Poniedziałek, 2 sierpnia
Imieniny: Gustawa, Kariny, Marii
Czytających: 3800
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pilnują porządku w mieście od 20 lat. Halabarda dla SM

Poniedziałek, 29 sierpnia 2011, 9:46
Aktualizacja: Wtorek, 30 sierpnia 2011, 7:25
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Pilnują porządku w mieście od 20 lat. Halabarda dla SM
Fot. Agrafka
Wczoraj, przy Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu odbył się festyn z okazji 20 jubileuszu Straży Miejskiej w Jeleniej Górze. Prezydent Marcin Zawiła wręczył funkcjonariuszom wyróżnienia i awanse.

Ogólnopolskie Święto Straży Miejskiej przypada dziś, ale jeleniogórscy funkcjonariusze już wczoraj obchodzili 20-lecie istnienia formacji. W 1989 roku. powołano Miejską Służbę Porządkową, która w swoich szeregach liczyła 6 pracowników. 22 stycznia 1991 r., na wniosek ówczesnego prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły, została powołana do życia Straż Miejska.

- Warto podkreślić, że już w średniowieczu były zalążki straży Miejskiej, a w XVI w. odnotowano w Jeleniej Górze funkcjonowanie oddziałów straży pilnujących porządku w mieście, które stały na straży praw wprowadzanych przez radę miejską i ławę sądową. Dziś mamy w naszym mieście dobrze funkcjonującą Straż Miejską, która wciąż się rozwija, bo przecież bezpieczeństwo mieszkańców Jeleniej Góry jest najważniejsze. Wkrótce razem z komendantami straży miejskiej i policji będziemy ustalać plan miejsc w naszym mieście, które powinny być szczególnie pilnowane - powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.
Prezydent wręczył Jerzemu Górniakowi, komendantowi Straży Miejskiej szponton, czyli halabardę, w którą wyposażony był w średniowieczu każdy strażnik miejski. Prezent jest symbolem porządku w mieście.

Aktualnie w jeleniogórskiej Straży Miejskiej pracuje 50 strażników. W ciągu ostatnich 10 lat funkcjonariusze podjęli około 335 tys. interwencji, przeprowadzono ponad 68 tys. kontroli dotyczących porządku na posesjach, nielegalnego handlu, nawierzchni dróg i chodników, oznakowania i oświetlenia dróg oraz nieprawidłowego parkowania. Strażnicy interweniowali na blisko 70 tys. zgłoszeń mieszkańców. Najczęściej Straż Miejska podejmowała interwencje dotyczące: spożywania alkoholu w miejscach zabronionych, wyprowadzania psów luzem i nie sprzątania po nich, a także zakłócania ciszy i niszczenia zieleni.

- Działania funkcjonariuszy Straży Miejskiej przez te 20 lat oceniam pozytywnie. Straż wciąż się rozwija, otrzymuje nowe uprawnienia, wzbogaca się o nowoczesne rozwiązania techniczne, które służą poprawie bezpieczeństwa w mieście, jak chociażby monitoring – powiedział Jerzy Górniak, komendant Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

Uroczystość uświetniły występy artystów z Osiedlowego Domu Kultury oraz z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Janiny Garści. Odbyły się także pokazy tresury psów oraz sprzętu służb mundurowych, z którymi współpracuje Straż Miejska, a także prezentowane było dzieciom Miasteczko Ruchu Drogowego.
W obchodach uczestniczyli m.in.: posłanka Marzena Machałek, wicemarszałek Jerzy Łużniak, przedstawiciele Starostwa Powiatowego z wicestarostą Andrzejem Więckowskim na czele, zastępczyni prezydenta Zofia Czernow, były prezydent Jeleniej Góry Józef Kusiak oraz wielu innych gości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (46) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group