Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 3934
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pensjonat ze służbą spod celi

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Sobota, 19 stycznia 2008, 8:46
Aktualizacja: 8:46
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Niecodzienny sposób resocjalizacji więźniów: osadzeni pracują w kuchni i podają do stołu w jednym z karpackich pensjonatów. Właściciele i goście są zadowoleni.

Pisze o tym w sobotnio–niedzielnym wydaniu Polska Gazeta Wrocławska przedstawiając obrazek z Kruczych Skał, gdzie goście mogą natrafić na nietypową obsługę i dania, które są dziełem więźniów.

Są bardziej uczynni i grzeczni niż w innych pensjonatach – chwali gazecie obsługę jeden z gości lokalu. Ośrodek przy okazji służy funkcjonariuszom Służby Więziennej z całego kraju jako centrum szkoleniowe – pisze PGWr.

A dla więźniów praca w Karpaczu to wielkie wyróżnienie i nadzieja na przetrwanie okresu pozbawienia wolności. Nie każdy może tam pracować. Gazeta przytacza przykłady osadzonych za spowodowanie wypadku po pijanemu, którym do końca kary pozostało, na przykład, dwa lata. – Poczułem, że uda mi się dotrwać do końca kary – mówi jeden z nich. Pomaga mu inny skazany za niepłacenie alimentów.

Więźniowie zatrudnieni na pełnym etacie nie mogą zarabiać miej niż 465 złotych. Do ręki dostają 150 złotych, a reszta trafia do tzw. żelaznej kasy. Z tych pieniędzy więzień ma możliwość spłacania alimentów lub grzywny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

kazimierzp 19-01-2008 9:30
Ośrodek wczasowy więziennictwa ma możliwość zatrudniania pracowników za stawki 450 zł miesięcznie! Ciekawe na jakich zasadach odbywa się "narzucanie" temu więźniowi stawki. Czy ma możliwość uzyskania większych poborów i stąd moje pytania? Ja tak ten tekst odczytuję i zastanawiam się czy w ten sposób nie dochodzi tu do swoistego uprzywilejowania tego ośrodka w stosunku do innych w Karpaczu którzy muszą płacić swym pracownikom godziwie! A może one też mogą zatrudniać więźniów? Jeżeli tak to na jakich zasadach?
~hewik 19-01-2008 10:31
iI bardzo dobrze , wiecej takich zakladow ale tam gdzie sie naprawde pracuje ciezko a nie tylko z taca biega , nie mowie tu o kamieniolomach ,ale...wiecej dla nich pracy a mniej siedzenia w celi .przynajmniej zarobia na siedzenie a nie wszystko z naszych podatkow idzie.
~qqq 19-01-2008 11:14
kaziu przestań sie pultać,jesteś już stary i daj sobie spokoj .Napisz lepiej gdzie jedziesz w tym roku,też na wschodnie tereny?
~kamkrys12 19-01-2008 11:53
A ja bym wiała ztakiego ośrodka. Nie ufałabym takim pracownikom. Po nich wszystkiego można się spodziewać. Więżniowie podaja swoim posiłki hahahahahaha. Nareszcie dowwartosiowywują się skazani i swoje zrobią gdyż dla wymiaru nie są życzliwi.
piipi 19-01-2008 11:56
...moj sasiad,a ktory zostal skazany za kradziez musial w jednej celi z prawdziwym morderca mieszkac....i zawsze to lepiej dla tych skazanych miec troche pracy ....i aby dalej od wieziennych kratek,a takze...kumpli z celi.
~Misiu10 19-01-2008 12:10
Jak ma się do tego kodeks pracy minimalne wynagrodzenie w 2008 wynosi 1026,00 brutto. Jestem za takim sposobem resocjalizacji ale moje obawy budzi wysokość wynagrodzenia czy czasem wieżniowie nie są wykorzystywani jako tania siła robocza z naruszeniem kodeksu pracy. Pozdrawiam misiu10
~kosa 19-01-2008 13:07
Może do zamiatania , czyszczenia miasta ,reperacji ulic i naprawy oświnionych kamienic zatrudnić tez więżniow aby nie siedzieli w klatach za darmo na garnku podatnika- może też okazać się niewątpliwie ekonomiczniejsze od niechlujnych uslug MPGM w utrzymaniu ulic bo będą dokladnie pozamiatane i wymyte a za tak wykonana robote pomniejszyc zaplatę MPGM tej ulomnej spólce miasta- na rzecz obecnych jeszcze nierobków " klatkowiczów".
~Do 10 misia- Hary 19-01-2008 13:35
Misiu - musisz wiedziec , że taki aresztowany kosztuje miesięcznie ok. 2000 zl- i więcej .Dlatego persaldo , gdyby on otzrzymywal nawet 11000 zl to i tak powinien doplacic jeszcze drugie tyle za jego utrzymanie.Należy pamietać że jest to kara a nie sanatorium ,dziwię się że wogóle dostają jakąkolwiek forsę . Bo jak będzie tak dobrze i cudownie to po co zamykac do ciupy , chętnie przyjda inni za darmo posiedzieć. - przeciez maja posilki za friko, legowiska, swietlicę , gazety. a nie powinni . W wojsku w areszcie puszkowano za byle blachostkę , i aresztowany spal na dechach z jednym kocem, dachy i koc likwidowano od wczesnego ranka.aby delikwent się nie polożyl, mógl tylko stać i kucać bo na posadzkę wylewano wodę, co drugi dzień otrzymywal posilek, a tak czarna kawa i kromka czerstwego chleba. A żolnierze byli w slużbie zasadniczej , nie byli przestepcami. Dzisiaj przestępcy maja wczasowiska w więzieniach. A Więzienie ma odrtraszać a nie przyciągac bo dzisiaj nikt więzienia się nie boji.Może po wyjściu przestępca jeszce wyjdzie z kasą.W wojsku dawano tylko bilet. Uważam , przestępcy powinni przez pierwszy rok pracować na częściowe pokrycie swoich kosztów resocjalizacji , a w drugim okresie za miesięczne wynagrodzenie nie wyższe jak 200 zl. i to też na budowach jak inni ludzie nie tylko w pensjonacikach.
~_rymcycymcy____ 19-01-2008 14:46
Zakłady przywięzienne lokują się w różnych dziedzinach - produkują części maszyn, meble, działają w turystyce. Zawsze wygrywają z innymi podmiotami dampingową ceną. To nieuczciwa konkurencja.
~ekipa z karpacza 19-01-2008 22:54
I tak wlasnie powinna wygladac prawdziwa resocializacja skazanych. Czlowiek ktory tylko siedzi zamkniety w ciasnej celi na pewno nie bedzie normalniejszy...Takie cele powinny byc tylko dla mordercow i zwyrodnialcow ktorzy stanowiom bezposrednie zagrozenie dla spoleczenstwa.
~inkoguto 20-01-2008 9:06
Odsyłam wszystkich do Kodeksu Karnego Wykonawczego art 123 mówi o wynagrodzeniu skazanych.Może i jest to tania siła robocza ale trudno uczyc więznia że praca jest społecznie uzyteczna i że lepiej nie krasć jak ma pracowac za darmo.Czy ktos żałuje mu 150 zł ?jeżeli dobrze pracuje to niech ma.A napluc go jedzenia może ci kazdy nie tylko osadzony.pozdrawiam.
~Jowita 20-01-2008 9:40
Bardzo dobry pomysł na prawdziwą resocjalizacje.Popieram w 100%.
~jelinek 20-01-2008 13:50
Trzeba odróżnić nagrodę od kary. Może to lapsus, lekka praca w pensjonacie to zapewne nagroda dla więźnia. Osoby odbywające bezwzglądną karę więzienia w zastępstwie może kierować do pracy ciężkiej do której barak jest chętnch.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group