Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 6282
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pałacyk przy Termach czeka na pieniądze

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 21 grudnia 2016, 8:03
Aktualizacja: Czwartek, 22 grudnia 2016, 7:13
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. Angelika Grzywacz–Dudek
Już wiadomo, że do końca tego roku nic nie będzie się działo w sprawie pałacyku stojącego przy Termach Cieplickich, w którym kiedyś mieściło się Przedszkole „Zaczarowany Parasol”. – Obecnie szukamy źródeł finansowania tej inwestycji, której nakłady szacuje się na kilkanaście milionów złotych i dopóki nie stworzymy pełnego modelu finansowego, nie chcemy wydawać pieniędzy na projekty czy pozwolenia – mówi Dariusz Stolarczyk, prezes Spółki Termy Cieplickie.

W październiku br. Spółka Termy Cieplickie zakończyła zbieranie ofert poszukując architekta, który miał przygotować koncepcję zagospodarowania tego obiektu wraz z terenem przyległym. Jak mówił wówczas Miłosz Sajnog, spółka wysłała zapytania ofertowe do kilkunastu firm architektonicznych z Polski, które przygotowywały koncepcje dla podobnych obiektów, w tym były laureatami prestiżowych konkursów dotyczących projektowania takich budynków. Odzew był jednak znikomy. Swoją ofertę przesłała tylko jedna z firm.

- Aktualnie nie wykluczamy rozpisania kolejnego zapytania ofertowego, ale nie to jest clou całej sprawy – mówi Dariusz Stolarczyk. – Najważniejsze jest bowiem zabezpieczenie źródeł finansowania dla tej inwestycji. Jako spółka Termy Cieplickie nie mamy już szans na dofinansowania unijne, bo nie ma już programów pozwalających w pełni sfinansować budowę czy rozbudowę takich obiektów. Bieżąca sytuacja finansowa całej spółki (w skład której wchodzi również hala sportowa i stadion przy ul. Złotniczej) jest pozytywna, ale niestety nie pozwala nam na zaciągniecie kredytów w kwocie kilkunastu milionów złotych z jednostronnym przejęciem obowiązku ich spłaty w oparciu o aktualne możliwości finansowe. Banki żądają bowiem zabezpieczenia finansowego, którego my nie mamy. Termy Cieplickie rzeczywiście od 2,5 roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ale ceny naszych usług są o wiele niższe, niż obiektów typowo komercyjnych. Ponadto, mimo że w 2015 roku spółka zamknęła rok na plusie, to trzeba pamiętać, że cały czas rozlicza straty powstałe zanim jeszcze obiekt został oddany do użytku. Dlatego musimy zastanowić się poważnie skąd wziąć pieniądze na tę inwestycję – dodaje prezes Term Cieplickich.

Jak już pisaliśmy, obiekt ma zostać najprawdopodobniej przeznaczony na cele hotelowe i, być może, gabinety spa, lub usługi publiczne (w tym m.in. sale konferencyjne, miejsce do zajęć dla dzieci, itp.). Natomiast teren przyległy do budynku najprawdopodobniej zostanie przyłączony do Term Cieplickich i przeznaczony na basen zewnętrzny i usługi basenowe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~zaboberek 21-12-2016 9:09
Dopóki w tym zameczku działało przedszkole,to były realne szanse,że obiekt nie ulegnie dewastacji.Po usunięciu przedszkola okazuje się,że na remont i modernizację brak źródła finansowania a odzew biur projektowych jest bliski zeru.Czy o to chodziło władzom aby ten zameczek uległ zagładzie?
~ 21-12-2016 9:32
"gdzie się podziały...... " nasze podatki
~Ciepliczankaa 21-12-2016 10:06
A czy przypadkiem sala /sale konferencyjne nie powstały już w ist iejącym obiekcie? Nie jest to chyba najlepszy sposób na zarabianie, skoro do tej pory pieniędzy z tego nie było.
~ 21-12-2016 10:08
Odzew był znikomy , a co byście chcieli za darmo ze 100 projektów i wybierać, wybrzydzać? te czasy się skończyły , inwestujcie pieniądze , czasy PRL się skończyły.
~emeryt 21-12-2016 10:11
rozebrac a na terenie postawic supermarket. Bedzie mial wziecie i bez kosztow dla mieszkancow.
~ 21-12-2016 10:22
trzeba było zostawic przedszkole
~antyczarny 21-12-2016 10:23
Zbudować kościół a budynek oddać księdzu na plebanie bo kościołów nam trzeba a nie marketów .......
~??? 21-12-2016 10:33
Przecież to skandal. Zamknęli ludziom przedszkole, a teraz myślą co z tym zrobić, bo nie mają pomysłu ani pieniędzy. Smiech na sali co ci w ratuszu wyprawiaja
~Kuzia 21-12-2016 12:03
To czego oni oczekują od biur architektonicznych to już nie są koncepcje tylko duże opracowania, a głównym kryterium przetargowym i tak jest cena. Dzis za opracowania koncepcyjne również trzeba płacić ale Oni jeszcze do tego nie doszli.
~ 21-12-2016 17:23
Co ty gościu piszesz o jakimś przedszkolu,a nie piszesz o palacu Człowieka,ktory stworzył to wszystko co w koło niego i po drugiej stronie drogi
~ 21-12-2016 18:24
do 17.23 jesteś z PISU
~molbdenn 21-12-2016 18:26
Nasi włodarze zlikwidowali przedszkole, wypowiedzieli umowę najmu, kazali się szybko wyprowadzić bo chcieli tam coś zrobić Przedszkole wyprowadzało się w pośpiechu a dziś budynek stoi i niszczeje bo pewnie nie jest ogrzewany. Ktoś powinien za to odpowiedzieć.
~Derik 21-12-2016 19:55
Ludzie, zacznijcie myśleć. Jeszcze za Obrębalskiego było wiadomo, że pałacyk łyknie osoba prywatna, jeden z ówczesnych posłów. Dlatego była taka presja na likwidację przedszkola, ale się nie udało pod pretekstem budowy term. Trochę się politycznie pozmieniało ale słowa dotrzymać należy. Przedszkole wyprowadzono i teraz zatem zrobią wszystko, żeby pałacyk popadł w fikcyjną ruinę (z zewnątrz) i za dwa lata się go odda z pocałowaniem ręki za bezcen cudem znalezionemu inwestorowi. Tak to się robi....w Jeleniej Górze.
~Marcin Kaflik 21-12-2016 20:51
Hotel? Miasto zamierza prowadzić hotel? A to na jakiej zasadzie? Na jakiej podstawie?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group