Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 13598
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ REGION: Paszporty dla dzieci obowiązkowe!

Czwartek, 6 listopada 2008, 9:58
Aktualizacja: 9:59
Autor: Angela
JELENIA GÓRA/ REGION: Paszporty dla dzieci obowiązkowe!
Fot. Archiwum
Jeśli ktoś chce wyjechać z dziećmi za granicę, nie może zapomnieć o wyrobieniu najmłodszym paszportu lub tymczasowego dowodu osobistego. Bez jednego z tych dokumentów mali podróżni oraz ich opiekunowie są narażeni na przykrości.

Po podpisaniu przez Polskę paktu Schengen niewielu rodziców pamięta o aktualizowaniu paszportu dzieciom (do 18 roku życia). Przykładem jest pan Leszek z Jeleniej Góry, który kilka lat temu paszport dziecku wyrobił, ale po otwarciu granic o jego aktualizacji po prostu zapomniał.
– Nie pomyślałem o tym, że dzieci muszą w dalszym ciągu mieć paszporty, bo sam do Czech czy Niemiec wyjeżdżam już tylko z dowodem osobistym – mówi pan Leszek.

Problem pojawił się gdy jego syn chciał wyjechać z wycieczką szkolną do Berlina. Przed wyjazdem wychowawczyni klasy informowała, jakie dokumenty należy zabrać ze sobą i poza zgodą rodziców przypomniała o ważnym paszporcie lub dowodzie tymczasowym.
– Okazało się, że ważność paszportu mojego dziecka skończyła się w sierpniu, a na wyrobienie nowego trzeba czekać miesiąc, co przesądziło, że syn nigdzie nie pojedzie – mówi pan Leszek.

Legitymacje szkolne nie są brane za granicą w ogóle pod uwagę, a nauczycielka powiedziała, że nie będzie ryzykowała przejazdu bez ważnego paszportu, bo może się to dla całej grupy źle skończyć. Dlatego przy tej okazji przypominamy wszystkim rodzicom o obowiązku przedłużania ważności paszportów swoich dzieci lub wyrobienia im tymczasowego dowodu osobistego.

Podpułkownik Tomasz Skonieczny z Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej również ostrzega, że wyjazd dzieci ze granicę bez ważnego dokumentu się po prostu nie opłaca. Za brak aktualnego paszportu lub dowodu tymczasowego rodzice lub opiekunowie wycieczki ryzykują bowiem karą grzywny i zatrzymaniem do wyjaśnienia sprawy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
435
Jest nowy
7%
1-5 lat
14%
5-10 lat
19%
10-20 lat
41%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
 
Koszykówka
Walczymy o szósty skalp!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group