Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 6541
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Trzcińsko: Piwniczki izbą pamięci

Wtorek, 1 czerwca 2021, 7:01
Autor: WAC
Trzcińsko: Piwniczki izbą pamięci
Fot. UG Janowice Wielkie
Dobiega końca realizacja kolejnego zadania mającego na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego gminy Janowice Wielkie. Na ukończeniu są prace, w wyniku których w dwóch poniemieckich piwniczkach w Trzcińsku powstała izba pamięci historii tej miejscowości.

Piwniczki przed II wojną światową prawdopodobnie służyły do przechowywania żywności w pobliskiej restauracji. Potem przez wiele lat pozostawały zapomniane i niewykorzystane. Na szczęście dzięki dobrej współpracy Urzędu Gminy, Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowicach Wielkich oraz LGD Partnerstwa Ducha Gór piwniczki udało się przywrócić do życia i kosztem 20 tysięcy złotych przekształcić w miejsce gdzie można dowiedzieć się wiele o historii Trzcińska.

Remont piwniczek zaczął się od usunięcia suchych krzewów z ich dachu i zabezpieczenia go oraz uzupełnienia ubytków kamienia wewnątrz. Zabezpieczono także bezpośrednie sąsiedztwo obiektów z drogą powiatową poprzez ustawienie barierek ochronnych. Wewnątrz piwniczek umieszczono pulpity prezentujące historię i ciekawostki o sołectwie. Zostały one wyposażone także w oświetlenie działające za pośrednictwem czujnika ruchu. Zagospodarowane zostało także otoczenie piwniczek - zasadzono rośliny, wybrukowano kostką plac, na którym ustawiono ławeczki i stojaki dla rowerów.

Zaplanowano także wykonanie materiałów promujących piwniczki i samo sołectwo – informuje Urząd Gminy w Janowicach Wielkich. - Tym sposobem powstał pamiątkowy stempel i 5 różnych widokówek. Materiały te zostały przekazane sołtysowi wsi. Dostarczone będą także gestorom prowadzącym agroturystyki w Trzcińsku. Można je będzie bezpłatnie otrzymać również w Gminnej Informacji Turystycznej – Wieży Widokowej w Radomierzu. Wydrukowana zostanie także broszura powstała na bazie tablic zainstalowanych w piwniczkach.

Twoja reakcja na artykuł?

26
76%
Cieszy
6
18%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
6%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
855
Tak
10%
Nie
84%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group