Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 7127
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pies „stworzenie boże” – wchodzić tu nie może!

Czwartek, 27 sierpnia 2015, 9:05
Aktualizacja: Piątek, 28 sierpnia 2015, 19:07
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Pies „stworzenie boże” – wchodzić tu nie może!
Fot. Archiwum
Miłośnicy czworonogów od dawna skarżą się na zakaz, jaki uchwałą jeleniogórskiej Rady Miejskiej wprowadzono m.in. przy kościele „garnizonowym”, czy w Parku Zdrojowym. Nadzieję przeciwnikom takich rozwiązań, mogłaby dać decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie uchylenia uchwały radnych z Wołowa (dolnośląskie).

Uchwałę wołowskich radnych zaskarżył wojewoda dolnośląski do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, który uznał, że zapisy uchwały są niezgodne z prawem. Odwołanie się władz Wołowa do Naczelnego Sądu Administracyjnego również zakończyło się racją po stronie zwolenników uchylenia zakazu, bowiem - jak podkreśla skład orzekający NSA - wprowadzone przepisy nadmiernie ograniczają swobodę poruszania się oraz przebywania w określonym miejscu, a czystość w takich miejscach pozwalają zachować przepisy zobowiązujące właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach.

Okoliczni mieszkańcy przez długi czas byli oburzeni taką decyzją radnych, bowiem sprzątali po swoim psie i jak mówią, jest to znacznie bezpieczniejsze miejsce niż np. okolice Uniwersytetu Ekonomicznego czy Paulinum, gdzie chodzą teraz ze swoimi pupilami, by mogły się wybiegać. - Zawsze sprzątałam po moim psie – mówi nastoletnia Kinga, która przyznaje, że strażnicy miejscy zamiast przeganiać ludzi z psem, czy grozić mandatem, powinni zwracać uwagę, czy właściciele sprzątają po nich.

Decyzja NSA dotyczy Wołowa, ale w ślad za nią należałoby zweryfikować przepisy w pozostałych gminach. Czy zatem Rada Miejska Jeleniej Góry nie czekając na interwencję wojewody pochyli się nad problemem właścicieli czworonogów? - Ten park należy inaczej traktować, niż typowy park. Parę dni temu zapadła się część gruntu i znaleziono tam szczątki pogrzebanych tam ciał. Myślę, że należałoby zmienić status tego miejsca, czyli nie park, a nekropolia – powiedziała przewodnicząca Komisji Gospodarki Komunalnej Rady Miejskiej. Należałoby to zrobić, żeby uchronić cześć i pamięć tego miejsca, żeby psy jednak tam nie wchodziły. Jest tyle miejsc wokół gdzie można je wyprowadzać, że nie ma potrzeby tego zmieniać – uważa Bożena Wachowicz-Makieła.

Podstawa prawna:
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 lutego 2015 r., sygn. akt II OSK 2439/14, Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 10 czerwca 2014 r., sygn. akt II SA/Wr 153/14.
Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 2012 poz 391.

Od autora:
W przypadku parku przy Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego sprawa może nie być taka oczywista, bowiem władze noszą się z zamiarem zmiany statusu tego miejsca na nekropolię. Jednak póki co, ten teren ma status parku miejskiego, a od wprowadzenia uchwały regulaminu (4 listopad 2014 r.) zakazującego wprowadzania zwierząt, kolejnym absurdem są pojemniki na psie odchody, które znajdują się na terenie parku. Jest zakaz, są pojemniki – to takie typowe w naszym kraju wśród decydentów. W pozostałych przestrzeniach miejskich zakaz wydaje się być niezgodny z prawem. Do tematu powrócimy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (105) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group