Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 6394
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pasje Joli Załeckiej w Centrum Sztuki w Staniszowie

Sobota, 5 kwietnia 2014, 9:16
Aktualizacja: Niedziela, 6 kwietnia 2014, 8:09
Autor: Manu
Jelenia Góra: Pasje Joli Załeckiej w Centrum Sztuki w Staniszowie
Fot. Organizator
„Eurydyki ocalone” – tak zatytułowana jest wystawa projektantki mody i autorki kostiumów baletowych i operowych Joli Załeckiej. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 12 kwietnia (w sobotę) o godzinie 18.00 w Pałacu Staniszów – Centrum Sztuki. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Forum Staniszów.

W swoich projektach Jola Załecka łączy pasje do ubioru, malarstwa, teatru, filmu, muzyki, pantomimy i baletu. Dolny Śląsk zafascynował ją wielowiekowym pięknem zamków, pałaców i ruin.

Najnowsze „polifoniczne stylizacje” zostaną zaprezentowane w połączeniu z wystawą „Eurydyki ocalone”, możliwą (fotograficznie) dzięki zwierciadlanemu odbiciu w lustrze wody. Piękna bohaterka, natchnienie poetów, natrafia na symboliczny zamek z korzeni, dający świadectwo, że nawet po „kosmicznej katastrofie” wartości duchowe dźwigają się ku światłu i światu, z którego blask życia dociera do ukrytych korzeni. Tak oto Eurydyki są wyrazem duchowej emanacji - piękna utajonego w ruinach ogrodów „tego-i-tamtego-świata”. sic!

Jola Załecka jest autorką kostiumów baletowych i operowych. Projektuje szczególnie chętnie z tkanin naturalnych: lnu, jedwabiu, muślinu i organdyny. Często własnoręcznie farbuje materiały. Sama nazywa siebie alchemikiem mody. Współpracowała z jedną z najwszechstronniej uzdolnionych tancerek w Polsce i choreografką Ewą Wycichowską - dyrektorką Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu podczas realizacji jej autorskich przedsięwzięć: „Album z tego świata” (1992 - wznowienie 2013) z muzyką Krzesimira Dębskiego i „Transss... Nieprawdziwe zdarzenie progresywne” (2004) inspirowanego powieścią "Trans-Atlantyk" Witolda Gombrowicza. Jest także autorką kostiumów do dwóch spektakli Teatru Wielkiego w Łodzi reżyserowanych przez Magdalenę Łazarkiewicz: „Rycerskość wieśniacza” Pietro Mascagniego (2003) i „Pajace” Ruggiero Leoncavallo (2004).

W swojej książce zatytułowanej „Apartament do spraw nadzwyczajnych” pisze o swoich inspiracjach: Philippie Modelle'u i rumuńskim filozofie, teoretyku nihilizmu Emilu Cioranie, oraz wspomina twórczą drogę, która wiodła od szarej rzeczywistość PRL-u, poprzez elegancki Paryż, gdzie zetknęła się ze światem haute couture, do mistycznej - według niej - Rumunii.

Swoje kolekcje prezentowała zarówno w kraju, jak i za granicą; w galeriach, teatrach i na wybiegach, na szczególną uwagę zasługują: „Styl i Sublimacja”, „Ja jeszcze z wiosną się roztańczę”, „Kopciuszek pełen snu” i „Decadance a la mode”. Była dwukrotnie nagrodzona tytułem Doskonałość Mody przez miesięcznik „Twój Styl”, zdobyła trzykrotnie nominację do Trofeum Elle, m.in. za Wielkie Krawiectwo i Indywidualność. W Rosji za kolekcję lnianą otrzymała Wielki Medal Wszechrosji. Jest również autorką filmu "Wołanie skrzydeł motyla", który zdobył uznanie na Festiwalu Filmów Artystycznych we Włoszech.

Wystawę „Eurydyki ocalone” będzie można oglądać od 12 kwietnia do 20 maja. Wstęp wolny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group