Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 7525
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj/Powiat: Pensja minimum 14 tys. zł

Poniedziałek, 27 marca 2023, 6:05
Aktualizacja: 7:30
Autor: MJr
Kraj/Powiat: Pensja minimum 14 tys. zł
Fot. Rys. Maja Tkacz
Sprawdziliśmy, ile płacimy burmistrzom, zastępcom, skarbnikom i sekretarzom w miastach powiatu karkonoskiego. Otóż to krocie. Rocznie tylko 16 osobom w czterech miastach, czyli w Karpaczu, Szklarskiej Porębie, Piechowicach i Kowarach płacimy prawie 2 mln zł!

Rekordzistką pozostaje, niepracująca od miesiąca w urzędzie, skarbnik Piechowic Agnieszka Gralak-Słonina. W oświadczeniu majątkowym podała, że w 2021 r. dostała aż 250 tys. zł pensji z urzędu. "Bogata" gmina, może sobie pozwolić.

Burmistrzowie: Kowar Elżbieta Zakrzewska, Piechowic Jacek Kubielski, Szklarskiej Poręby Mirosław Graf czy Karpacza Radosław Jęcek dostali po ok. 170 tys. zł. Ich zastępcy - po ok. 120 tys. zł. Tylko parę tysięcy mniej zarobili w 2021 r. sekretarze i skarbnicy. W sumie kilkanaście osób razem prawie 2 mln zł. Oczywiście w tym samym czasie na wiele potrzeb w gminach nie znaleziono pieniędzy. Standard.

Podnieśli władzy hurtem

Ponad roku temu rządzący krajem wszystkim wójtom, burmistrzom i prezydentom podwyższyli pensje. Odpowiednio do wielkości gminy ustalili widełki między 80 a 100 % wynagrodzenia maksymalnego. Tak więc radni nie mogą teraz żadnemu włodarzowi obniżyć pensji, choćby tylko dłubał w nosie. Minimalna pensja wójta w gminach poniżej 15 tys. mieszkańców to teraz min. 14, a max 17 tys. zł. W większych gminach i miastach jest odpowiednio więcej. Przy okazji, a co tam, podniesiono również diety radnym do maksymalnie 4200 zł. Nowe przepisy musiały wejść w życie z mocą wsteczną od połowy 2021 r. i stąd tak duże pensje szefów samorządów.

Zbędni?

Co takiego wyjątkowego robią, jakie mają wyjątkowe zdolności i predyspozycje, że aż tyle pieniędzy im płacimy? Otóż, oprócz znajomości, to raczej przeciętne. Samorządy to samograje, które bez problemu by się obyły bez urzędniczo-wodzowskiej czapki. Tam czarną robotę, praktycznie 99 %, odwalają szeregowi urzędnicy, którzy biurka mają zawalone papierami, a nie władze. Ale cóż, takie mamy przepisy i takie stanowiska trzeba obsadzać. Kilkadziesiąt tysięcy rocznie urzędnika łatwo uzasadnić, ale już prawie 200 tys. zł burmistrza czy ponad 100 tys. zł zastępcy nijak nie da rady obronić.

Twoja reakcja na artykuł?

8
7%
Cieszy
17
15%
Hahaha
3
3%
Nudzi
4
4%
Smuci
39
35%
Złości
40
36%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (55)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
1068
Tak, to odpowiedzialna praca
17%
Dostają trochę za dużo
18%
Dostają o wiele za dużo
35%
To oburzające ile zarabiają
30%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group