Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 4883
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Pamiętają o pomniku

Piątek, 16 lipca 2021, 6:04
Autor: WAC
Kowary: Pamiętają o pomniku
Fot. Stowarzyszenie Miłośników Kowar
Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Kowar nie zapominają o jednej z najbardziej charakterystycznych pamiątek historii swojego miasta. Kilka dni temu przeprowadzili prace porządkowe przy znajdującym się obok Zajazdu Victoria, w sąsiedztwie drogi wojewódzkiej nr 367, pomniku pamięci żołnierzy z kowarskich oddziałów piechoty górskiej, poległych i zaginionych w czasie I wojny światowej.

Coroczne sprzątanie przez członków Stowarzyszenia Miłośników Kowar terenu przy pomniku ma już wieloletnią tradycję. Zainicjował ją niedawno zmarły były prezes tej organizacji Jerzy Sauer. To on sprawił, że na początku XXI wieku poważnie uszkodzony po 1945 roku obelisk został odnowiony. Między innymi w miejsce usuniętych wcześniej tablic pamiątkowych zostały zamontowane nowe, dwujęzyczne. Uzupełniono też brakujące bloki kamienne, z których składa się obelisk przypominający kształtem piramidę.

Z przyczyn związanych z pandemią w ubiegłym roku nie udało nam się przeprowadzić porządków przy pomniku, dlatego tym razem pracy mieliśmy więcej niż zwykle – mówi prezes SMK Gabriela Kolaszt. - Między innymi wycięliśmy samosiejki rosnące w pobliżu obelisku, wykosiliśmy bardzo wysoką trawę i wyczyściliśmy pomnik z mchu. Dbamy o ten pomnik nie tylko jako o pamiątkę historii, ale także jako ślad po ludziach, którzy żyli na tym terenie przed nami. Jako, że miejsce, gdzie stoi obelisk jest bardzo urokliwie położone myślimy również o zagospodarowaniu tego terenu na punkt widokowy.

Twoja reakcja na artykuł?

23
66%
Cieszy
1
3%
Hahaha
3
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
7
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (64) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group