Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 8010
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pełne tornistry, puste portfele

Wtorek, 12 sierpnia 2008, 8:18
Aktualizacja: 8:19
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Pełne tornistry, puste portfele
Fot. TEJO
Do końca wakacji pozostało trzy tygodnie. Dla rodziców to ostatni dzwonek na rozeznanie się w kosztach szkolnych podręczników i przyborów. Jak wyposażyć dziecko do szkoły i nie zrujnować domowego budżetu oraz gdzie zwrócić się o pomoc na szkolną wyprawkę?

Co roku rodzice przeżywają tę samą bolączkę zakupów wyposażenia dzieci do szkoły. W sklepach zacznie się bieganina za zeszytami, tornistrami, przeróżnymi przyborami i podręcznikami. Najdroższe zdaniem jeleniogórzan są te ostatnie.

W ubiegłym roku na nowe książki z ćwiczeniami do piątej klasy wydaliśmy ponad trzysta złotych – mówi Renata Dalecka z Jeleniej Góry. W tym roku zamierzam kupić podręczniki używane, ponieważ na nowe po prostu mnie nie stać. W sklepie kupię tylko nieużywane ćwiczenia.
Przykładem pani Renaty idzie coraz większa grupa rodziców, a potwierdzają i odczuwają to sami właściciele księgarni.

– Większość z naszych klientów kupuje tylko ćwiczenia, które są w szkołach wymagane – mówi sprzedawca jednej z jeleniogórskich księgarń. Ich ceny wahają się od dziewięciu do dwudziestu złotych. W przypadku ćwiczeń językowych ceny są znacznie wyższe i dochodzą do trzydziestu kilku złotych. Znacznie mniej klientów niż w latach poprzednich zgłasza się natomiast po książki. Większość mieszkańców kupuje podręczniki używane.

A gdzie można znaleźć używane książki? Przede wszystkim w ogłoszeniach na stronach internetowych. Spora część uczniów sprzedaje bezpośrednio swoje podręczniki za niewielkie pieniądze. Poza tym sprzedaż tanich książek prowadzi w dalszym ciągu Biblioteka Pedagogiczna w Jeleniej Górze na ulicy 1 Maja, gdzie każdy nowy podręcznik kosztuje symboliczną złotówkę. Skup i sprzedaż podręczników używanych prowadzony jest także na ulicy 1 Maja obok urzędu statystycznego, na targowisku miejskim flora oraz na kiermaszach w innych miejscach w mieście.

Rodzice uczniów trzech pierwszych klas szkoły podstawowej, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 351 złotych mogą się starać o dofinansowanie do podręczników. Dla dzieci w wieku przedszkolnym rodzic może uzyskać do 70 złotych dofinansowania, dla pierwszoklasistów do 130 złotych, dla klas drugich do 150 złotych, a dla klas trzecich do 170 złotych.

– W roku ubiegłym z tej możliwości skorzystało w sumie 325 uczniów – mówi Marta Oreszczuk z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. W tym roku jeszcze trwa składanie dokumentów przez dyrektorów szkół.
W jaki sposób należy się starać o przyznanie środków? Najpierw należy złożyć wniosek do dyrektora szkoły wraz z zaświadczeniem o zarobkach. Następnie dyrektor przekazuje wykaz osób potrzebujących do wydziału oświaty w Jeleniej Górze, a ten z kolei po zatwierdzeniu programu wszystkie listy wysyła do kuratorium oświaty.

W tym roku program jest jeszcze otwarty, a dyrektorzy będą mogli dostarczać listy potrzebujących osób niemalże do końca sierpnia – usłyszeliśmy w wydziale oświaty.

Pieniądze do rąk rodziców mają trafić na początku września. Najpierw jednak będą oni musieli przedstawić dowód zakupu podręczników, na przykład faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica, prawnego opiekuna albo rodzica zastępczego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group