez most we Wleniu - oraz samego mostu. Gmina Wleń i region wyłącznie zyskają na tej produkcji. Obecnie linia kolejowa jest w tragicznym stanie i nie nadaje się do eksploatacji, a most nawet bezpiecznego przechodzenia po nim" (Agata Saraczyńska - "Most we Wleniu przetrwa", Gazeta Wyborcza - Wrocław z dn. 25 marca 2020, screen artykułu: https://zapodaj.net/b01ff06a9859d.jpg.html ). W podobnym tonie wypowiedziały się wcześniej PLK - właściciel linii kolejowych w Polsce. Że jest niemożliwe, żeby ktoś przyszedł i ot tak sobie wy
~Michru 4-07-2020 22:21
do: ~Michru (22:20)
Cd. Że jest niemożliwe, żeby ktoś przyszedł i ot tak sobie wysadził w powietrze jeden z największych w Polsce mostów kolejowych. O co więc chodzi Rachwalskiemu? Żeby znaleźć odpowiedź na to pytanie, trzeba cofnąć się do czasów gdy był on prezesem Kolei Dolnośląskich. Linia 283 Jelenia Góra - Lwówek Śląski nigdy nie cieszyła się jego sympatią. Wręcz można powiedzieć, że była dla niego solą w oku. Ot, taki pekapistyczny nawyk (a może z czasów, gdy sam prowadził na Pomorzu komercyjną firmą busiarską?) - koszty uruchamiania pociągów są wyższe niż zyski z biletów, więc połączenie trzeba zaorać. Względy społeczne, turystyczne itd. się nie liczą. Dlatego będąc prezesem KD zaczął zamiast szynobusów nagminnie puszczać na linii małego busika, bez żadnej informacji w rozkładzie, żeby wygasić frekwencję na tej pięknej trasie i dać powód organizatorowi przewozów (czyli UMWD), żeby połączenie zlikwidować. Pasażerowie, zamiast podziwiać z okna pociągu niepowtarzalne widoki (np. z wiaduktu na zalew Pilchowicki), zmuszeni byli tłuc się w jadącym drogą, omijającym najpiękniejsze miejsca, ciasnym, wiecznie spóźnionym busiku. Oczywiście pod warunkiem, że ten w ogóle przyjechał. O dojeździe do takich stacyjek jak np. Pilchowice Zapora można było zapomnieć, bo bus je omijał. O perfidii postępowania Rachwalskiego świadczyć może np. pociąg "Dolina Bobru" (weekendowy pociąg uruchomiony dla mieszkańców Wrocławia do Jeleniej Góry przez Zebrzydową, Lwówek i Wleń dla poznania uroków Kolei Doliny Bobru - jednej z najpiękniejszych linii kolejowych w Polsce, po zlikwidowaniu pociągów Jelenia Góra -
~Michru 4-07-2020 22:21
do: ~Michru (22:21)
Cd. O perfidii postępowania Rachwalskiego świadczyć może np. pociąg "Dolina Bobru" (weekendowy pociąg uruchomiony dla mieszkańców Wrocławia do Jeleniej Góry przez Zebrzydową, Lwówek i Wleń dla poznania uroków Kolei Doliny Bobru - jednej z najpiękniejszych linii kolejowych w Polsce, po zlikwidowaniu pociągów Jelenia Góra - Lwówek), który często do Zebrzydowej jechał na Impulsie, a na dalszy, czyli najpiękniejszy odcinek wzdłuż Bobru (Zebrzydowa - Lwówek - Wleń - Jelenia Góra) był podstawiany... mały busik. Wbrew nazwie, mało komu udało się z tego pociągu obejrzeć Dolinę Bobru, w tym słynny most nad Jeziorem Pilchowickim, a turyści którzy wybrali się na atrakcyjną wycieczkę kolejową, mogli co najmniej czuć się zawiedzeni i rozgoryczeni. To nie wystarczyło, więc w pewnym momencie Rachwalski całkowicie zlikwidował wszystkie pociągi i w rozkładzie pojawiła się już wyłącznie komunikacja zastępcza w postaci dwóch weekendowych autobusów Jelenia Góra - Lwówek Śląski o absurdalnych porach. Wtedy jeszcze dało się jeździć szynobusem po torach, Rachwalski oficjalnie zarzekał się w mediach, że pociągi będą jeździć do kiedy się tylko da, ale okazało się, że to była tylko tania medialna propaganda. Jak widać zrobił inaczej. Od tej pory linia była zdana już tylko na pastwę złomiarzy (którzy szybko zaczęli ją rozkradać). Nawiasem mówiąc, komunikację zastępczą też szybko cichaczem zlikwidował. Mieszkańcy i miłośnicy kolei jednak nie przestawali walczyć o powrót pociągów na linię do Lwówka, nie dając zapomnieć o konieczności jej remontu. Pojawiły się więc hejty pisane anonimowo na różnych p
~Michru 4-07-2020 22:21
do: ~Michru (22:21)
Cd. Pojawiły się więc hejty pisane anonimowo na różnych portalach na tę linię (i - co znamienne - tylko tę), a nawet obrażające obrońców pociągów do Lwówka i podszywające się pod znanych działaczy zaangażowanych w walkę o utrzymanie tej linii. Przypadek? Nie sądzę. Po sieci krążą screeny, jak Rachwalski obficie produkuje się w godzinach swojej pracy na różnych portalach i forach internetowych o tematyce kolejowej. Gdy Rachwalski stracił stołek prezesa KD, nie zakończyło to dalszego hejtowania tej linii. Na profilu facebookowym Rachwalskiego "Piotr Rachwalski - komunikacja zastępcza" i anonimowo na różnych portalach pojawiły się np. spreparowane "dla żartu" rozkłady jazdy ośmieszające linię do Lwówka, w których elementem pociągowym pojazdów jest nie lokomotywa, tylko... koń. Ewidentnie zrobił je kolejarz, bowiem wykorzystano do tego celu szablony tabel do tworzenia rozkładów jazdy na kolei niedostępne osobom spoza środowiska kolejarskiego. Upłynęło zaledwie kilka dni od tego "świetnego dowcipu" i mamy już kolejną "zabawę" Rachwalskiego, teraz znacznie poważniejszą - właśnie rozsiewanie fake newsów o rzekomym wysadzeniu mostu w Pilchowicach. Wszystko po to, żeby wykurzyć producenta znanej hollywoodzkiej produkcji filmowej "Mission: Impossible" i przekreślić jego zamiary remontu linii kolejowej. I tak właśnie pod płaszczykiem "obrony mostu" w rzeczywistości sabotuje się możliwość remontu linii jaka nieoczekiwanie się pojawiła. Jak zajrzycie na wspomniany profil facebookowy Rachwalskiego to zauważycie, że w ciągu ostatnich kilku dni naprodukował już z pięć takich "newsów"
~Michru 4-07-2020 22:22
do: ~Michru (22:21)
Cd. Jak zajrzycie na wspomniany profil facebookowy Rachwalskiego to zauważycie, że w ciągu ostatnich kilku dni naprodukował już z pięć takich "newsów", pod którymi toczą się ożywione dyskusje z udziałem nastoletnich pseudomikoli sympatyzujących z Rachwalskim. Opinie odmienne, sceptyczne, krytyczne czy prostujące są usuwane. W każdym retoryka Rachwalskiego zawsze ta sama - nie mam żadnych dowodów, ale macie wierzyć mi a nie informacjom zaczerpniętym bezpośrednio u źródła (PLK, producenci filmu itd.). Rachwalski nawet przezornie "zabezpieczył się" na okoliczność późniejszego prostowania jego bzdur - od samego początku powtarza nieskończoną ilość razy frazesy typu "W tej chwili trwa gorączkowe fabrykowanie papierów i uzasadnień do prac na moście". Czyli cokolwiek ktoś teraz powie innego, będzie to "kłamstwem", bowiem Rachwalski to "przewidział". Czy Rachwalski na to też potrafi przedstawić jakieś dowody? Oczywiście nie. W ten sposób można by ogłosić światu każdą, nawet najbardziej irracjonalną bzdurę i teorię spiskową, np. że koronawirus to nie jest naturalna pandemia, tylko broń biologiczna zastosowana przez Chińczyków wobec mieszkańców konkurencyjnej gospodarczo Europy i Ameryki (słyszałem z wiarygodnych źródeł, ale nie mam uprawnień do przedstawienia posiadanych dowodów), a w oświadczenia Chińczyków ani nikogo innego nie wierzcie, bo papiery zostały już sfabrykowane (to są zawodowcy, a w grę wchodzą miliardy dolarów). Niech każdy sobie sam teraz odpowie na pytanie: komu wierzyć - sfrustrowanemu byłemu prezesowi Kolei Dolnośląskich, który wyleciał ze stołka i w ogóle z
~Michru 4-07-2020 22:22
do: ~Michru (22:22)
Cd. Niech każdy sobie sam teraz odpowie na pytanie: komu wierzyć - sfrustrowanemu byłemu prezesowi Kolei Dolnośląskich, który wyleciał ze stołka i w ogóle z KD i rozsiewa fake newsy bez żadnych dowodów, czy poważnym instutucjom z Polski i zagranicy, przedstawiającym oficjalne stanowiska i tłumaczącym wykonywane prace? Po to przedstawiłem historię sabotowania przez Rachwalskiego linii lwóweckiej - żeby każdy wiedział, że nie jest to pierwsza i jednorazowa akcja tego człowieka. Najbardziej smutne jest w tym wszystkim to, że przez takich szkodników najbardziej ucierpi gmina i region - nie będzie ani filmu (i wielkiej promocji regionu na całym świecie), ani pociągów. Bo UMWD sam nie wyremontuje tej linii, gdyż nie widzi takiej potrzeby - linia jest daleko od Wrocławia, a przecież w pociągach i tak "była mała frekwencja" (podziękujcie Rachwalskiemu, który wcześniej ją wygasił). Gdyby naprawdę UMWD zależało na remoncie tej trasy, to już dawno by go zrobił, pieniądze są (np. na właśnie remontowane linie do Sobótki i Jedliny idzie ok. 500 mln zł, podczas gdy obecny koszt remontu całej linii do Lwówka to tylko ułamek tej kwoty - ok. 40-60 mln). Za kilka lat ten koszt wzrośnie kilkakrotnie, gdy infrastruktura zostanie rozkradziona albo popadnie w ruinę. Jaka będzie kolejna akcja Rachwalskiego przeciwko linii lwóweckiej? Może sam podłoży się z ładunkami wybuchowymi pod mostem pilchowickim? Jakby dalej coś złego działo się z tą linią (a jest to bardziej niż pewne, że Rachwalski wymyśli kolejne akcje) to już wiecie, kto jest tu najbardziej podejrzany. I jeszcze jedno. Pewnie odpow
~Michru 4-07-2020 22:23
do: ~Michru (22:22)
Cd. I jeszcze jedno. Pewnie odpowiedzią Rachwalskiego na ten wpis demaskujący motywy jego postępowania będzie to, że to ja produkuję kłamstwa i bzdury oraz obrzucanie epitetami typu "troll lwówecki" (w ten dziecinny sposób Rachwalski obraża wszystkich, z którymi nie zgadza się w poglądach). Nie wierzcie temu! W ogóle nie wierzcie plotkom! Podstawowa zasada dotarcia do prawdy - zawsze wierzcie dowodom, ewentualnie oficjalnym oświadczeniom poważnych instytucji, a nie plotkarzom, którzy na dodatek sami mają wiele za uszami."
~dgdhgegtrt 5-07-2020 20:07
do: ~Michru (22:23)
Ale mariuszku wywód strzeliłeś.Bardzo mi się podoba.Już niedługo porozmawiamy sobie w cztery oczy. Cieszy mnie twoje przygotowanie do tej rozmowy.A co tam dzisiaj w Warszawie słychać?
~gh...hg 5-07-2020 21:11
do: ~dgdhgegtrt (20:07)
Nie miaucz, kotek. Straszysz, straszysz Robercik, a wszyscy widzą że mocny jesteś tylko anonimowo w internecie. Nawet jednego nicka nie masz. W końcu znajdą cię w Szklarskiej Porębie i wsadzą do paki. Już za twojego kolegę się wzięli i od razu zrobiło się przyjemniej na wrocławskich portalach.
~gh...hg 5-07-2020 21:12
do: ~dgdhgegtrt (20:07)
Nie miaucz, kotek. Straszysz, straszysz Robercik, a wszyscy widzą że mocny jesteś tylko anonimowo w internecie. Nawet jednego nicka nie masz. W końcu znajdą cię w Szklarskiej Porębie i wsadzą do paki. Już za twojego kolegę się wzięli i od razu zrobiło się przyjemniej na wrocławskich portalach.
~Dziad Borowy 6-07-2020 19:23
do: ~Michru (22:22)
Jestem z Wlenia. Dojeżdżałem tą linią do szkoły do Lwówka, później do pracy do Jeleniej Góry, odbywał się tędy transport kruszywa z Rakowic, odciążając rachityczną drogę kołową, i nie tylko - kolej wyręczała masowy transport na drogach kołowych. Lokalne połączenia były zsynchronizowane z dalekobieżnymi - np. jak się spóźnił pociąg z Wrocławia to ten na Lwówek czekał. Nie wdaję się tutaj w "niuanse" opisane, ale z perspektywy użytkownika tej trasy mogę stwierdzić że najpierw ograniczono liczbę połączeń, następnie połączenia były ustalone tak, że ani do pracy/szkoły i z powrotem się nie dało dojechać. Następnie ograniczenia prędkości takie, że nawet przysłowiowym babom jadącym na targ jajka na sprzedaż się zdążyły popsuć. No a potem te busy - widmo. Z mojej perspektywy ewidentnie była wola, żeby nikomu nigdzie nie pasowało dojechać, no i potem likwidacja de facto.
~ 4-07-2020 14:25
Imperialiści niech wysadzają swoje mosty. Nie ma zgody by zabytek został zniszczony. Jesteśmy ko...um jankesów wyrzucić ich z Polski wprowadzić wizy a żyć w przyjażni to trzeba z sąsiadami.
~iras 4-07-2020 14:27
W Warszawce jakiś most niech wysadzą a od tego wara!!!
~J23 4-07-2020 22:50
do: ~iras (14:27)
Rachwalskiego właśnie wywalono z kolejnego stołka - prezesa wałbrzyskiego Aquaparku, bo zamiast pracować zajmował się w godzinach pracy spamowaniem internetu i produkowaniem fake newsów takich jak ten o moście na linii do Lwówka. Sfrustrowany, chory człowiek, który w internecie daje upust swojej frustracji. Zupełnie niewiarygodny!
~henio 4-07-2020 14:29
Skoro to most prowadzący do Lwówka to śmiało można wysadzać.
~JGA 4-07-2020 22:19
do: ~henio (14:29)
O, hejter z Wrocławia już nadaje. Ciebie wysadzimy, dzbanie!
~henio 5-07-2020 0:42
do: ~JGA (22:19)
odpalać !!!
~srenio 5-07-2020 4:17
do: ~henio (0:42)
Teraz jesteś henio? Jeszcze cię Pani Burmistrz nie wsadziła do pierdla?
~Anonim+ 4-07-2020 14:39
Coś mnie się zdaje, że przy okazji ostatniej wizyty Andrzeja Dudy w USA, nasz miłujący lepszego suwerena Prezydent, załatwił właśnie to wysadzenie mostu! Będzie oglądał film i chwalił się: to dzięki mnie ten film jest tak atrakcyjny...Ja, natomiast proponuję pójść znacznie dalej i wysadzić zaporę w Pilchowicach (stara już i tak się zawali), a po drodze nakręcić film, jak woda (ze starym szlamem pocelwiskozowym) zmyje z powierzchni ziemi Wleń!
~ 4-07-2020 21:48
do: ~Anonim+ (14:39)
No, nie kryguj się, nie bądź " tchurz". Napisz, że to załatwił telefonicznie ( takie ma POważanie ) " Czaskoski w rozmowie z Obamą.
~Wiktoria Piracka 4-07-2020 22:11
do: ~Anonim+ (14:39)
Wsioki z Wrocławia jak przyjeżdżają do Jeleniej Góry to wszędzie s.. zostawiają.W restauracjach,w parkach i wszędzie gdzie się nie pojawią.Co to za bydło,kto je spłodził?
~fsfff 4-07-2020 15:24
Tym zabytkowym mostem juz nigdy zaden pociąg nie pojedzie z tego wzgledu że sie do tego nie nadaje ! Tylko nowy most daje szanse połączenia Wlenia z JG , myślcie trochę
~Anonim+ 4-07-2020 15:46
do: ~fsfff (15:24)
Może już teraz się nie nadaje, ale jakieś 35 lat temu, jeździłem ze Szczecina do JG przez ten most - wolno, ale skutecznie - można było podziwiać piękne widoki! Załatw u pana Prezydenta kilkanaście milionów na nowy, a wtedy niech go sobie wysadzają! Radzę się pośpieszyć - póki co - wszystko obiecuje przed II turą wyborów, zatem jest szansa...
~Wer 4-07-2020 17:08
do: ~Anonim+ (15:46)
Ma...e. Prezydent może co najwyżej dać na to twoje pieniądze...
~ 7-07-2020 15:11
do: ~Anonim+ (15:46)
Też jeździłem. Prowadziliśmy pociągi do Szczecina. Poznania, Świeradowa i Legnicy. Wszystkie przez ten most. Tam i z powrotem. To było niezapomniane przeżycie. Jak chcą wysadzić makietę pociągu, to niech zbudują też makietę mostu.
Cowtrawiepiszczy 5-07-2020 16:11
do: ~fsfff (15:24)
Spadaj na drzewo banany prostować!
~s. 4-07-2020 15:49
Platforma wszystko sprzeda i wysadzi.
~500+ 4-07-2020 17:13
do: ~s. (15:49)
Na szczęście w PL rządzi PIS dla tego możemy być spokojni o most. PIS na pewno nie pozwoli na sprzedanie i wysadzenie. Co nie zmienia faktu, że w XXI w. kolej to przeżytek. Sens mają takie linie jak Wrocław - Warszawa i Wrocław - Berlin a nie jakieś prowincjonalne linie do lwówka. Ludzie oczekują ścieżek rowerowych a nie hałasujących pociągów!
~wrocławianin 5-07-2020 0:35
do: ~500+ (17:13)
Wsiocław nie potrzebuje pociągów. Ludzie są tu zbyt biedni, a Dolny Śląsk nie będzie ciągle finansował im promocji do wszystkich okolicznych wioch. A tabor przerzucić na linie turystyczne do Lwówka, Karpacza, Kowar czy Świeradowa, gdzie jest mnóstwo bogatych turystów, zaś mieszkańcom też powodzi się dużo lepiej.
~ 5-07-2020 20:54
do: ~500+ (17:13)
sPISek żydowski zaraz straci prezydenta a wtedy...
~ 4-07-2020 16:10
i jak oni ten most wysadzą? na umówiony znak sygnał - jaki to znak unieść czapkę ! hehe czy to był ten most !! tak ten panie reżyserze producencie
~ 4-07-2020 16:11
zrobić trasy rowerowe po tych torach a zobaczycie jaki będzie ruch !! do szklarskiej pociąg wystarczy że pusty jeździ i powietrze wozi czasem parę osób pojedzie ale to niema żadnej rentowności
~mieszkanka Sobótki 4-07-2020 22:47
do: ~ (16:11)
W Sobótce również mieszkańcy zbierają podpisy- ludzie chcą żeby rozebrać resztki tej linii bo wszyscy chcą asflatowej ścieżki rowerowej na Ślężę.
~anonim2 4-07-2020 16:28
Dlaczego Jelonka promuje zacietrzewionego trola, pseudo znawcę wszystkiego?
~Anonim+ 4-07-2020 22:13
do: ~anonim2 (16:28)
Jelonka niech dalej rozpowszechnia fakenewsy rozpowszechnione przez trolla z Wągrowca, a daleko na tym zajedzie. Troll z Wągrowca na razie nie przedstawił ŻADNYCH dowodów, jedynie opiera się na plotkach i własnych domysłach.
~Anonim+ 6-07-2020 18:41
do: ~Anonim+ (22:13)
Ktoś, w tym wpisie podszył się pod mój nick - niech Mu będzie na zdrowie!
~Anonim+ 6-07-2020 20:51
do: ~Anonim+ (18:41)
Teraz próbujesz ukraść mój nick, wrocławski trollu? Od zawsze piszę pod tym nickiem.
marek15440 4-07-2020 20:46
To wszystko wina PiS
~GedeonJerubal 4-07-2020 21:07
Tam musiał być Dżazgowski... On lubi robić zamieszanie...
~Popieram pis 4-07-2020 21:10
Wysadzić to czaskowskiego w p...u i poko
~Hose 4-07-2020 21:29
Możecie go wysadzić!
~wrocławianin 5-07-2020 0:34
do: ~Hose (21:29)
Wrocławianie natomiast oczekują bazaru, gdzie można kupić tanią marchewkę, używane portki i różne klamoty z szabru, a nie dworca. I tak nikogo tu nie stać na bilety na pociąg.
~Harry sauer 4-07-2020 21:44
D..y niech sobie wysadza '' '' '' '' '' 'Banda de...i
~Piotr Samochwalski 4-07-2020 22:19
Ja mam dowód, że most w Pilchowicach miał być wysadzony. To nie pierwszy raz filmowcy i producenci tego filmu wpadli na coś takiego. Wcześniej podczas kręcenia scen do Mission Impossible 3 wysadzono w powietrze i zbombardowano most przez zatokę Chesapeake w Stanach Zjednoczonych. Jak ktoś oglądał to na pewno pamięta imponujące sceny wybuchów. Na szczęście most szybko został odbudowany i już następnego dnia po zakończeniu zdjęć można nim było przejechać samochodem. A w innej części filmowcy wysadzili w powietrze Kreml. Skoro takie rzeczy wysadzali w powietrze, to most w Pilchowicach to przy nich pikuś.
~MK 4-07-2020 22:47
A co na to marszałek? Pewnie dowiedział się jako ostatni. Zainteresowany w ogóle losem zabytkowego wiaduktu czy też udaje, że to nie jego sprawa? Swoją drogą obok popada w ruinę piękny, zabytkowy budynek stacyjki Pilchowice Zapora często wykorzystywanej przy kręceniu różnych filmów. O nim jakoś cicho, a też stan jego jest tragiczny. Czy też trzeba jakiejś katastrofy, żeby wszyscy się obudzili? A co do wiaduktu to wcale bym się nie zdziwił, gdyby okazało się, że to hejterzy tej linii z Wrocławia postanowili go wysadzić w powietrze albo dali cynka producentom filmowym. Po środowisku wrocławskich mikoli wszystkiego można się spodziewać - niestety głównie najgorszego.
~Kolejarz z PLK 4-07-2020 23:07
Sezon ogórkowy się zaczął więc Piotr Rachwalski ma pełne ręce roboty. Bo zdaje się z pracą u niego ciężko (kilka dni temu wywalono go z kolejnego stołka). Zawsze znajdą się naiwni którzy łykną te bzdury. Proponuję nie karmić trolla z Wągrowca bo jego to tylko napędza. Niech się zabierze w końcu za pracę. Albo izolatka z zakazem dostępu do internetu. W PLK mamy niezły obaw czytając ten żałosny serial w wykonaniu Rachwalskiego.
~Grzesiek_5 5-07-2020 1:56
gdzie są niby te dowody? Takie mamy dziennikarstwo, że z jakiegoś trolla robi się wiarygodnego informatora!!!
~henio 5-07-2020 4:14
do: ~Grzesiek_5 (1:56)
Troll wyleciał z kolejnej pracy i odreagowuje frustrację na linii, przez którą stracił poprzednie stanowisko w KD
~Jakub Madrjas 5-07-2020 12:49
do: ~henio (4:14)
Jaki "dziennikarz" takie "dziennikarstwo". "Dziennikarza" ratuje tylko jego nazwisko zaczynające się na "Kacz", inaczej już dawno zarabiałby na życie w wałbrzyskich biedaszybach tak jak jego kolejowe guru Rachwalski. Co do Rachwalskiego, to jest to życiowy nieudacznik. Niedawno stracił kolejną państwową posadkę a on nadal robi z siebie wielkiego menadżera i znawcę kolei. A zaraz dojdą procesy sądowe od producentów filmu za zniesławienia i pomówienia bez żadnych dowodów, od których od jakiegoś czasu dostaje oficjalne pisma. Takie efekty robi się dzisiaj komputerowo, a Rachwalski naoglądał się poprzednich cześci Mission Impossible i myśli, że to wszystko działo się realnie.
~henio 5-07-2020 4:14
do: ~Grzesiek_5 (1:56)
Troll wyleciał z kolejnej pracy i odreagowuje frustrację na linii, przez którą stracił poprzednie stanowisko w KD
~2 biliony długu 5-07-2020 12:24
Pisiorom brakuje na plusy to i może wysadzą.100 ton złota też na darmo nie sciągnęli z UK
~Hose 5-07-2020 14:17
do: ~2 biliony długu (12:24)
Złoto przepadło, zostały resztki
~ 6-07-2020 10:40
do: ~2 biliony długu (12:24)
a ile amerykanie dzień w dzień wywożą tytanu z baz w których stacjonują na północy naszego kraju ale o tym media cichosza - po to robili odwierty niby pod gaz łupkowy żeby się dowiedzić gdzie i co mamy w ziemi a teraz mamy obce wojska w kraju bo ktoś złamał konstytucję i pozwolił im tu przybyć, właśnie dlatego usa odpaliło samolot w smoleńsku żeby jeszcze bardziej nas skłócić z rosją której polska właściwie zawsze zwisała, ale dzięki temu można było wparować pod przykrywką "płatnej ochrony" wparować do polski i zrabować go bez użycia broni konwencjonalnej bo w innych krajach to muszą rabować siłą polacy z niewiedzy a nawet z wdzięczności ich tu chcą - bo polacy są naiwni i nie wiedzą że się ich okrada z tego co jest na ich ziemi
~ 5-07-2020 17:32
do Michru i wszystkich z satysfakcją "jadących po Rachwalskim" --- prawda jest boleśnie prosta. Amerykanie chcą zrobić kolejne całkowicie prawdziwe (a nie komputerowe) ujęcia, by potem dodać relację w jak sensacyjnych warunkach powstały - czyli prawdziwy piękny most wybudowany przez Niemców, ale zupełnie opuszczony przez postsowieckie państwo. Będzie to świetna reklama filmu, która pozwoli go sprzedać jeszcze lepiej. W związku z tym oraz w związku z licznymi związkami amerykańskiego świata filmowego z różnymi mackami mafii - producenci amerykańscy nawiązali kontakt z malutką (nie mniej równie mafijną) firemką z adresem w prywatnym mieszkaniu - mianująca się firmą producencką z historią współpracy przy produkcji innych filmów amerykańskich (np takiego Stevena Spielberga) - a ta mając mafijne kontakty w strefach rządowych u odpowiednich osób załatwiła ściemę z "odbudową" starego przecież i zniszczonego mostu (po którym nie mniej ma zamiar przepędzić zwykły pociąg) wciskając "du...m polaczkom", że dostaną na to 2 mln złotych (gdy odbudowa pochłonęłaby grubo ponad 100 razy więcej). Proszę sobie spojrzeć w posty pana Rachwalskiego oraz zdjęcia dokumentów które udostępnia - a na nich znajdą Państwo decyzje z Kancelarii Premiera oraz Kancelarii Prezydenta Polski, a w nich polecenia i rozkazy wydane Wojsku Polskiemu z tym zakresie . To grubo, GRUBO naprawdę !!! To również świadczy, że w Polsce - bez ingerencji ze strony Europy nic się nie da zrobić i zabytek na skalę europejską wyleci w powietrze ku uciesze Amerykanów a z błogosławieństwem władz Polski najwyższego szczebla !!!
~ 5-07-2020 18:30
do: ~ (17:32)
Piszesz bzdury, wrocławski trollu. Linia do Lwówka jest bardzo niewygodna dla Kolei Dolnośląskich i władz Dolnego Śląska, bo: 1. Obnaża brak zainteresowania u władz województwa lokalnymi liniami kolejowymi (wbrew propagandzie, jaką głoszą, że chciałyby już-teraz wyremontować wszystkie linie kolejowe w województwie, podczas gdy faktycznie obecna ekipa nie reaktywowała ANI JEDNEJ linii kolejowej na Dolnym Śląsku), 2. Nieudolność w dbaniu o lokalną infrastrukturę i transport publiczny (w tym brak umiejętności w zdobyciu funduszy unijnych, które właśnie służą takim celom), 3. Arogancję Kolei Dolnośląskich wobec mieszkańców dalszych części Dolnego Śląska, których zwyczajnie mają gdzieś rozsiewając tylko kłamliwą propagandę jak świetnie funkcjonuje kolej na Dolnym Śląsku na podstawie jedynie wrocławskiej kolejki aglomeracyjnej. Dlatego trolle z Kolei Dolnośląskich i magistratu obszczekują, a nawet wulgarnie obrażają wszystkich, którzy krytycznie piszą o kolei na Dolnym Śląsku podając konkretne przykłady i robią szambo pod artykułami na tematy kolejowe, próbując sprowadzić niewygodną dla władz dyskusję do poziomu rynsztoka. Taki poziom kultury dyskusji jest w UMWD i KD. Zresztą gdy nie mają argumentów, a pijar dla władz jest bardzo ważny, to co innego mogą zrobić?
~ 5-07-2020 18:32
do: ~ (17:32)
Piszesz bzdury, wrocławski trollu. Linia do Lwówka jest bardzo niewygodna dla Kolei Dolnośląskich i władz Dolnego Śląska, bo: 1. Obnaża brak zainteresowania u władz województwa lokalnymi liniami kolejowymi (wbrew propagandzie, jaką głoszą, że chciałyby już-teraz wyremontować wszystkie linie kolejowe w województwie, podczas gdy faktycznie obecna ekipa nie reaktywowała ANI JEDNEJ linii kolejowej na Dolnym Śląsku), 2. Nieudolność w dbaniu o lokalną infrastrukturę i transport publiczny (w tym brak umiejętności w zdobyciu funduszy unijnych, które właśnie służą takim celom), 3. Arogancję Kolei Dolnośląskich wobec mieszkańców dalszych części Dolnego Śląska, których zwyczajnie mają gdzieś rozsiewając tylko kłamliwą propagandę jak świetnie funkcjonuje kolej na Dolnym Śląsku na podstawie jedynie wrocławskiej kolejki aglomeracyjnej. Dlatego trolle z Kolei Dolnośląskich i magistratu obszczekują, a nawet wulgarnie obrażają wszystkich, którzy krytycznie piszą o kolei na Dolnym Śląsku podając konkretne przykłady i robią szambo pod artykułami na tematy kolejowe, próbując sprowadzić niewygodną dla władz dyskusję do poziomu rynsztoka. Taki poziom kultury dyskusji jest w UMWD i KD. Zresztą gdy nie mają argumentów, a pijar dla władz jest bardzo ważny, to co innego mogą zrobić?
~ 5-07-2020 21:23
"Wrocławski troll" nie zrobił ana grama "szmba" w swoim tekście - może dlatego, że mieszka w Karpaczu. Przytoczył fakty - i owszem - z coraz większą niecierpliwością oraz irytacją czeka na pociągi w tymże Karpaczu !!!
~ 6-07-2020 0:27
do: ~ (21:23)
Teraz jesteś z Karpacza, wrocławski trollu? Tylko czemu IP masz wrocławskie? Nie reagujcie na komentarze, które pisze ten sam, podejrzewam, że chory psychicznie, człowiek z Wrocławia. Osoba ta pewnie nie zdaje sobie sprawy z tego, co robi. Każdy artykuł gdzie jest choćby wzmianka o kolei to spam jakiegoś id...y z Wrocławia o "mikolach", albo pociągu do sobótki. Jakże naiwny byłem myśląc, że przeczytam tu co sądzą o tym problemie inni Dolnoślązacy, bo jakiś problem (według mnie, a z listu wynika nie tylko według mnie) tam jest. Na dworzec/z dworca we Wrocławiu często podróżuje się z wielkimi knyszami, także podrzucenie wozem konnym jest często oczywistym wyborem. Przyjazny chlew dla zabużan to powinna być podstawa.
~ 7-07-2020 0:53
do: ~ (0:27)
- nie pisałem "wulgaryzmami" , nie robię "szamba", nie było komentarzy na temat : "Linia do Lwówka jest bardzo niewygodna dla Kolei Dolnośląskich i władz Dolnego Śląska," itd, o KD. UMWD oraz NIKOGO NIE OBRAŻAM - za to mnie usiłuje się obrazić. Piszę z centrum Karpacza i nie interesowało mnie, że "podobno" mam wrocławskie IP. Nie pojawiam się z komentarzami pod innymi artykułami o kolei - tu akurat tak, bo znam dokumenty o których napisałem. Nie życzę sobie dalszych uwag w tym tonie co powyżej !!!!!
~ 7-07-2020 4:02
do: ~ (0:53)
Wydaje ci się wsiocławski trollu, że jesteś groźny pisząc te dziecinne wulgaryzmy? Naprawdę byłbyś skłonny przyjechać do Jeleniej Góry? Zginąłbyś na pierwszym skrzyżowaniu lub ze wstydu, że nie potrafisz skasować biletu w autobusie. Pytałem o twoją wieś bo chciałem ci paczkę wysłać. Dostałbyś rzeczy których nie znasz- mydło do mycia, oranżadę do picia, gumę do żucia i młotek. Tym młotkiem mógłbyś piznąć się w swój zakuty łeb, na pewno ci nie zaszkodzi a kto wie może by pomogło. Do paczki dorzucę prezerwatywy dla ciebie i rodziny żebyście się już nie rozpleniali jak króliki. Chciałem też wysłać lusterko ale wstrząs na widok swojej m...y mógłby cię zabić a tego bym nie chciał. Wiesz czemu? Bo największą karą dla takiego upośledzonego patola jest życie w świecie którego nie ogarnia. I możesz tu dalej pisać swoje gorzkie żale ale pamiętaj- człowiek ze wsi wyjdzie, wieś z człowieka nigdy.
~mieszkaniec 6-07-2020 0:30
Proszę administrację o blokowanie wpisów osób z Wrocławia, których jedynym celem jest obrażanie innych i wypisywanie wulgaryzmów. To forum zamienia się w rynsztok. Proszę zastanowić się nad wyłaczeniem możliwości komentowania. Nie chcemy czytać tych obrzydliwych komentarzy hejtujących Lwówek.
~ 6-07-2020 9:13
kowary dworezc glowny pkp
~Jelinek 6-07-2020 13:22
Specjalistów od burzenia mostów nie brakuje. Na poczatku lat 80 XX wieku wysadzony został żelbetowy most na Izerce. Służył jako przejście graniczne. Po latach w 2005 roku powstał drewniany. Teraz trzeba go zlikwidować bo grozi zawaleniem do rzeki.
~Iks 6-07-2020 13:25
A skąd ten facet to wszystko wie, skoro jest już dawno poza KD? Panie marszałku, pora publicznie wyjaśnić sprawę i wyśmiać tezy blagiera, szukającego zadymy.
~ceha 8-07-2020 16:31
panie rezyseze.. bo dubla niebedzie!!
~heha 9-07-2020 4:46
do: ~ceha (16:31)
Rozebrać wszystkie tory we Wrocławiu, z których i tak nikt nie korzysta. Będzie taka sama atrakcja turystyczna jak w Jerzmanicach.Rozebrać wszystkie tory we Wrocławiu, z których i tak nikt nie korzysta. Będzie taka sama atrakcja turystyczna jak w Jerzmanicach. I wtedy nie będzie wypadków!
~lecha 9-07-2020 4:42
Bierzcie przykład z Sobótki. Zburzyć wszystkie dworce kolejowe we Wrocławiu, żeby wrocławianie żyli w spokoju i bez kłótni, czego szczerze wszystkim mieszkańcom Wrocławia życzę.
~lecha 9-07-2020 4:43
Bierzcie przykład z Sobótki. Zburzyć wszystkie dworce kolejowe we Wrocławiu, żeby wrocławianie żyli w spokoju i bez kłótni, czego szczerze wszystkim mieszkańcom Wrocławia życzę.
~Abc 3-08-2020 18:51
Łapy precz od mostu!!!.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group