Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 4275
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Czwartek, 27 lutego 2014, 11:30
Aktualizacja: 11:39
Autor: UM/Org
Jelenia Góra: Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Fot. Organizator
W sobotę (1.03.) odbędą się w Jeleniej Górze miejskie uroczystości w związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na cmentarzu przy ul. Sudeckiej o godz. 11.00 zostanie odsłonięty obelisk ku czci dwóch żołnierzy AK, rozstrzelanych po wojnie na terenie jeleniogórskiego więzienia. O godz. 16.00 zaplanowano w Muzeum Karkonoskim okolicznościową prelekcję. Natomiast w niedzielę (2.03.) będą obchody zorganizowane przez posłankę Marzenę Machałek.

Członkowie Armii Krajowej, którzy po wojnie nie godzili się z porządkiem polityczno-prawnym w Polsce i nadal działali w konspiracji, uważani byli za wrogów państwa i często skazywani na śmierć.

- W Jeleniej Górze i okolicach mniej było takich przypadków – mówi prezydent Marcin Zawiła. - Ale prześladowania żołnierzy AK i członków ich rodzin były swoistą "normą". Odmawiano im przez długie lata możliwości awansu społecznego, były im wskazywane – niezależnie od poziomu wykształcenia – zdecydowanie gorsze i gorzej płatne stanowiska. Zdarzyły się też u nas dwa zdarzenia tragiczne – rozstrzelanych zostało dwóch żołnierzy AK: Jerzy Siwecki, ps. „Bachus” - w listopadzie 1948 r. oraz Kazimierz Pawłowski, ps. „Nerw” - w lutym 1949 r. Ich pamięci poświęcony będzie pomnik, który stanie 1. marca na cmentarzu przy ul. Sudeckiej, nieopodal kaplicy - dodaje.

W niedzielę (2.03.) na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaprasza mieszkańców miasta posłanka Marzena Machałek. W południe z Placu Ratuszowego w Jeleniej Górze wyruszy marsz pamięci, który przejdzie ulicami Marii Konopnickiej i 1 Maja. O godz. 13.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odbędzie się uroczysta msza, połączona z apelem poległych. Okolicznościowy wykład wygłosi prof. Włodzimierz Suleja z Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
968
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group