Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 7352
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Pieklisko – nieznany „rarytas” turystyczny

Niedziela, 7 grudnia 2014, 8:15
Aktualizacja: 8:19
Autor: TI–K
Region: Pieklisko – nieznany „rarytas” turystyczny
Fot. Krzysztof Pik/ Zbyszek Leszek
Towarzystwo Izersko – Karkonoskie proponuje kolejną trasę. Gdzie tym razem radzi wybrać się na wędrówkę? W Rudawy Janowickie, gdzie w grupie skalnej Starościńskich Skał znajdują mało znane miejsca, a naprawdę warte obejrzenia.

Dojście tam jest bardzo proste – mówią Krzysztof Pik i Zbyszek Leszek. - Schodzimy niebieskim szlakiem z Lwiej Góry w kierunku Strużnicy, nie skręcamy ostro w prawo w dół lecz idziemy prosto nieoznakowaną leśną drogą i po około stu metrach dochodzimy do "Piekliska”. To nieczynny kamieniołom leżący „pod siodłem” pomiędzy Świnią Górą i Starościńskimi Skałami. Chcąc iść dalej w dół możemy dojść do wsi Strużnica. Zejście to nosi nazwę „Rynna Strużnicka” i jest bardzo dobrze znane rowerzystom i uczestnikom maratonów MTB ze względu na bardzo stromy zjazd.

Z „Piekliska” (niemiecka nazwa to St.Br. Ehem Schmiede 650 m n.p.m.) w przeszłości wydobywano duże bloki granitowe metodą wykuwania w technologii podobnej jak to się robi podczas kopania studni. Granit służył do budowy okolicznych zamków i kościołów. Na dnie dwóch nieczynnych wyrobisk powstały piękne malownicze jeziorka. Pierwsze - "Żółte Jeziorko" w głębokim skalnym kraterze ma głębokość 15 m. Drugie, większe -"Brunatne Jeziorko" znajduje się poniżej pod urwiskiem. Można tam wejść drogą służącą kiedyś do zwożenia bloków skalnych wiodącą na dno kamieniołomu. Jedyna droga jezdna z Karpnik na Lwią Górę wiodła właśnie poprzez jeziorka Starościńskich Skał.

W niedalekiej odległości znajduje się grupa skał o nazwie „Biblioteka,, (tak nazwali te skałki uprawiający sport skałkowy). "Biblioteka" (600 - 650 m n.p.m.) leży po przeciwnej stronie "Strużnickiej Rynny". Grupa skalna stanowi zamknięty owal o długości pięćdziesięciu metrów. Bloki ułożyły się pod kątem sześćdziesięciu stopni i ich kształt upodobnił do ułożonych książek na półce. Jest jeszcze jedna ciekawostka tego miejsca, nie do końca potwierdzona, ale przypuszczalnie to w tym miejscu odprawiano od roku 1654 tajne nabożeństwa Kościoła Protestanckiego. (Po wojnie trzydziestoletniej na tych terenach dokonywano rekatolicyzacji, co zmuszało miejscowych protestantów do odprawiania tajnych nabożeństw w okolicznych lasach lub dalekich wędrówek, aż do odległego proboszczowa. Dopiero po 1709 r. mogli oni uczestniczyć bez represji w na nabożeństwach w Jeleniej Górze). Jedna ze skał w centralnym miejscu (podobnie jak w kościele) przypomina bowiem ołtarz.

Diabelski Kościół (stara nazwa niemiecka Teufelskirche) położony jest na stromym stoku Świniej Góry (751 m n.p.m.). Można go łatwo znaleźć schodząc w dół "Strużnicką Rynną". Po przejściu około 150 metrów z lewej strony zobaczymy olbrzymi blok skalny o długości około 70 metrów lub bezpośrednio leśną drogą wzdłuż Świniej Góry od Biblioteki. Na szczycie znajdują się trzy skałki. Najciekawsza z nich to "Kamienny Krąg" czterech słupów skalnych nigdzie niespotykanych w naszych górach. Jest to piękne miejsce mało odwiedzane przez turystów ze względu na brak oznaczeń, ustronne ze wspaniałymi widokami na całą Kotliną Jeleniogórską.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group