Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 7606
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Parkowe fontanny. Dla Marysieńki nie było miejsca

Czwartek, 22 grudnia 2011, 9:28
Aktualizacja: Wtorek, 27 grudnia 2011, 9:17
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Parkowe fontanny. Dla Marysieńki nie było miejsca
Fot. RED
Będąca „ikoną” Parku Zdrojowego rzeźba Marysieńki, która przez ponad 40 lat zdobiła fontannę na skwerze przed Pawilonem Edward, już tam nie powróci.

Rzeźba nie pasowała do koncepcji rewitalizacji Parku Zdrojowego, który w założeniu miał odzyskać wygląd z XIX wieku. Marysieńka trafiła na skwer przed Pawilonem Edward w latach 60. minionego stulecia. To dzieło artysty plastyka i rzeźbiarza Stanisława Brodziaka, który zaprojektował także nową aranżację wnętrz Teatru Zdrojowego. Twórczość Brodniaka nie wytrzymała jednak próby czasu.

Zamiast fontanny z Marysieńką w Parku Zdrojowym od wiosny przyszłego roku działać będą trzy wodotryski. Dwa powstały w miejscu, gdzie przed remontem parku rozciągały się błonia. Obok powstały skwery z ławkami.

Tak więc rzeźbę, która przez lata wpisała się w wizerunek Parku Zdrojowego, będzie można oglądać tylko na archiwalnych fotografiach. Jedna z nich znajduje się tuż przy Domu Zdrojowym przy ul. Ściegiennego. Pochodzi z czasów, kiedy przy wodotrysku istniały jeszcze figurki czterech chłopców. W nieznanych okolicznościach zniknęły one jednak z obramowania niecki. Jedna z rzeźb trafiła do Jagniątkowa: można ją zobaczyć z jednego z mostków nad Wrzosówką.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (51) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group