Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 3531
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pamiętajmy o kominach!

Wtorek, 22 września 2009, 13:10
Aktualizacja: Środa, 23 września 2009, 7:25
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Pamiętajmy o kominach!
Fot. Angela
Dziś ostatni dzień astronomicznego lata. Zaczyna się jesień, a wraz z nią chłody i kłopoty z instalacjami grzewczymi. Kominiarze i strażacy apelują, aby nie zapomnieć o sprawdzeniu ich stanu i drożności. Zaniedbanie na tym polu może skończyć się tragedią.

W minionym okresie grzewczym do palących się przewodów kominowych strażacy wyjeżdżali aż 123 razy. Przyczyna to zaniedbywanie przez mieszkańców obowiązku przeglądu i czyszczenia kominów. W wielu z tych przypadków lokatorzy stracili cały dobytek. Początek okresu grzewczego to ostatni dzwonek na wyczyszczenie i sprawdzenie szczelności kominów.

– Nieczyszczony przewód kominowy lub jego zły stan techniczny mogą być przyczyną tragedii - pożaru domu lub mieszkania, w którym giną ludzie – mówi kpt. Andrzej Ciosk, rzecznik prasowy Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze. Obowiązek czyszczenia kominów przez właściciela nieruchomości lub jego zarządcę wynika z rozporządzenia o ochronie przeciwpożarowej.

Przewody dymowe, do których podłączone są kotły z paliwem stałym: węgiel, koks, eko-groszek, miał węglowy, drewno itp., należy czyścić co najmniej 4 razy w roku czyli raz na kwartał, a jeśli zachodzi taka potrzeba to częściej. Przewody dymowe do których podłączone kotły gazowe, dwa razy. Przewody wentylacyjne muszą być czyszczone co najmniej raz w roku.

Kontrolowanie przewodów kominowych nakłada natomiast prawo budowlane, które każdy z przewodów nakazuje kontrolować nie rzadziej niż raz w roku. – Ci, którzy nie wywiązują się z tych obowiązków karani są mandatami karnymi lub sprawa przeciwko nim trafia do sądu – mówi Leszek Rzucidło, kierownik Kominiarskiej Spółdzielni Pracy Św. Florian w Jeleniej Górze.
W przypadku zdarzenia związanego z brakiem konserwacji przewodów kominowych funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej nakładają też grzywnę do 500 zł.

Niestety – mimo apeli i ostrzeżeń – mieszkańcy o tym obowiązku zazwyczaj przypominają sobie po fakcie, a świadczą o tych chociażby ubiegłoroczne statystyki. W minionym okresie grzewczym, czyli od 01.09.2008r. do 31.03.2009r. straż pożarna gasiła palącą się sadzę w kominach w ponad 120 budynkach. – W porównaniu do lat poprzednich jest to ogromna liczba – mówi kpt. Andrzej Ciosk. Mamy nadzieję, że dzięki apelom w tym roku tych interwencji będzie znacznie mniej.

Okres grzewczy i nieszczelne kominy niosą ze sobą jeszcze inne zagrożenie – zaczadzenie tlenkiem węgla. – Rozszczelniane podczas palenia się sadzy kominy stwarzają idealną sytuację do ulatniania się tlenku węgla do szczelnie pozamykanych mieszkań – mówią strażacy. Dlatego przy każdym takim zdarzeniu, gdzie paliła się sadza, konieczne jest wykonanie przez kominiarzy przeglądu całego przewodu kominowego oraz koniecznych napraw.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
221
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group