Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 8161
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

„Pamięć miasta” na płocie: odsłona trzecia

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 22 lipca 2010, 15:20
Aktualizacja: 15:21
Autor: Angela
Fot. TEJO
Już po raz trzeci fotografik Jacek Jaśko, pomysłodawca i twórca wystawy będącej wycinkiem zastanej rzeczywistości Jeleniej Góry, przygotował dla mieszkańców i turystów zdjęcia fragmentów miasta. Wydruki przykleił dziś do płotu na placu kard. Wyszyńskiego.

To już jest trzecia edycja wystawy zatytułowanej „Pamięć miasta”. Pierwsza odbyła się w grudniu 2008 roku, druga duża ekspozycja zawisła dokładnie rok temu, 22 lipca minionego roku.

– Dzień dwudziesty drugi lipca wiadomo jakim świętem był, dlatego postanowiłem zrobić sobie w tym dniu swoje święto z przymrużeniem oka. Cieszę się, że pozwolono mi mieć swoją galerię w centrum miasta, za co kolejny raz dziękuję właścicielowi płotu. Dzisiaj dokleiłem wiele nowych zdjęć, których nigdzie indziej nie wystawiałem, więc można je zobaczyć tylko w tym miejscu.

Poza tym zostawiłem część zdjęć z poprzedniej edycji ponieważ miałem głosy od ludzi, że te zdjęcia odchodzące, zmywające się, też są swoistą formą pamięci. Dzisiaj też podczas naklejania zdjęć miałem bardzo miłe spotkania z przechodniami, którzy mówili, że cieszą się, że jest coś nowego, bo oni przychodzą to oglądać, również z dziećmi – mówi Jacek Jaśko.

Wielu też zadawało twórcy wystawy pytania, kiedy ma czas robić te wszystkie zdjęcia. Autor zdradził, że jest to wynik jego pieszych wędrówek przez miasto.
– Dzięki temu, że po mieście nie jeżdżę samochodem, mam szansę potykać się o każdy dziurawy krawężnik, widzę zmiany, jakie zachodzą w Jeleniej Górze. Niektórych miejsc już nie ma, niektóre się zmieniają, a inne pozostają jeszcze bardziej opuszczone niż były. Jest to pamiętnik stworzony dla przechodniów – mówi artysta.

Podobne wystawy na płotach i ogrodzeniach Jacek Jaśko organizował w latach poprzednich również w Kopańcu, gdzie odbyło się siedem edycji, w Sopocie przy Monte Casino i w Skierniewicach.
– Lubię kiedy zdjęcia nie są schowane za szybą w domu czy w muzeum, bo tam ludzie rzadko zachodzą. Poza tym jest to innego rodzaju fotografia, to jest praca codzienna, co nie znaczy, że nieświadoma. Część z tych zdjęć jest opatrzona datami i wcześniej ukazała się na moim blogu, którego adres też został podany na jednym z plakatów, ale część nigdzie nie była wcześniej wystawiana. Warto więc na chwilę zatrzymać się i popatrzeć na te obrazy, zanim znikną – mówi Jacek Jaśko.

Wiele wskazuje na to, że i płot – będący przestrzenią ekspozycji zdjęć Jacka – sam też wkrótce przestanie istnieć. Będzie to oczywisty proces kształtowania się miasta jako organizmu, który niemal każdego dnia wygląda inaczej. Ale fotografik ma nadzieję, że znajdzie inny płot, których w stolicy Karkonoszy nie brakuje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

Hrabia 22-07-2010 16:37
Ciekawe czy zapytał się właściciela ogrodzenia czy może sobie tam naklejać papierki? Pewnie jak ja bym coś tam nakleił to od razu bym był wandalem!! Oby nigdy więcej więcej takich inicjatyw mających cel informacyjny tudzież kulturalny!! Po 1 deszczu nic z tego nie zostanie tylko śmieci! Lansować się można organizując sobie wystawy!
teessi 22-07-2010 17:46
Hrabio, TO jest właśnie wystawa, już trzecia z tej serii!
~BC 22-07-2010 22:06
GRATULACJE Panie Jacku :)
~kocikwik 23-07-2010 9:56
Ja bym zamienił przy "wycinkiem ................. Góry" "t" na "r"

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group