• Niedziela, 15 grudnia 2019
  • Godz. 16:01
  • Imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny, Waleriana
  • Czytających: 6229
  • Zalogowanych: 10
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Pierwszy gong teatru Oratorium w Janowicach Wielkich!

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Czwartek, 16 czerwca 2011, 8:10
Aktualizacja: 8:11
Autor: Accipiter
Fot. Organizatorzy
W Pałacyku Trzcińsko w Janowicach Wielkich powstała nowa scena kameralna teatru Oratorium. Inauguracyjnym spektaklem sezonu artystycznego był monodram „Czułem się dobrze tylko w górnych sytuacjach” w reżyserii i wykonaniu Mirosława Samsela, pomysłodawcy i głównego organizatora przedsięwzięcia.

Niegdyś w sali widowiskowej Pałacyku Trzcińsko położonym na pograniczu Trzcińska i Janowic Wielkich funkcjonowało przedszkole. Lecz obecnie sala pełni funkcję Sceny Oratorium, która powstała z inicjatywy aktora i reżysera teatralnego Mirosława Samsela i jego przyjaciół. Oficjalnie artysta zainaugurował działalność teatru Oratorium wyreżyserowanym przez siebie monodramem „Czułem się dobrze tylko w górnych sytuacjach”. Spektakl oparty na motywach powieści filozoficznej Alberta Camusa „Upadek” to opowieść o ludzkiej rozpaczy i przerażające studium zagubienia i alkoholizmu. Obejrzenie tej teatralnej adaptacji w Janowicach Wielkich było możliwe dzięki funduszom Gminnej Komisji Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym.

Scena Oratorium w Pałacyku Trzcińsko to wielka szansa na stwarzanie mieszkańcom Janowic Wielkich i okolic uczestnictwa w formach życia kulturalnego. To tutaj będzie można obejrzeć zarówno sztuki, w których poruszane są problemy współczesnego człowieka, jak i klasykę, widowiska rozrywkowe czy spektakle muzyczne, a także odbywały się będą spotkania z ciekawymi ludźmi kultury. Już jesienią planowane jest tu spotkanie z Anną Dymną.

Mirosław Samsel jest świadomy tego, że zapotrzebowanie na tak pełnioną misję jest ogromne. Ten absolwent krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego, zagrał około 160 ról scenicznych na deskach teatrów: Dramatycznym w Gdyni (1978-82), im. Adama Mickiewicza w Częstochowie (1982-84), Polskim w Bielsku-Cieszynie (1984-88), Dramatycznym w Elblągu (1988-90), im. Ludwika Solskiego w Tarnowie (1990-94) oraz im. Stefana Jaracza w Olsztynie (1994-2000). Jednak ze względu na swoje uzależnienie od alkoholu stracił pracę i stałe zameldowanie. Zamieszkał w Domu Wspólnoty „Betlejem” w Jaworznie, był podopiecznym Tymczasowego Ośrodka Opiekuńczego w Gdyni. Dzisiaj jest abstynentem i wrócił do zawodu jako twórca teatru Oratorium.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~obserwatorium 16-06-2011 22:33
Dzisiaj w Palacyku w Trzcinsku przedstawienie anty-alkoholowe,a za dwa dni wielki festyn z alkoholem w roli glownej!Ciekawee czy tez beda zdjecia z nowym Wójtem Janowic?Chyba tak,bo kazda okazja jest dobra,zeby sie pokazac!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group