Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 11708
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Parkingowe chamstwo zwalczać w zarodku

Czwartek, 18 września 2008, 16:00
Aktualizacja: Piątek, 19 września 2008, 8:04
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Parkingowe chamstwo zwalczać w zarodku
Fot. TEJO
Traktują inwalidów jak gorszych ludzi i zajmują im miejsca parkingowe. Często sami korzystają z tego, że w rodzinie jest osoba niepełnosprawna i na nią wyrabiają pozwolenia na wjazd do zakazanych stref. Ostre słowa padły dziś pod adresem wielu jeleniogórskich kierowców, którzy nie szanują pokrzywdzonych przez los.

- Kierowca samochodu stojącego przed sklepem jest proszony o spalenie się ze wstydu – to tylko jeden ze sloganów reklamowych kampanii medialnej pod hasłem „Czy chciałbyś być na naszym miejscu?”. Takie pytanie zadają sprawnym kierującym osoby jeżdżące na wózkach lub chodzące o kulach, które także są zmotoryzowane, ale mają zdecydowanie gorszą sytuację na drogach i parkingach.

- Najgorzej jest przed marketami. Tam wiedzą, że są praktycznie bezkarni i zajmują nam miejsce oznaczone kopertą – mówił Leszek Karbowski, szef Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem, który sam porusza się na wózku. – Kierowcy wiedzą, że policja ani straż miejska na terenach podległych pod markety i inne jednostki nic im nie zrobi, dlatego śmieją się w kułak i robią, co chcą – dodał Karbowski podczas konferencji, która odbyła się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, a dotyczyła wspomnianej kampanii.

- Lawinowo wzrasta liczba osób uprawnionych do parkowania na miejscach oznaczonych dla inwalidów. Do końca kwietnia wydaliśmy aż 2367 takich zezwoleń – podkreśla Czesław Wandzel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. I dodaje, że zarząd nie może odmówić wydania odpowiedniego dokumentu: wystarczy orzeczenie stopnia niepełnosprawności dotyczącej poruszania się lub schorzeń neurologicznych, lub uprawnienia rentowe. I pozwolenie musi być wydane. Tak stanowią przepisy.

- Ludzie kombinują, jak mogą – usłyszeliśmy podczas konferencji. Często zdrowi jak koń ludzie przychodzą z papierami schorowanej ciotki, która nigdy z samochodu nie korzysta, aby tylko dostać pozwolenie. – Niestety, służby mundurowe nie są w stanie dociec, czy rzeczywiście jadąc do miasta, wjeżdżając w strefę zamkniętą i parkując na kopercie, dany kierowca nie przyjechał po chorego członka swojej rodziny – rozkłada ręce podinsp. Maciej Dyjach, naczelnik jeleniogórskiej drogówki.

- Dziś skontrolowany i upomniany kierowca, który zajął miejsce inwalidzie, odpowiedział strażnikom, że niepełnosprawnych ma gdzieś i dalej będzie parkował tam, gdzie mu się podoba. Dostał wezwanie do sądu – opowiada mł. insp. Grzegorz Rybarczyk ze straży miejskiej.

- To dowód na to, że parkingowe chamstwo trzeba tępić w zarodku – podkreślił M. Dyjach. – Jeśli widzimy tych bezczelnych cwaniaczków, którzy parkują wbrew przepisom, dzwońmy na 997. Nasze służby na pewno zareagują – dodał. Jacek Winiarski, zastępca komendanta straży miejskiej, wyraźnie zaznacza, że działania SM nie mają charakteru akcyjnego. – To zawsze jest dla nas priorytet – mówił.

Jak zatem zwalczać zjawisko poniżania niepełnosprawnych na drogach? Nie pomagają ani prośby, ani groźby. Trzeba do ludzi dotrzeć poprzez edukację. – W cywilizowanych krajach Unii Europejskiej jest nie do pomyślenia, aby ktoś zajął miejsce inwalidzie. A dziś czynią to w Polsce zwłaszcza ludzie młodzi, którzy pożyczyli sobie od tatusia lub mamusi dobry samochód i szpanują – mówił Leszek Karbowski.

- Uczulajcie dzieci, aby napominały swoich rodziców, że zajmowanie miejsc niepełnosprawnych na parkingach jest nieetyczne – apelowano do strażników prowadzących akcję edukacyjną. Jak powiedział Czesław Wandzel w strefie parkowania na śródmieściu jest 45 miejsc dla inwalidów. Na Zabobrzu – znacznie więcej. W ciągu roku przybyło 30. Zwiększenie ilości kopert niewiele da. Ale gdyby pojazdami jeździli tylko niepełnosprawni, a nie ich rodziny – którym odstępuje się uprawnienia – problemu by nie było.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
2219
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
8%
Konfederacje
11%
Lewice
8%
PiS
25%
PO
34%
Trzecią drogę
8%
Innych
7%
 
Głos ulicy
Czy popieramy protesty rolników?
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Pierwsze zdjęcie zrobiłem poczciwą Smieną
 
Aktualności
Na razie szaro, może będzie kolorowo
 
112
Wypiła pół whisky i wsiadła za kółko
 
Turystyka
Kluski karkonoskie za 43 zł
 
Aktualności
Nowy dyrektor Książnicy Karkonoskiej
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group