Sobota, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 8132
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Piękny jubileusz PSM

Sobota, 7 maja 2022, 7:34
Aktualizacja: 7:35
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Piękny jubileusz PSM
Fot. Przemek Kaczałko
W piątek (6.05) w Filharmonii Dolnośląskiej odbyła się Gala Jubileuszowa z okazji 75 lat funkcjonowania Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. S. Moniuszki w Jeleniej Górze. Była część z przemówieniami, koncerty oraz spektakl muzyczny - nagrodzone owacją na stojąco!

Gala jubileuszowa trwała (z przerwami) 4,5 godziny, ale nikt nie mógł narzekać na nudę. Imprezę poprowadziły: Elżbieta Terlega-Stachów i Dominika Łukasiewicz, a więc nauczycielki PSM I i II st. W pierwszej części wydarzenia odbyła się część oficjalna, podczas której wyróżnieni nauczyciele otrzymywali nagrody i wyróżnienia (od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz od dyrekcji szkoły). Był też czas na życzenia, prezenty i kwiaty od zaproszonych gości - polityków, przedstawicieli świata kultury, biznesu i zaprzyjaźnionych jednostek.

Jubileusz 75 lat powinien odbyć się rok temu, w maju. Wiemy, że nie było takiej możliwości, ale teraz wracamy do normalności i mieliśmy dużo czasu na przygotowanie - powiedziała Irena Maciejewska, dyrektorka PSM I i II st. w Jeleniej Górze, która z historii funkcjonowania szkoły wyróżniła m.in. dyrektora Stefana Strahla, który od 1963 roku prowadził placówkę (warto zaznaczyć, że duża sala koncertowa Filharmonii Dolnośląskiej nosi Jego imię). - Z jego inspiracji powstała ta szkoła - było niewielu nauczycieli i mało instrumentów, a od 1977 roku pięknie się to rozwinęło, bo połączono I i II stopień - wspominała I. Maciejewska, która na pytanie o życzenie na kolejne lata wspomniała o potrzebie budowy auli wielofunkcyjnej dla PSM.

Niezwykle ważna w działalności PSM jest współpraca z Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze.

To absolutnie kluczowa współpraca. To instytucja, z którą naturalnie współpracujemy. Nie wyobrażam sobie filharmonii bez tej współpracy. To instytucja, z którą współpracujemy od lat - jeszcze przed moją bytnością tutaj - i robię wszystko, żeby to się rozwijało, a szkoła muzyczna miała jak najlepsze warunki do rozwijania młodych adeptów - podkreślił Tomasz Janczak, dyrektor Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, który dodał, że wielu muzyków orkiestry symfonicznej to absolwenci jeleniogórskiej placówki.

W części artystycznej na scenie wystąpił chór I stopnia "Fismolki", chór II stopnia, orkiestra symfoniczna, byli też tancerze ze Szkoły Tańca Kurzak&Zamorski, a po drugiej przerwie wydział wokalny zaprezentował spektakl muzyczny na bazie Kopciuszka. Owacja na stojąco po obu częściach artystycznych najlepiej oddawała atmosferę, która towarzyszyła gali.

Wśród absolwentów jeleniogórskiej szkoły muzycznej można wymienić m.in. prof. Tomasza Strahla, Marcina Wyrostka, Macieja Obarę, Małgorzatę Wasiucionek, czy Sulamitę Ślubowską.

Twoja reakcja na artykuł?

25
74%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
3%
Nudzi
1
3%
Smuci
0
0%
Złości
7
21%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
54
Tak
57%
Nie
43%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
Rozmowy Jelonki
Można posadzić własne drzewo
 
Polityka
Szklarska Poręba: Popłoński vs. Lichocki
 
Piłka nożna
Rozbici w 33 minuty... Zbierają się czarne chmury!
 
112
Pobił swoją dziewczynę
 
Polityka
Zmiana u steru władzy w Podgórzynie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group