Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Szymona
Czytających: 7038
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Piechowice: Piechowice mają pomysł na komunikację miejską!

Piątek, 30 sierpnia 2019, 9:00
Aktualizacja: Sobota, 31 sierpnia 2019, 14:48
Autor: Przemek Kaczałko
Piechowice: Piechowice mają pomysł na komunikację miejską!
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (29.08) odbyła się sesja nadzwyczajna Rady Miasta Piechowice, podczas której miała zapaść decyzja o przedłużeniu porozumienia z MZK Jelenia Góra w sprawie transportu publicznego. Władze Piechowic nie godzą się na warunki jeleniogórskiej spółki i mają inny pomysł... W grę wchodzi całkowicie bezpłatna komunikacja z innym przewoźnikiem.

Sesja wywołała spore zainteresowanie wśród mieszkańców. Ludzie martwią się o dojazd do pracy i szkół.

Nie wiadomo jak byłoby z nowym przewoźnikiem. W okresie zimowym droga do Michałowic jest źle utrzymywana i jest problem - Marcin Piątek, mieszkaniec Michałowic, który przyszedł na sesję, bo martwi się o dojazd dzieci do szkół.

Burmistrz wyjaśniał szczegółowo powody zawirowań wokół komunikacji miejskiej.

Oferta Jeleniej Góry opiewa na takie kwoty rekompensaty za wozokilometry, na które moim zdaniem Gminy Piechowice nie stać - podkreślił burmistrz Jacek Kubielski, który zwraca również uwagę na terminy.

Według nowego porozumienia ewentualne wypowiedzenie miałoby nastąpić 6 miesięcy wcześniej, a nie jak w dotychczasowej umowie - 3 miesiące wcześniej.

Moim zdaniem nie jest dobrym rozwiązaniem cięcie ilości kursów - to problem dla mieszkańców. Kursy były cięte od lat, a cena wozokilometra rośnie lawinowo - mówił J. Kubielski, który zwraca uwagę, że obecnie cena wynosi ok. 6 zł za wozokilometr, a na koniec okresu (prognoza 10-letnia - red.) ma dochodzić do 10 zł. - Porozumienie mówi, że to jest kalkulacja, ale rozliczenie następuje tak naprawdę do czerwca przyszłego roku. Miasto w takim przypadku przyjmuje pewne warunki w ciemno - tłumaczył burmistrz.

Póki co, nie ma na stole konkretnej oferty innego przewoźnika, ale trwają rozmowy i są firmy zainteresowane przejęciem komunikacji miejskiej w Piechowicach.

Zakładam, że w Piechowicach komunikacja miejska będzie bezpłatna dla wszystkich - deklaruje Jacek Kubielski. - Nie po to zostałem burmistrzem, żeby pójść na łatwiznę. Jest szansa rozwiązać kwestię komunikacji z zyskiem dla mieszkańców i uważam, że należy spróbować - dodał włodarz, który zwraca uwagę, że na chwilę obecną koszt komunikacji dla Piechowic to już ponad 600 tysięcy złotych, czyli tyle, ile w całym zeszłym roku, a do końca 2019 pozostało jeszcze kilka miesięcy.

Podczas sesji J. Kubielski mówił też o kolejnej zmianie, jaka zawarta jest w projekcie porozumienia z MZK - chodzi o liczenie wozokilometrów od ostatniego przystanku w Jeleniej Górze, a wcześniej było to od granicy gminy. Szacuje się, że to dodatkowe 14,5 tysiąca złotych w skali roku.

Jednocześnie burmistrz poinformował radnych i mieszkańców zgromadzonych na sesji, że konsultował się z władzami Świeradowa Zdroju, gdzie jest bezpłatna komunikacja i również teren górzysty. Tam wozokilometr ma kosztować 4,6 zł, więc taniej niż aktualnie w porozumieniu z Jelenią Górą, a jak już wspominaliśmy - ta cena ma wzrosnąć nawet w okolice 10 zł, więc na poziomie 6 zł jest do przyjęcia dla gminy.

Jak się okazało, punkt dotyczący wyrażenia zgody na porozumienie z MZK Jelenia Góra został zdjęty z porządku obrad. W najbliższym czasie ma być przedstawiona konkretna oferta innego przewoźnika. Piechowice mają czas na podjęcie ostatecznej decyzji do 30 września 2019 r.

W trakcie sesji rozszerzono porządek obrad o odwołanie Leona Smołczyńskiego z funkcji przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Radny sam złożył rezygnację, ale konieczne było głosowanie na sesji. Jego następca ma być wyłoniony na kolejnym posiedzeniu.

Twoja reakcja na artykuł?

25
40%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
3%
Nudzi
8
13%
Smuci
7
11%
Złości
21
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (62) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group