Czwartek, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 8142
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Peron nie dla każdego

Środa, 11 sierpnia 2021, 6:01
Autor: Ewa Fit
Jelenia Góra: Peron nie dla każdego
Fot. Filip Tkacz
Pan Maciej - ciepliczanin od lat poruszający się na wózku inwalidzkim, którego częste wizyty u lekarzy specjalistów zmuszają do korzystania z pociągów odjeżdżających z peronu stacji PKP w Cieplicach skarży się na bariery. - Stacja i perony zostały pięknie odnowione, ale co z tego, skoro z trudem mogą tam dotrzeż osoby starsze i niepełnosprawne - wytyka mężczyzna.

Znajdujący się na trasie linii Szklarska Poręba - Jelenia Góra stacja w Cieplicach jest miejscem, gdzie zatrzymują się pociągi z Warszawy i innych większych miast. Korzysta z tego wielu podróżnych, turystów oraz liczne grupy kuracjuszy Uzdrowiska Cieplice - często poruszających się o kulach lub korzystających z wózków inwalidzkich.

Dwa lata temu dworzec przeszedł kosztowny remont, a jego wykonawca - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - wcześniej zobowiązał się do zadbania o potrzeby osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Jednak pewne kwestie zostały pominięte lub po prostu o nich nie pomyślano.

Cieplicki peron jest co prawda wyposażony w dojazdy dla wózków inwalidzkich i ścieżki naprowadzające dla osób słabowidzących i niewidomych, ale brak jest tablic informacyjnych w języku Braille'a, co dla osób z poważnymi problemami ze wzrokiem jest sporym utrudnieniem.

Zapytany o możliwość wprowadzenia w/w niezbędnych "udogodnień" Bogdan Ząbek z wrocławskich PKP PKL S.A. mówi, że przedsiębiorstw nie ma w planach żadnych prac w tym zakresie.

Osobnym problemem nie tylko dla niepełnosprawnych, ale również dla osób zdrowych jest dostanie się ma peron z przeciwnej strony ulicy. Brak oznakowanego przejścia dla pieszych, połączonego z sygnalizacją świetlną powoduje, że aby dostać się do o parę metrów oddalonego peronu, trzeba kluczyć między samochodami, co zagraża życiu. Kilkanaście metrów dalej na skrzyżowaniu z ul. Lubańską jest przejście z zaznaczonymi pasami i sygnałami dźwiękowymi, ale tam z kolei prowadzący od niego po stronie peronu chodnik jest w stanie szczątkowym, co dla osób niepełnosprawnych staje się dystansem nie do pokonania.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
2
4%
Hahaha
5
11%
Nudzi
2
4%
Smuci
12
26%
Złości
26
55%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (52)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1138
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group