Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 6058
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Paszporty dla dzieci obowiązkowe!

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ REGION
Czwartek, 6 listopada 2008, 9:58
Aktualizacja: 9:59
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Jeśli ktoś chce wyjechać z dziećmi za granicę, nie może zapomnieć o wyrobieniu najmłodszym paszportu lub tymczasowego dowodu osobistego. Bez jednego z tych dokumentów mali podróżni oraz ich opiekunowie są narażeni na przykrości.

Po podpisaniu przez Polskę paktu Schengen niewielu rodziców pamięta o aktualizowaniu paszportu dzieciom (do 18 roku życia). Przykładem jest pan Leszek z Jeleniej Góry, który kilka lat temu paszport dziecku wyrobił, ale po otwarciu granic o jego aktualizacji po prostu zapomniał.
– Nie pomyślałem o tym, że dzieci muszą w dalszym ciągu mieć paszporty, bo sam do Czech czy Niemiec wyjeżdżam już tylko z dowodem osobistym – mówi pan Leszek.

Problem pojawił się gdy jego syn chciał wyjechać z wycieczką szkolną do Berlina. Przed wyjazdem wychowawczyni klasy informowała, jakie dokumenty należy zabrać ze sobą i poza zgodą rodziców przypomniała o ważnym paszporcie lub dowodzie tymczasowym.
– Okazało się, że ważność paszportu mojego dziecka skończyła się w sierpniu, a na wyrobienie nowego trzeba czekać miesiąc, co przesądziło, że syn nigdzie nie pojedzie – mówi pan Leszek.

Legitymacje szkolne nie są brane za granicą w ogóle pod uwagę, a nauczycielka powiedziała, że nie będzie ryzykowała przejazdu bez ważnego paszportu, bo może się to dla całej grupy źle skończyć. Dlatego przy tej okazji przypominamy wszystkim rodzicom o obowiązku przedłużania ważności paszportów swoich dzieci lub wyrobienia im tymczasowego dowodu osobistego.

Podpułkownik Tomasz Skonieczny z Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej również ostrzega, że wyjazd dzieci ze granicę bez ważnego dokumentu się po prostu nie opłaca. Za brak aktualnego paszportu lub dowodu tymczasowego rodzice lub opiekunowie wycieczki ryzykują bowiem karą grzywny i zatrzymaniem do wyjaśnienia sprawy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~misio 6-11-2008 14:27
Nie ma tymczasowych dowodów osobistych. Dziecku można wyrobić normalny dowód osobisty i tyle. Ale paszport jest lepszy, bo pozwala wyjechać poza Unię - np. do Chorwacji i Szwajcarii gdzie często jeżdżą Polacy.
~:-) 6-11-2008 15:31
Paszport można odebrać już nawet po 2 tygodniach od złożenia wniosku.
~do ~misio 6-11-2008 17:07
Tymczasowy dowód osobisty: W celu wyrobienia tymczasowego dowodu osobistego należy zgłosić się do Urzędu z rodzicem lub opiekunem dzieci od 13 roku życia z podaniem, do którego należy dołączyć oryginał skróconego odpisu aktu urodzenia, oraz opłatę – 30 zł za dowód, – pozostałe czynności jak przy dowodzie stałym. Natomiast przy składaniu wniosków poniżej 13 roku życia muszą być obecni obydwoje rodziców.
~do misio 6-11-2008 17:53
są dowody osobiste przed ukończeniem 18lat. są one wazne 5lat. ..... ;D
~Sabath 6-11-2008 22:46
zależy gdzie się składa wniosek tyle się czeka
~Marta025 8-03-2010 10:55
Gdzie po wnioski ;chodzi mi o nr telefonu lub adres w Jeleniej Górze

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group