Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 2879
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pielęgnują pamięć o dawnych mieszkańcach

Poniedziałek, 27 października 2008, 8:21
Aktualizacja: 8:22
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Pielęgnują pamięć o dawnych mieszkańcach
Fot. TEJO
Odnowione napisy na nagrobkach niemieckich jeleniogórzan, które – jako relikt – zachowały się na terenie cmentarza przy ulicy Sudeckiej, to dowód zmian w myśleniu o dawnych mieszkańcach stolicy Karkonoszy.

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny już w nadchodzący weekend. Na cmentarzach – wzmożony przedświąteczny ruch. Jeleniogórzanie porządkują groby bliskich. Nie zapomnieli tymczasem o tych, z którymi nie łączy ich wiele: Niemcach zamieszkujących Jelenią Górę przed laty, których mogiły zachowały się na jednym pagórki cmentarza komunalnego.

Jeszcze niedawno zapomniane i opuszczone nagrobki – najczęściej proste głazy, na których wyryto nazwiska zmarłych – pokrywała patyna czasu i zapomnienia. Stało się inaczej za sprawą „niewidzialnej ręki”, która odnowiła złotą farbą grawerunki na kamieniach i przywróciła pamięci postaci, które tam znalazły wieczny odpoczynek.

Pochowano tam mieszkańców zmarłych w latach 20. 30., a także już w okresie II Wojny Światowej. W tym nadburmistrza „swojego ukochanego miasta” Artura Hartunnga. Przy niektórych nagrobkach pozostawiono także kwiaty i znicze. Teraz nikt nie przejdzie obok nich obojętnie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group