Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 6398
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Park w Piechowicach będzie perełką miasta

Poniedziałek, 24 czerwca 2013, 6:54
Aktualizacja: Wtorek, 25 czerwca 2013, 7:35
Autor: Mea
Region: Park w Piechowicach będzie perełką miasta
Fot. Mea
Prawie 1 mln zł będzie kosztował remont parku przy ul. Szkolnej i Tysiąclecia w Piechowicach, z czego ponad 800 tys. zł to dofinansowane z Unii Europejskiej, w ramach projektu "Drogi do szkła i granitu” – szlak przeżyć między Karkonoszami a Pogórzem Łużyckim (Piechowice – Demitz–Thumitz).

Koszt planowanych robót dotyczących nawierzchni, przyłączy energetycznych, oświetlenia oraz elementów małej architektury wynosi 971 280 zł. Dofinansowanie w ramach Programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej Polska – Saksonia wynosi 85 proc. kosztów kwalifikowanych czyli 825 588 zł, wkład własny to 145 692,00 zł.

Prace remontowe już się rozpoczęły. – Usunięte zostały stare drobne nasadzenia i część wysokich krzewów. Przycięto i ukształtowano drzewa. Obecnie trwa budowa ścieżek, które zostaną wyłożone kostką brukową. W parku posadzone zostaną młode rośliny, zamontowane będzie nowe oświetlenie, pojawią się ławki z elementami granitowymi i instalacje ze szkła – powiedział Witold Rudolf, burmistrz Piechowic. – Te szklane instalacje i ławki z elementami granitowymi maja podkreślić szklarską tradycję naszego miasta oraz kamieniarską miasta partnerskiego z Niemiec Demitz-Thumitz – dodał Witold Rudolf.

W ramach remontu parku przewidziano m.in.: montaż lamp parkowych w technologii LED, wykonanie z granitu nawierzchni ścieżek parkowych oraz placyków wypoczynkowych, montaż nowych ławek i koszy, budowę elementów małej architektury, m.in.: na rondzie w centrum parku będzie ścianka z bloków granitowych zawierających zdjęcia wykonane laserowo w technologii 3D, upamiętniające historyczny wygląd kościoła ewangelickiego. Obiekt został rozebrany w 1945 r., a na jego miejscu byli mieszkańcy tych terenów ustawili kamień z tablicą pamiątkową.

Ponadto wzdłuż głównej alejki parkowej wykonane zostaną tablice z bloków granitowych zawierające także zdjęcia laserowe w technologii 3D, ukazujące dawne Piechowice oraz tradycje szklarskie. Na nowo wykonanych rondach (placykach wypoczynkowych) zostaną zainstalowane podświetlane pokrywy ze szkła hartowanego, pod którymi będzie można zobaczyć przedmioty i wyroby historyczne piechowickiej huty szkła.
Mieszkańcy nie mogą doczekać się nowego miejsca na spacery. – Wcześniej park był bardzo zarośnięty, a alejki zniszczone. Teraz będzie można przyjść z wnukami i odpocząć na ławce – mówiła Hanna Piechowiak, mieszkanka Piechowic.

- Cieszę się z tego remontu. Park będzie piękniejszy, dzieci będą miały miejsce do spacerów, a starsi będą mogli odpocząć w cieniu drzew – powiedziała Maria Pelisiak z Piechowic.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
391
Jest nowy
8%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
41%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
 
Koszykówka
Walczymy o szósty skalp!
 
Aktualności
W płot po głębszym
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group