Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5502
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pieklisko – nieznany „rarytas” turystyczny

Wiadomości: Region
Niedziela, 7 grudnia 2014, 8:15
Aktualizacja: 8:19
Autor: TI–K
Fot. Krzysztof Pik/ Zbyszek Leszek
Towarzystwo Izersko – Karkonoskie proponuje kolejną trasę. Gdzie tym razem radzi wybrać się na wędrówkę? W Rudawy Janowickie, gdzie w grupie skalnej Starościńskich Skał znajdują mało znane miejsca, a naprawdę warte obejrzenia.

Dojście tam jest bardzo proste – mówią Krzysztof Pik i Zbyszek Leszek. - Schodzimy niebieskim szlakiem z Lwiej Góry w kierunku Strużnicy, nie skręcamy ostro w prawo w dół lecz idziemy prosto nieoznakowaną leśną drogą i po około stu metrach dochodzimy do "Piekliska”. To nieczynny kamieniołom leżący „pod siodłem” pomiędzy Świnią Górą i Starościńskimi Skałami. Chcąc iść dalej w dół możemy dojść do wsi Strużnica. Zejście to nosi nazwę „Rynna Strużnicka” i jest bardzo dobrze znane rowerzystom i uczestnikom maratonów MTB ze względu na bardzo stromy zjazd.

Z „Piekliska” (niemiecka nazwa to St.Br. Ehem Schmiede 650 m n.p.m.) w przeszłości wydobywano duże bloki granitowe metodą wykuwania w technologii podobnej jak to się robi podczas kopania studni. Granit służył do budowy okolicznych zamków i kościołów. Na dnie dwóch nieczynnych wyrobisk powstały piękne malownicze jeziorka. Pierwsze - "Żółte Jeziorko" w głębokim skalnym kraterze ma głębokość 15 m. Drugie, większe -"Brunatne Jeziorko" znajduje się poniżej pod urwiskiem. Można tam wejść drogą służącą kiedyś do zwożenia bloków skalnych wiodącą na dno kamieniołomu. Jedyna droga jezdna z Karpnik na Lwią Górę wiodła właśnie poprzez jeziorka Starościńskich Skał.

W niedalekiej odległości znajduje się grupa skał o nazwie „Biblioteka,, (tak nazwali te skałki uprawiający sport skałkowy). "Biblioteka" (600 - 650 m n.p.m.) leży po przeciwnej stronie "Strużnickiej Rynny". Grupa skalna stanowi zamknięty owal o długości pięćdziesięciu metrów. Bloki ułożyły się pod kątem sześćdziesięciu stopni i ich kształt upodobnił do ułożonych książek na półce. Jest jeszcze jedna ciekawostka tego miejsca, nie do końca potwierdzona, ale przypuszczalnie to w tym miejscu odprawiano od roku 1654 tajne nabożeństwa Kościoła Protestanckiego. (Po wojnie trzydziestoletniej na tych terenach dokonywano rekatolicyzacji, co zmuszało miejscowych protestantów do odprawiania tajnych nabożeństw w okolicznych lasach lub dalekich wędrówek, aż do odległego proboszczowa. Dopiero po 1709 r. mogli oni uczestniczyć bez represji w na nabożeństwach w Jeleniej Górze). Jedna ze skał w centralnym miejscu (podobnie jak w kościele) przypomina bowiem ołtarz.

Diabelski Kościół (stara nazwa niemiecka Teufelskirche) położony jest na stromym stoku Świniej Góry (751 m n.p.m.). Można go łatwo znaleźć schodząc w dół "Strużnicką Rynną". Po przejściu około 150 metrów z lewej strony zobaczymy olbrzymi blok skalny o długości około 70 metrów lub bezpośrednio leśną drogą wzdłuż Świniej Góry od Biblioteki. Na szczycie znajdują się trzy skałki. Najciekawsza z nich to "Kamienny Krąg" czterech słupów skalnych nigdzie niespotykanych w naszych górach. Jest to piękne miejsce mało odwiedzane przez turystów ze względu na brak oznaczeń, ustronne ze wspaniałymi widokami na całą Kotliną Jeleniogórską.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~wawrzyniec 7-12-2014 18:33
Opowieści panów Leszka i Pika stały się już synonimem najgorszego bajdurzenia turystycznego. Nie inaczej jest i tym razem. Jak można było z bloków pozyskanych w tym kamieniołowie budować zamki i kościoły, skoro budowle te mają rodowód średniowieczny, a kamieniołom działał w XIX wieku? Elementarna znajomość historii się kłania. Owe "jeziorka" to w rzeczywistości pozarastane bagienka, często wyschnięte. Dużo ładniejsze są w wielu innych kamieniołomach (np. na Janowickch Garbach). Jak już się przekleja jakieś zwroty z przedwojennych map lub przewodników, to wypadałoby jeszcze spróbować je zrozumieć. Owa "niemiecka nazwa" "St.Br. Ehem Schmiede" to nie nazwa, tylko opis starego kamieniołomu (ehemalig Steinbruch). Bzdury i poprzeinaczane legendy - to cała "wiedza" regionalna Leszka i Pika.
~Leszek.Z 7-12-2014 19:17
tak tak - oczywiście znalazł się szpec ,,wawrzyniec,, polecam dla tych co potrafią czytać - http://dzikiegory.blogspot.com/2011/08/rudawy-janowickie-w-pieklisku-i-na.html
~Alicja W. 7-12-2014 19:20
ci panowie zdaje się znani są głównie z łamania prawa w górach. Ciekawe jakie teraz przepisy złamali...
~łazik 7-12-2014 19:27
He he, teraz przynajmniej wiadomo skąd Leszek & Spółka zегżnęli swój tekst. Dzięki za linka Lesiu:) Swoją drogą na tamtym blogu zdjęcia dużo ładniejsze, błędów też pewnie mniej. Więc lepiej zajrzeć na "Dzikie Góry" niż czytać wypociny TIK-taków rojące się od błędów i z fotkami cykanymi komórką.
~ 7-12-2014 19:39
Ale jaki sens ma twój wpis, Leszek? Ktoś ci wytyka błędy w twoim tekście (coż, jak coś się publikuje, to trzeba też liczyć się z krytyką), to ty w zamian obrzucasz go epitetami i linkujesz ni z gruchy ni z pietruchy inny tekst innego autora. Tak jakbyś przyznawał rację, że twój tekst jest do d... i polecał lepszy. Bez sensu odpowiedź, pomijając fakt, że zupełnie nie wiesz co to jest kultura dyskusji.
~ 7-12-2014 19:44
A tak na marginesie, kościół protestancki pisze się małymi literami (to nie nazwa własna), a Proboszczów dużą literą (to z kolei nazwa miejscowości). Jak już coś się publikuje, to wypadałoby przynajmniej nauczyć się podstawowych reguł języka polskiego.
~zebu 7-12-2014 21:11
Zdjęcia koszmarne! Już gimnazjalista zrobił by lepsze.
~tp 8-12-2014 10:09
. .i jak zwykle...my wszystko znamy i wiemy lepiej...Więc trzeba zadać sobie trudu i podać linki - dla tych co są ciekawi .Zdjęcia też można zrobić lepsze.Ale to trochę czasu zajmuje - więc lepiej narzekać.Życzę więcej optymizmu i weselszego podejścia do innych , a przede wszystkim do siebie.Uśmiech na codzień ,a nie tylko od święta.
~Do ~tp 8-12-2014 17:19
A ty co mądrego napisałeś w swoim komentarzu? Przeczytaj jeszcze raz to co spłodziłeś - tym razem ze zrozumieniem. Jak potrzebujesz wiedzy to użyj Google (i rozumu), zamiast jęczeć po forach. Inni jednak wykazali się jakąś wiedzą na dany temat, ty - tylko bezsensownym marudzeniem.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group