Sobota, 1 kwietnia
Imieniny: Grażyny, Ireny
Czytających: 7213
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Pamięci "Kororo"

Niedziela, 17 października 2021, 10:17
Autor: WAC
Polska: Pamięci "Kororo"
Fot. Gmina Bukowsko
To specjalny sposób upamiętnienia najsłynniejszego polskiego muzyka ulicznego, doskonale znanego w Jeleniej Górze i w Kowarach - skrzypka Stefana Dymitera „Kororo”.

W miejscu urodzenia artysty, czyli we wsi Płonna (powiat sanocki), na przystanku autobusowym przy drodze wojewódzkiej 889 został namalowany mural przedstawiający tego genialnego skrzypka. Malowidło powstało staraniem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Bukowskiej w Bukowsku i pracowników Urzędu Gminy w Bukowsku oraz darczyńców. Autorem muralu jest Arkadiusz Andrejków. Malowidło powstało ma podstawie fotografii autorstwa Adama Drogomireckiego.

Stefan Dymiter "Cororo", który urodził się 5 maja 1938 roku w Płonnej był jednym z najsłynniejszych polskich muzyków ulicznych. „Kororo” od dziecka był niepełnosprawny, lecz już jako mały chłopiec objawił swój niezwykły talent muzyczny, by jako dorosły skrzypek osiągnąć w tej dziedzinie wirtuozerię. Do dziś mieszkańcy Jeleniej Góry oraz Kowar wspominają uliczne występy muzyka.

Szczególnie był znany i poważany w Krakowie, gdzie wraz ze swoim zespołem występował w okolicach Bramy Floriańskiej. Jego talent sprawił, że współpracował z Piwnicą z Baranami. Koncertował też w Filharmonii Krakowskiej. Zmarł 26 października 2002 roku w Krakowie. Zgodnie ze swoją ostatnią wolą spoczął na cmentarzu w Kowarach obok żony Stefanii Siwek.

Twoja reakcja na artykuł?

18
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
4%
Nudzi
2
8%
Smuci
2
8%
Złości
1
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
394
Tak, to odpowiedzialna praca
15%
Dostają trochę za dużo
21%
Dostają o wiele za dużo
33%
To oburzające ile zarabiają
31%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group