Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 4393
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Płacz nad mogiłą sąsiadów

Czwartek, 5 września 2013, 6:37
Aktualizacja: Piątek, 6 września 2013, 7:33
Autor: Angela
Jelenia Góra: Płacz nad mogiłą sąsiadów
Fot. Angela
Osiemdziesięcioletni Leon Kurman z Jeleniej Góry spuszcza głowę nad zarośniętym grobem swoich sąsiadów. – Razem przeżyliśmy około 50 lat, najpierw zmarł Janek, później jego syn, a w grudniu minionego roku żona – mówi. – Kiedy ją chowano zdjęto pomnik i do dziś nie ustawiono go ponownie. Mogiłę zarosły chaszcze. To nie daje mi spokoju – mówi jeleniogórzanin.

Leon Kurman mieszka z rodziną przy ul. Klonowica w Jeleniej Górze. Państwo Hałko, o grób których chodzi, mieszkali w tym samym budynku, naprzeciwko drzwi pana Leona. Kiedy zmarli pochowano ich na nowym cmentarzu.

– Jan zmarł osiem lat temu, miał około 80 lat – mówi pan Leon. - Pięć lat temu zmarł jego syn, którego pochowano na grobie ojca. Żona, Olga Hałko, która trafiła do Domu Opieki Pogodna Jesień w Cieplicach, postawiła im pomnik. Sama zmarła w grudniu w Wigilię Bożego Narodzenia minionego roku. Kiedy ją chowano, zdjęto pomnik i płyty położono przy ogrodzeniu cmentarza i tak zostało do dzisiaj – mówi jeleniogórzanin.

Firma wykonująca pochówek miała płyty ponownie ułożyć na grobie. Zapomniała o tym obowiązku.

- Dwa miesiące temu dzwoniłem do Domu Opieki Pogodna Jesień i rozmawiałem z panią dyrektor, która obiecała mi, że sprawy dopilnuje – mówi pan Leon. - Ta rodzina nie ma tu już nikogo, nie ma nikogo w Polsce. Jedno było z Ukrainy, drugie z Białorusi, jedyny syn zmarł. Nie ma już kto o nich pamiętać. Kiedy chodzę na ten cmentarz do swojej żony, która zmarła 15 lat temu, zachodzę do sąsiadów. Kiedyś sam plewiłem ich grób. Później płaciłem za to jednej pani. Teraz nie mamy już siły, by wyrywać chwasty. Gdyby był pomnik, mogiła tak by nie zarastała. Dlatego tak leży mi to na sercu. Czuję się w obowiązku by tego dopilnować, tak z życzliwości, w imię naszej dawnej przyjaźni – dodaje pan Leon.

Renata Chmielewska, dyrektor Domu Opieki Pogodna Jesień zapewnia, że przed swoim urlopem upomniała firmę pogrzebową, by ponownie ułożyła pomnik na grobie.

- Nie przypuszczałam nawet, że do tej pory nie zostało to jeszcze zrobione – mówi dyrektor Renata Chmielewska. – Kolejny raz zadzwonię do nich i wyjaśnię sprawę. W piątek (6.09) moi pracownicy będą na cmentarzu czyścić groby naszych zmarłych mieszkańców. Mamy takich grobów około 40 i 2-3 razy w każdym roku plewimy je i czyścimy, bo nikt się nimi nie opiekuje. Robimy to we własnym zakresie, bez dodatkowych pieniędzy. Pamiętamy nie tylko o żyjących naszych mieszkańcach, ale też o zmarłych, którzy często nie mają tu rodziny, lub rodzina nie ma czasu by sprzątać – dodaje dyrektor Domu Opieki Pogodna Jesień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
440
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
26%
Często
13%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group