Wtorek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 3877
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pilne wsparcie

Czwartek, 9 listopada 2006, 0:00
Autor: Angelika Grzywacz
Jelenia Góra: Pilne wsparcie
Fot. Angelika Grzywacz
Zima coraz bliżej, a większość ubogich mieszkańców nie jest jeszcze do niej przygotowana.

Skale problemu ilustruje liczba składanych wniosków o wsparcie do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Rocznie wpływa tu ponad 1500 próśb o przyznanie zasiłku na zakup opału na zimę czy ciepłej odzieży oraz zimowych butów.
Niektórzy mieszkańcy nie radzą sobie z rzeczywistością i wsparcie z MOPS jest dla nich jedynym sposobem na przetrwanie zimy.

– Z pomocy społecznej dali mi dwie tony węgla i drzewo – mówi Ewa Spoler z ulicy Wiejskiej. – Poza tym mam darmowe obiady. Codziennie dostaję bochenek chleba i pasztet. Jestem samotną wdową. Bez pomocy, sama nie dałabym sobie rady.
Pani Ewa nie należy do wyjątków, czy zdecydowanej mniejszości mieszkańców. Z roku na rok do MOPS-u zgłasza sie coraz więcej potrzebujących.

– Od stycznia do września 2006 r. z pomocy finansowej w ramach zadań własnych gminy skorzystało 3.167 osób. W roku ubiegłym w podobnym okresie 3.040 – poinformowała nas dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Danuta Tomaszczyk-Żarska.
Z zasiłku na zakup opału w tym roku skorzystało już siedemset sześćdziesiąt sześć rodzin, które dostały po około 360 zł.

Jesienią szczególną troską zostają objęte rodziny najuboższe, w których wychowują się dzieci.
Dla 283 z nich MOPS przyznał zasiłki na zakup odzieży zimowej na kwotę 38.100 zł oraz dla 509 rodzin - na zakup obuwia zimowego (54.050 zł.)

Ośrodek pomaga też w dożywianiu dzieci i dorosłych. Wsparciem objęto 2045 osób, w tym 855 najmłodszych mieszkańców miasta. Mogą zjeść gorący posiłek w stołówkach, które mieszczą się w jeleniogórskich szkołach podstawowych (nr 2, 3, 5, 6, 7, 8, 10, 11 oraz 13) a także w Zespole Szkół i Placówek Specjalnych, Gimnazjum nr 3, ZSZ nr 2 oraz Bursie Szkolnej nr 4.
Posiłki dla potrzebujących wydaje także Polski Czerwony Krzyż, bary „City” oraz „Kubuś”, a także Dom Dziennego Pobytu przy ul. Kilińskiego.

Gdzie szukać pomocy
Poza Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej na ulicy Słowackiego 13 ( nr tel. 075 752 39 51), na terenie Jeleniej Góry działa Schronisko dla Bezdomnych im. Brata Alberta (ul. Grunwaldzka 51 i ul. Wolności 180), w którym przewidziano schronienie dla 116 osób. Ośrodek działa przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. W nocy w schronisku dla bezdomnych mężczyzn na ulicy Grunwaldzkiej przebywa ponad siedemdziesięciu bezdomnych. Mogą oni przyjść tu o każdej porze. Warunkiem jest trzeźwość.
Przy ulicy Wolności w Domu Pomocy im. Brata Alberta schronienie przed zimą znajdą ci, którzy posiadają jakiś stały dochód. Nie ma jednak żadnej dolnej granicy wymaganego dochodu. Obecnie przebywa tu trzydzieści jeden osób.
Na terenie miasta działają także: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przy ulicy Podchorążych (nr tel. 075 647 32 77), Dzienny Dom Pomocy Społecznej przy ulicy Kilińskiego 16 (nr tel. 075 752 55 71) oraz Dom Pomocy Społecznej " Pogodna Jesień" na ulicy Leśnej 3/5 (nr tel. 075 755 20 38).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
386
Tak
66%
Nie
18%
Było blisko...
16%
 
Głos ulicy
Jednym wystarczyłoby 5, a innym 10 mało
 
Miej świadomość
Diuna 2 – czy warto zobaczyć?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
Aktualności
Szkolenie przy Kruszwickiej
 
Aktualności
Biegali ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych
 
Piłka nożna
Skrót VIDEO z meczu Karkonoszy
 
Kultura
MuzyKuny w Kromnowie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group