Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8471
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pisankowe warsztaty

Niedziela, 14 kwietnia 2019, 7:15
Aktualizacja: Wtorek, 16 kwietnia 2019, 6:17
Autor: WAC
Jelenia Góra: Pisankowe warsztaty
Fot. WAC
Jak zrobić niepowtarzalną pisankę tradycyjną metodą batikową, można się było nauczyć podczas rodzinnych warsztatów jakie odbyły się wczoraj (13.04) w Muzeum Karkonoskim.

W arkana tej trudnej i dość czasochłonnej (na przyozdobienie jednego jajka trzeba poświęcić minimum 45 minut) sztuki zdobienia wydmuszek wprowadzała uczestników artystka ludowa ze Lwowa Marya Ivanyszyn.

Metoda batikowa pochodzi z X wieku i jest najstarszą techniką zdobienia jajek. Polega na nakładaniu gorącego wosku pszczelego na skorupkę jajka za pomocą pióra lub szpilki. Następnie jajko wkłada się na chwilę do naczynia z najmniej intensywną farbą. Po wyjęciu jajko delikatnie się osusza i nakłada kolejny wzór, po czym zanurza w kolorze, ale nieco ciemniejszym. Po usunięciu wosku, na skorupce pozostają kolorowe szlaczki.

Dzisiejszymi warsztatami rodzinnymi kończymy w tym roku malowanie pisanek w naszym muzeum – mówi kierownik działu edukacji Muzeum Karkonoskiego Aneta Sikora – Firszt. - Zajęcia cieszyły się sporym zainteresowaniem, co nas bardzo cieszy. Wcześniej gościliśmy u nas grupy szkolne lecz nie tylko. Były też dzieci ze świetlic środowiskowych, pensjonariusze domów opieki oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jeleniej Górze i Kowarach.

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
50%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group