Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 7560
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pędzlem i piórem o małej ojczyźnie

Sobota, 26 kwietnia 2008, 0:13
Aktualizacja: Poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 22:35
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Pędzlem i piórem o małej ojczyźnie
Fot. TEJO
Jak zilustrować legendę związaną z Jelenią Górą i okolicami? Wiedzą o tym laureaci dorocznego konkursu zorganizowanego przez Muzeum Karkonoskie, którzy za pomocą technik graficznych oraz słowa pisanego wyrazili na papierze własne odczuwanie historycznych podań przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Legendy o założeniu Jeleniej Góry, związane z zamkiem Chojnik podania o księżniczce Kunegundzie, rycerze, królowie, jelenie – to wszystko zobaczymy na najładniejszych rysunkach, które są plonem konkursu „Znam legendy Jeleniej Góry i okolic”.

Nagrody dla najlepszych najmłodszych regionalistów wręczono podczas uroczystego podsumowania konkursu w piątek, w Muzeum Karkonoskim. Inicjator działań, Piotr Grosman, nauczyciel i społecznik ze Szkoły Podstawowej nr 7 podziękował wszystkim uczestnikom. Nauczycielom, którzy przygotowali dzieci do rywalizacji, wręczono specjalne podziękowania z Jeleniogórskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego.

Podczas piątkowej gali można było także zapoznać się z literackimi próbami interpretacji legend i podań. Zwycięskie prace odczytał Tadeusz Wnuk, aktor Teatru Jeleniogórskiego im. Norwida.

Laureaci i wyróżnieni odebrali dyplomy i torby pełne cennych prezentów. W kategorii najmłodszych uczniów podstawówki wygrał Bartek Podgórny ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Jeleniej Górze, który przedstawił plastyczną wizję legendy o zamku Chojnik. Wśród klas starszych triumfowała Katarzyna Ręcławowicz z Mysłakowic, którą także zainspirowało sobieszowskie zamczysko. Pierwszą nagrodę wśród gimnazjalistów zdobyła Małgorzata Monika Ptak, także z Mysłakowic, za wizerunek złotego rogacza, który miał sprawić, że książę Krzywousty założył Jelenią Górę.

Nagrodzone i wyróżnione prace można podziwiać na wystawie pokonkursowej w salach Muzeum Karkonoskiego przy ul. Matejki 28. Dzieci i młodzież świetnie poradziły sobie z tematyką, która w tym roku – z racji 900-lecia miasta – ma wymiar szczególny.

Nagrodzeni
Za prace literackie w kategorii klas I-III:
I miejsce – Agata Bogusławska, kl. III b SP nr 3, II miejsce – Jakub Kalina, kl. III a SP nr 11, III miejsce – Julia Żywicka, kl. III Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Karpaczu, wyróżnienia: Maciej Kotarba, kl. III a SP nr 11, Wojciech Zieliński, kl. III a SP nr 11,
W kategorii klas IV-VI:
I miejsce – Krzysztof Joks (SP nr 10), II miejsce – Katarzyna Janik (SP nr 11), III miejsce – Barbara Wrotniewska,(SP nr 11), wyróżnienia: Miłosz Gieruk, (SP nr 10), Kacper Krajewski (SP nr 8), Filip Sudenis (SP nr 11).
Wśród klas gimnazjalnych - I miejsce - Magdalena Opęchowska z Gimnazjum nr 2, II miejsce - Monika Głowacka z Gimnazjum nr 2, III miejsce - Patrycja Konopka z Gimnazjum nr 1. Wyróżnienia: Liwia Błachowicz z Gimnazjum nr 2 i Maria Gąsiewska z Gimnazjum nr 1.
Najlepsze prace plastyczne w kategorii wiekowej I- III wykonali: Bartek Podgórny (I miejsce) z SP nr 11, Szymon Dworzycki (II miejsce) z SP nr 10, Nikola Dereń (III miejsce) z SP w Podgórzynie, Zuzanna Boduch (III miejsce) z SP nr 10,
Wyróżnienia otrzymali: Kacper Woźniak z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Karpaczu, Antonina Olszewska, klasa z SP nr 13, Klaudia Battisti z SP nr 11, Kamil Kubicz z SP w Barcinku, Mikołaj Kasinowski z SP nr 3, Adrian Radomski z SP nr 7.
Wśród klas IV-VI: I miejsce - Katarzyna Ręcławowicz z Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Mysłakowicach, II miejsce - Szymon Krasucki z SP nr 5, III miejsce - Justyna Syganiec z SP nr 11. Wyróżnienia otrzymali: Mateusz Kotowski z SP nr 11 i Monika Środa, z Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Mysłakowicach. Wśród klas gimnazjalnych:
I miejsce - Małgorzata Monika Ptak z Zaspołu Szkół w Mysłakowicach, II miejsce - Małgorzata Wasik z Gimnazjum nr 3, III miejsce - Paweł Bartnikowski z Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Mysłakowicach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group