Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 7594
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pestka – dzień trzeci. Było co oglądać!

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 30 maja 2015, 10:58
Aktualizacja: Niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Tomasz Raczyński
„Spowiedź Masochisty” Teatru Brama z Goleniowa, „The floor: w moro po bułki” w wykonaniu Ad Spectatores z Wrocławia oraz „Sukienka z dziurką” grupy Teraz Poliż z Warszawy – to przedstawienia, którymi delektowali się widzowie Pestki w trzecim dniu festiwalu. Po tradycyjnym panelu dyskusyjnym piątkowe (29.05) widowisko w Klubie Kwadrat zakończył koncert Fairy Tail Show z Ząbkowic Śląskich.

Trzeci dzień festiwalu teatrów awangardowych Pestka 2015 rozpoczął się od „Spowiedzi Masochisty” w hangarze na Górze Szybowcowej. „Dziś największa rozkosz czeka masochistę w trybach wielkiej korporacji lub na kasie w Biedronce” sugerowali ironicznie autorzy spektaklu. Czy ktoś mógłby mnie obrazić? Czy ktoś mógłby mnie uderzyć? - padało pytanie ze sceny. Przedstawienie Teatru Brama poruszało temat wyzysku, co wieczorem zostało omówione szerzej podczas panelu dyskusyjnego.

Następnym widowiskiem prezentowanym w Sali Novej JCK-u było „The floor: w moro po bułki”. Niezwykła, a zarazem prosta forma przekazu przypadła widzom do gustu z uwagi na swój niecodzienny pomysł realizacji. Dzięki kamerze zawieszonej nad sceną publiczność oglądała zarówno aktorów na żywo, jak i na ekranie, co dawało fenomenalny efekt wizualny. Zabawa z grawitacją. Przedstawienie rozgrywające się w sklepowych kolejkach, w pogoni za zaspokajaniem potrzeb skłaniało do refleksji nad losem konsumentów, ale i o miłości.

Ostatnim przedstawieniem trzeciego dnia była „Sukienka z dziurką”, czyli „Egzotyczny kabaret erotyczny”. Cztery kobiety z warszawskiej grupy Teraz Poliż nawiązywały kontakt z publicznością podejmując kontrowersyjny temat losów kurtyzan, gejsz i utrzymanek. Sceny z elementami nagości oraz dialogi kurtyzan, które opowiadały o najstarszym zawodzie świata, a po przedstawieniu debatowano nad wagą miłości i pieniędzy. Większość uczestników panelu dyskusyjnego zdecydowanie opowiedziała się za miłością.

W sobotę (30.05) ostatni dzień Festiwalu Teatrów Awangardowych Pestka 2015, a w nim:
18:00 „Obywatel K.” Teatr Dramatyczny Wałbrzych - hangar na Górze Szybowcowej (bilety 20 zł)
20:30 „Projekt: Matka” Teatr Kana Szczecin - sala widowiskowa JCK (bilety 5 zł)
22:00 Panel dyskusyjny – Klub Kwadrat
23:00 Muzyka festiwalu – More Than a Party: 80's Night.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~M. Kamiński 30-05-2015 12:49
Pestka to jeden z tych pięknych festiwali teatralnych na Śląsku, które niosą żywą energię, która wygasza się gdzieś w instytucjach kulturalnych, orientujących się na budżet, frekwencję i opinię władz. Teatry offowe, które pokazuje Łukasz Duda, są może mało znane, ale wcale nie gorsze pod względem repertuaru, sztuki gry czy zdolności producenckiej. Teatr Poliż to już gwiazda, która wkracza do kulturalnego mainstreamu, choćby na Malcie; Spektatorsi to już wizytówka teatralnego Wrocławia - a to przecież zespoły dobrze nam znane z poprzednich edycji festiwalu. Dzięki Pestce (Pestkom w ogóle) nie żyjemy z dala od tego, co się dzieje w teatrze polskim. A jakby dodać działalność Norwida (JST, MFTU) czy państwa Szumskich (FMT), to Jelenia Góra może dać dużo satysfakcji! Pozdrawiam, M. Kamiński
~dnuta glinda 30-05-2015 15:52
Mialam wczoraj okazje zobazcyc Teatr Poliz "Sukienka z dziurka "troche h...ji cip i wagin polecialo nie mowiac juz o nowych pozyjach jak Paw czy Labedz itd,co sie dzialo z tymi dlugosciami ,s...x ,dziwka prostytucja to okreslenie "malo".Gratulacje dla 4/cztero osobowej grupy wspanialych wykonawczyn szkoda tylko ze nie dotarl Dyrktor Cyrku:-))))))))) Odwaznie,kreatywnosc spektaklu Brawooooooo.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group