Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7552
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pamiętajcie o Tatusiach

Środa, 23 czerwca 2010, 7:49
Aktualizacja: Czwartek, 24 czerwca 2010, 7:50
Autor: Gabi
JELENIA GÓRA: Pamiętajcie o Tatusiach
Fot. TEJO
Dzień Ojca w wielu krajach ma miejsce w zupełnie różnych terminach. Obchodzone od 1910 roku w Stanach Zjednoczonych, ma niejako dziś swój setny jubileusz. Przyjęło się w Polsce dopiero w 1965 roku, ale i tak nie wytrzymuje porównania popularności Dnia Matki, Babci, czy Dziadka.

Święto taty obchodzone jest w Polsce 23 czerwca. W przedszkolach i szkołach podstawowych uroczystość dla tatusiów albo jest łączona z innymi imprezami jak Dzień Matki czy festyn rodzinny. Przyczyną tego jest fakt, że Dzień Ojca ma swój termin tuż przed wakacjami.

Życzenia swojemu zapracowanemu tacie na pewno złoży ośmioletni Gabryś Datkun. Chłopiec co prawda nie ma własnego dochodu, żeby kupować swemu ojcu prezenty, ale najserdeczniejsze życzenia i laurka wystarczą. Zwykle wstydzimy się mówić publicznie o uczuciach, o tym, że kochamy swoich ojców, a Gabryś nie krępuje się powiedzieć: – Życzę mojemu tacie miłości i radości oraz życia bez przykrości. Podziękuje przy tym swojemu rodzicowi za to, kim jest. Prezentem dla ojca będą zapewne na świadectwie bardzo dobre wyniki w nauce, które jego syn osiągnął po pierwszym etapie kształcenia w klasie pierwszej.

Dzień Ojca zapoczątkowała mieszkanka małego amerykańskiego miasteczka Spokane w stanie Waszyngton - Sonora Smart Dodd (1882–1978), córka weterana wojny secesyjnej Williama Jacksona Smarta, który codziennie troskliwie i samodzielnie wychowywał szóstkę dzieci. Kobieta chciała w ten sposób uczcić pamięć swojego ojca. Czternaście lat potem święto doczekało się akceptacji prezydenta Nixona, a w 1966 roku ustalono jego datę na trzecią niedzielę czerwca. Z czasem tę tradycję zaczęły przejmować inne państwa. W Polsce Dzień Ojca przyjął się bardzo późno, bo dopiero w 1965 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
29
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
34%
Nie najlepiej
21%
Wciąż fatalnie
21%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group