Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 10303
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Patriotycznie w Śniadeckim

Niedziela, 11 listopada 2018, 7:05
Aktualizacja: Poniedziałek, 12 listopada 2018, 7:56
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Patriotycznie w Śniadeckim
Fot. Przemek Kaczałko
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jędrzeja Śniadeckiego w Jeleniej Górze to jedna z wielu placówek oświatowych, które obchodziły 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W piątek (9.11) młodzież w wyjątkowy sposób opowiedziała o historii naszego kraju, ale to nie jedyna atrakcja, jaką przygotowano z tej okazji.
Niepodległość świętujemy od początku roku kalendarzowego, a dzisiaj mamy szczególny dzień. Mamy na swoim terenie wystawę "Między Rosją a Niemcami", która odwiedziła wszystkie szkoły we Wrocławiu i dzięki współpracy z Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, ta wystawa jest u nas - powiedziała Elwira Kozak, dyrektor ZSOiT, która podziękowała jednocześnie jeleniogórskiej Solidarności za zapewnienie transportu elementów wystawy do placówki przy Al. Jana Pawła II w Jeleniej Górze. Dyrektorka zaprasza wszystkich chętnych do obejrzenia wystawy, która będzie dostępna do końca listopada br.
Kładziemy ogromny nacisk na wychowanie patriotyczne, które ma dotyczyć również czasów współczesnych. Trudno bez przerwy odnosić się tylko do historii - trzeba o niej pamiętać, ale też myśleć jakim jest się obywatelem, Polakiem - dodała dyrektorka, która kocha Polskę za jej historię. - Nudna jest historia narodów szczęśliwych, a u nas zawsze coś się dzieje, ale potrzebna jest stabilizacja, aby funkcjonować spokojnie - wyznała E. Kozak, która podkreśla rolę rodziców i nauczycieli w wychowaniu patriotycznym.

Młodzież przyznaje, że wśród ich rówieśników różne jest podejście do patriotyzmu, ale warto pielęgnować tradycje i pamięć o historii.

Kocham Polskę za krajobrazy, za to, że jest naszą Ojczyzną. Tu się urodziłyśmy, wychowałyśmy - wyznały uczennice klasy 2D - Oliwia Kołodziejska i Patrycja Leszcz. - Starsi ludzie nam przekazują wiedzę o historii i tradycji, a my kolejnym będziemy przekazywać kolejnym pokoleniom - dodały uczennice "Śniadeckiego".

W ramach uroczystości pod hasłem "Coś dla ducha, coś dla ciała - za co kocham Polskę" przygotowano szereg wydarzeń. Młodzież zaprezentowała program artystyczny "Raduje się serce, raduje się dusza" z pieśniami historycznymi, był tez pokaz mody retro, smakołyki w barwach biało-czerwonych, wspomniana wcześniej wystawa oraz salon historyczno-literacki, a każdy gość przybyły do szkoły mógł napisać za co kocha Polskę oraz otrzymywał pamiątkowy kotylion. Dodatkowo, o godzinie 11:11 - jak w całym kraju - wzięto udział w "Rekordzie dla Niepodległej" śpiewając 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

5
56%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
964
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group