Czwartek, 18 sierpnia
Imieniny: Heleny, Karoliny
Czytających: 6703
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: PCPR zdobywa pieniądze na pomoc niepełnosprawnym

Wtorek, 20 stycznia 2015, 8:42
Aktualizacja: 8:44
Autor: Mea
Powiat: PCPR zdobywa pieniądze na pomoc niepełnosprawnym
Fot. Mea
Wciąż brakuje środków, by spełnić wszystkie potrzeby osób niepełnosprawnych i zrealizować wnioski, które wpływają do PCPR w Jeleniej Górze. Dlatego pracownicy sami szukają pieniędzy w różnych fundacjach i realizując programy, które wspierają osoby niepełnosprawne.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jeleniej Górze oferuje pomoc osobom niepełnosprawnych w rehabilitacji społecznej. - Realizowana jest ona w formie dofinansowań ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do likwidacji barier funkcjonalnych, dla organizacji pozarządowych do cyklicznych imprez, do uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych oraz zaopatrzenie w środki pomocnicze, przedmioty ortopedyczne i sprzęt rehabilitacyjny – mówi Monika Kardyś, kierowniczka Działu Świadczeń i Pomocy Instytucjonalnej w PCPR.

W bieżącym roku zmieniły się zasady dotacji do likwidacji barier funkcjonalnych, czyli architektonicznych w komunikowaniu się i technicznych. Wysokość tego dofinansowania będzie zwiększona do 95 proc. kosztów przedsięwzięcia, a nie 80 proc. tak jak to było wcześniej. W przypadku zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny będzie można starać się o dofinansowanie w wysokości 80 proc. wartości tego sprzętu, a wcześniej było to jedynie 60 proc.

- Do PCPR wpływa ok. 1000 wniosków niepełnosprawnych, z czego ok. 300 dotyczy dotacji do turnusów rehabilitacyjnych, ok. 100 do likwidacji barier funkcjonalnych, a 600 do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. Wnioski o pieniądze na cykliczne imprezy sportowe i kulturalne składane są przez siedem organizacji działających dla niepełnosprawnych – informuje Monika Kardyś.

Niestety, pieniędzy jest za mało, żeby zrealizować wszystkie wnioski.
Dlatego PCPR szuka sponsorów. W 2014 r. udało się nawiązać kontakt z Fundacją Eco-Textil Dzieciom Niepełnosprawnym od Was dla Was z siedzibą w Skarżysku Kamiennej, która po zapoznaniu się z dokumentacją zgodziła się całkowicie sfinansować kupno trójkołowego roweru rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnej mieszkanki powiatu jeleniogórskiego.

- Uzupełnieniem działań są „programy celowe”, z których korzystają osoby niepełnosprawne, organizacje pozarządowe oraz samorządy. Największą popularność zyskały: „Program wyrównywania różnic między regionami II” oraz „Aktywny Samorząd”. W ramach pierwszego programu organizacje samorządowe i dla niepełnosprawnych mogą uzyskać pieniądze na likwidację barier – wylicza Monika Kardyś.

Do tej pory Powiat Jeleniogórski otrzymał pomoc finansową na przystosowanie oddziału rehabilitacji neurologicznej dla niepełnosprawnych w Zespole Profilaktyki i Rehabilitacji SP ZOZ w Janowicach Wielkich, na przystosowanie budynku administracyjno-biurowego przy ul. Kochanowskiego 10 w Jeleniej Górze dla niepełnosprawnych oraz na zakup samochodu osobowego (busa) przystosowanego do przewozu niepełnosprawnych dla Domu Pomocy Społecznej w Janowicach Wielkich, który wkrótce trafi do placówki. Utworzony został również Warsztat Terapii Zajęciowej w Kowarach przy Polskim Towarzystwie Walki z Kalectwem Oddział Terenowy w Jeleniej Górze.

- Drugi z programów celowych „Aktywny Samorząd” przeznaczony jest dla osób niepełnosprawnych. Jego celem jest likwidacja barier ograniczających uczestnictwo w życiu społecznym, zawodowym oraz w dostępie do edukacji. Można ubiegać się o dotację do oprzyrządowania posiadanego samochodu, uzyskania prawa jazdy kategorii B, poprzez dofinansowanie do zakupu sprzętu elektronicznego, opłaty za pobyt dziecka w żłobku lub przedszkolu, zakupu protezy kończyny oraz wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, aż do dofinansowania kosztów uzyskania wykształcenia wyższego – mówi kierowniczka.

- Zrealizowaliśmy też program „Stawiam na Aktywność” za ok. 340 tys. zł, który współfinansowany był w 85% przez Unię Europejską, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W poprzednim roku uczestniczyło w nim 25 mieszkańców powiatu, w tym 15 niepełnosprawnych oraz 10 usamodzielnianych wychowanków pieczy zastępczej. Brali udział w zajęciach grupowych z doradcą zawodowym, w kursach: kosmetycznym, prawa jazdy, na operatora koparko-ładowarki, florystyki i komputerowym; w warsztatach psychospołecznych, carvingu, decoupage oraz terapii zajęciowej „Elementy arteterapii w niwelowaniu stresu”. Część osób skorzystało też z turnusów rehabilitacyjnych, a jeden wychowanek pieczy otrzymał pomoc w postaci lodówki oraz pralki – dodaje Ewelina Wójcik, konsultantka i doradca w PCPR.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group