Środa, 25 listopada
Imieniny: Katarzyny, Erazma
Czytających: 7171
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

„Piękno to tajemnica” w Muzeum Karkonoskim

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 7 listopada 2013, 7:14
Aktualizacja: 7:17
Autor: Org
Fot. Organizator
Na sale wystaw czasowych Muzeum Karkonoskiego znów zawita sztuka współczesna, tym razem będzie to prezentacja monograficzna Sama Havadtoya „Piękno to tajemnica”. Wernisaż wystawy jego płócien odbędzie się 8 listopada o godz. 16.00. Wstęp jest wolny.

Sam Havadtoy urodził się w Londynie w roku 1952 w rodzinie o węgierskich korzeniach i wychował w Budapeszcie. Mając dwadzieścia lat wyemigrował do Nowego Jorku, gdzie pracował jako dekorator wnętrz. Znalazł się w samym centrum narodzin nowych postaw artystycznych, w ożywionym środowisku twórczym. Szczególnie bliskie relacje łączyły go z Yoko Ono i guru pop-artu - Andym Warholem, w którego Fabryce asystował przy wykonywaniu serigrafii. Wkrótce zaczął też malować, nie zarzucając projektowania wnętrz, a z czasem włączając w pole swoich działań rzeźbę.

Niektóre z płócien są ukrytymi historiami. Artysta tworzy swoisty rodzaj palimpsestu, spisując swoje wspomnienia na podobraziu, które następnie chowa, „zapieczętowuje” pod kolejnymi warstwami. Większość swoich prac otula fragmentami używanej koronki i pokrywa farbą, wcześniej długo mieszając dostępne kolory w poszukiwaniu odpowiednich barw.

Dotychczas prace Sama Havadtoya prezentowane były w wielu galeriach i muzeach m. in. w Amsterdamie, Mediolanie, Moskwie, Rzymie, Tel Awiwie i San Diego. Wystawa w Jeleniej Górze będzie pierwszą prezentacją jego sztuki w Polsce.

Wystawa potrwa do 15 grudnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group