Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 8398
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Perony po remoncie – oficjalnie otwarte

Wtorek, 4 lipca 2017, 8:40
Aktualizacja: Środa, 5 lipca 2017, 14:24
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Perony po remoncie – oficjalnie otwarte
Fot. Przemek Kaczałko
Od miesiąca podróżni mają okazję poruszać się po zmodernizowanej stacji Jelenia Góra, ale wczoraj (3.07) nastąpiło oficjalne otwarcie, na które przybyli przedstawiciele spółek Grupy PKP oraz wojewoda dolnośląski i senator RP.

Modernizacja peronów trwała niemal 2 lata i kosztowała ponad 27 milionów złotych (pierwotnie miał to być koszt 24,1 mln zł), bowiem w trakcie prac rozszerzono zakres przebudowy. - PKP PLK realizują w ostatnich latach największy w historii program inwestycyjny – to przedsięwzięcie za ponad 66 miliardów złotych. Stoją za tym krótsze podróże, bezpieczniejsze trasy i lepsza obsługa pasażerów na takich stacjach jak Jelenia Góra – powiedział na wstępie Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK S.A.

Ta stacja jest jednym z wielu, ale bardzo ważnym elementem modernizacji linii 274 – powiedział Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski. Dotychczas na modernizację linii na odcinku Wrocław – Jelenia Góra wydano 560 milionów złotych, ale to nie koniec inwestycji, bowiem w planach są kolejne prace o wartości ponad 100 milionów złotych.

W 2005 roku pociąg między Wrocławiem a Jelenią Górą jechał w granicach 3h40min, a dzisiaj najszybsze pociągi potrafią ten odcinek przejechać w 1h37min. Na dużych odcinkach ta trasa jest przygotowana na prędkości 140 i 120 km/h, a w okolicach Świebodzic 80 km/h. Zgodnie z Krajowym Programem Kolejowym będziemy tu działać do roku 2023 i ten stan jeszcze się polepszy – powiedział Andrzej Kudła, zastępca dyrektora ds. projektów krajowych Śląskiego Regionu Centrum Realizacji Inwestycji we Wrocławiu. W planach jest modernizacja toru na odcinku Janowice Wielkie – Wojanów, a także tunel między Trzcińskiej a Wojanowem. - Obecnie prowadzimy badania geologiczne i na ich podstawie przyjmiemy technologię jego naprawy – dodał A. Kudła.

W trakcie robót dokonano modernizacji czterech peronów stacji. - Zmodernizowaliśmy tunel zapewniając dostęp dla osób z ograniczeniami ruchowymi, budując na trzech peronach windy, dodatkowo na peronie czwartym jest platforma przyschodowa. Oprócz tego masa prac infrastrukturalnych, których nie widać, a służą podniesieniu standardu i lepszej obsłudze. Wiaty otrzymały nowe pokrycia, wzmocnienia. Do tego system informacji podróżnych – innowacyjny projekt PLK, bogatsza, lepsza i szybsza informacja. Są wyświetlacze krawędziowe, info-kioski, tablice informacyjne, nowoczesny system zapowiadaczy oraz system monitoringu z podglądem w placówce SOK – wymieniał zakres prac Witold Szczotka, kierownik kontraktu.

- Na co dzień korzystam z kolei jeżdżąc do Warszawy i widziałem, jak przez ostatnie dwa lata ten dworzec zmienił się na lepsze. Trzeba mocno kibicować, aby dokończyć modernizację linii 274 – nie jeździmy już w kompromitującym czasie 3h50min, ale można jeszcze przyspieszyć – powiedział Krzysztof Mróz, który liczy także, że PKP dogada się z władzami miasta, aby zwiększyć liczbę miejsc parkingowych przy dworcu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (53)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group