Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 3780
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Piękno Karkonoszy – wystawa fotograficzna w Książnicy

Piątek, 16 grudnia 2016, 8:45
Aktualizacja: Sobota, 17 grudnia 2016, 7:43
Autor: Robert Czepielewski
Jelenia Góra: Piękno Karkonoszy – wystawa fotograficzna w Książnicy
Fot. Robert Czepielewski
Fotografia górska i pejzażowa zagościła wczoraj (15.12) w galerii Książnicy Karkonoskiej na wystawie pt. „Karkonosze Cztery Pory Roku”. Prace jeleniogórskich fotografików zaprezentowane w Książnicy kończą swoją długą wystawową drogę. Wystawa pokazywana była między innymi w Bambergu oraz Alrfeld (Niemcy) i w czeskim Jabloncu, ciesząc się ogromnym powodzeniem.

- Pomysł na zorganizowanie tej fantastycznej wystawy to efekt mojej współpracy z bibliotekami w powiecie jeleniogórskim oraz z Grzegorzem Truchanowiczem, który oprócz tego, że jest dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Mysłakowicach, ma także pod opieką biblioteki w gminie. Zresztą sam pomysł na wystawę zrodził się także w mysłakowickim GOK-u i w zamyśle ma promować powiat jeleniogórski. Cieszę się, że właśnie w Książnicy Karkonoskiej dajemy jeleniogórzanom ostatnią szansę zobaczenia tej wyjątkowej wystawy. Nie ma osoby, która obojętnie by przeszła obok tych zdjęć, one po prostu zapierają dech w piersiach - powiedziała kurator wystawy Elżbieta Iwona Bilska.

Autorami prac są jeleniogórscy fotograficy: Elżbieta Bojczuk, Szymon Bialic, Daniel Koszela, Grzegorz Truchanowicz oraz Zygmunt Trylański.

Elżbieta Bojczuk- jeleniogórzanka, fotografią interesuje się „od zawsze”, a od 11 lat jest to jej hobby. Łączy je z przyjemnością wędrowania, zawsze po okolicznych górach. Fotografując, stara się uchwycić to, co ulotne i zmienne, niepowtarzalne. Z pasją „chwyta” pioruny rozbłyskujące na niebie, mgły pełzające po dolinach i chmury wędrujące po szczytach i zboczach. Woda jest jej zodiakalnym żywiołem – górskie potoki i rzeki są wdzięcznym tematem wielu jej zdjęć. „Ich zmienność i tajemniczość pobudza moją wyobraźnię” – mówi o swej pasji Laureatka wielu konkursów fotograficznych, Autorka wystaw o tematyce górskiej.

Szymon Bialic – uczeń klasy fotograficznej w technikum przy Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze. Mieszka w Karpnikach – sercu malowniczych Sudetów Zachodnich. Jego przygoda z fotografią rozpoczęła się 3 lata temu, kiedy zabawa aparatem w telefonie i pierwsze próby rejestrowania obrazu pożyteczną lustrzanką przerodziły się w prawdziwą pasję. Jest pasjonatem wędrówek górskich. Zawsze z nieodłącznym aparatem fotograficznym. „Chwyta” obiektywem krajobrazy o każdej porze dnia, o każdej porze roku. Prace oddają wrażliwość na piękno natury i dbałość o techniczne aspekty fotografii. Mimo krótkiego stażu w „zawodzie” posiada bogate zbiory swych „dzieł’, jest laureatem wielu konkursów fotograficznych.

Grzegorz Truchanowicz – przewodnik sudecki i praski, zakochany w Karkonoszach mieszkaniec Karpacza. O radosnym usposobienie, z hasłem na życie „bądź optymistą, uśmiechaj się często, kochaj świat, jaki jest, a osiągniesz sukces”. Fotografia to jeden z Jego sukcesów. Zajmuje się nią od 12 lat, inspiracją do tworzenia stały się częste wędrówki obserwowanie przyrody. Lubi uwieczniać codzienne życie i wydarzenia. Jego prace to osobista historia zapisana w pliku cyfrowym, do której w wolnym czasie często powraca. Chwyta to, czego, jak sam powiada „nikt inny by nie uchwycił”. Ma za sobą kilka wystaw, jest laureatem wielu konkursów o tematyce przyrodniczej i górskiej.

Daniel Koszela – mieszkaniec Szklarskiej Poręby od urodzenia. To góry natchnęły go miłością do przyrody i krajobrazów, to, co najchętniej zatrzymuje i utrwala w obiektywie aparatu. Zaczęło się od pracy sezonowej w schronisku turystycznym, gdzie miał wschody i zachody słońca na wyciągnięcie ręki. Swych sił próbuje we wszystkich dziedzinach fotografii, od portretów do zdjęć produktowych, jednak najbardziej ceni sobie fotografię górską. Zwiedził Tatry i Alpy, ale Karkonosze to miejsce, które fotografuję najchętniej’ – mówi o swej przygodzie z górami i aparatem. To jego dwie nierozłączne pasje. Można go spotkać często tam, gdzie coś się dzieje. Stąd jego bogata dokumentacja wydarzeń w grodzie pod Szrenicą.

Zygmunt Trylański – mieszkaniec Szklarskiej Poręby, bywalec świata, fotografuje od ponad pięćdziesięciu lat. Swoje dzieła wystawiał na ponad 120 międzynarodowych Salonach Fotografii pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej. Zdobywca wielu nagród, wśród nich najcenniejszej – Gran Prix „Wenus 77”. Od 1972 roku członek Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. W latach 1975-1980 działał w grupach twórczych „Sektor”, „A-74”, „Gama 74”. Obecnie jest członkiem wielu twórczych organizacji i stowarzyszeń, min. „Nowy Młyn – Kolonia Artystyczna”, „Jeleniogórska Strefa Fotografii”, „Fotoklub RP”, i „Związek Polskich Fotografików Przyrody”. W marcu ubiegłego roku jego prace sławiły „Góry Izerskie i Polanę Jakuszycką” w Sejmie RP podczas wystawy zorganizowanej przez Karkonosko-Izerski Klub Parlamentarny. W 2015 roku Zygmunt Trylański otrzymał 2 prestiżowe wyróżnienia nagrody „Duch Gór” przyznawane przez Powiat Jeleniogórski i Miasto Szklarska Poręba za promocję miasta i powiatu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group