Środa, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona
Czytających: 4375
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION KRAJ: Perseidy – spadające gwiazdy. Byle nie było chmur

Sobota, 13 sierpnia 2011, 8:00
Aktualizacja: 8:01
Autor: Accipiter
REGION KRAJ: Perseidy – spadające gwiazdy. Byle nie było chmur
Fot. Archiwum
W drugiej połowie nocy z piątku na sobotę to najlepszy czas do obserwacji Perseidów – jednego z najaktywniejszych rojów meteorów. Wielkie widowisko na niebie – noc spadających gwiazd będziemy mogli podziwiać także nocą z soboty na niedzielę.

Perseidy, widzialne na nocnym niebie rozbłyski sprawiające wrażenie spadających gwiazd, można oglądać przez całe lato, ale – jak poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie - kulminacja zjawiska nastąpić miała w piątek, późnym wieczorem, po godzinie 22. W ciągu minuty można było zauważyć nawet dwie-trzy spadające gwiazdy.

W tym roku nie są to jednak najlepsze warunki do obserwacji. W zasadzie najlepszym momentem na oglądanie nieba była noc z piątku na sobotę w okolicach godziny 2-3.30, poza miastem, w miejscu, wokół którego nie było zabudowań, ani drzew. Kiedy znajdujący się tuż przed pełnią Księżyc zachodził i stworzyło to na tyle dobre warunki, że można było policzyć nawet ponad około 30 „spadających gwiazd” na godzinę.

Samego maksimum spodziewać się należy dzisiaj w nocy z soboty na niedzielę w szerokim zakresie godzin od 3. do 15.30. Najbardziej prawdopodobny moment to okolice godziny 8. rano.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group