Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 8028
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Pierwsze w historii Święto Zachełmia w sobotę

Środa, 10 sierpnia 2016, 8:35
Aktualizacja: 8:41
Autor: Org
Region: Pierwsze w historii Święto Zachełmia w sobotę
Fot. Organizator
Koncerty, projekcje filmowe, pokazy archiwaliów i degustacje przysmaków. Tak wygląda program Święta Zachełmia, na które organizatorzy zapraszają w sobotę (13.08) od godz. 16.00.

Podczas imprezy na scenie pojawią się m.in. Rybniczanki, Piotr Syposz, Karkonoski Zespół Folkowy Szyszak oraz goście specjalni z Wrocławia, grający energetycznego blues-rocka. Wszyscy zainteresowani będą też mogli wziąć udział w warsztatach bębniarskich z Fonike Fare oraz skosztować lokalnych przysmaków - uwędzonych tradycyjnymi metodami wędlin, ziołowych herbat stworzonych przez miejscowe gospodynie i chleba na zakwasie. Nie zabraknie lokalnego rękodzieła oraz różnego rodzaju wyrobów ozdobionych słynnym haftem zachełmiańskim.

13 sierpnia Stowarzyszenie Karkonoskie Zachełmie chce również otworzyć Szlak Siedmiu Wzgórz - nową trasę turystyczną wytyczoną wokół wsi, prowadzącą m.in. do Czerwonej Jaskini. Patronami Szlaku są Manfred i Jan Tkocz, mieszkańcy Zachełmia, miłośnicy alpinizmu, którzy zginęli na Grossglockner w Austrii w 2010 r. W budowie Szlaku pomaga Gmina Podgórzyn.

Impreza rozpocznie się o godz. 16.00 - scena stanie na głównej drodze przebiegającej przez wieś, tuż za placem zabaw. Do górnej części wioski będzie można jednak bez przeszkód dojechać objazdem (lub przez Przesiekę), dla gości przygotowano też wygodne parkingi.

Zachełmie (dawniej Saalberg) to jedna z najmniejszych wsi gminy Podgórzyn. Mieszka w niej zaledwie 370 osób - i prawie co dziesiąty jest członkiem lokalnego stowarzyszenia, które organizuje imprezę. Jego prezes Krzysztof Szwałek przekonuje, że 13 sierpnia warto pojawić się we wsi.

- Chcemy połączyć tradycyjną, wiejską biesiadę z wyjątkowym festynem historycznym. Zebraliśmy mnóstwo ciekawych materiałów dotyczących wsi, które chcemy pokazać na wystawie. Nakręciliśmy też kilka bardzo ciekawych rozmów z najstarszymi mieszkańcami Zachełmia. Ich opowieści są fascynujące – przekonuje. - Starsi ludzie mówią nie tylko o tym, jak tuż po wojnie mieszkali pod jednym dachem, z Niemcami, ale także o hucznych wiejskich imprezach, w trakcie których latały sztachety i o znanych Polakach, którzy odwiedzali wieś – dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group