Środa, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 8993
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ożyje wieża Krzywoustego

Czwartek, 26 marca 2009, 9:07
Aktualizacja: 10:33
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Ożyje wieża Krzywoustego
Fot. dtp/ Archiwum
Zapowiedź remontu najpopularniejszej w mieście i okolicy budowli z tarasem widokowym, wieży na Wzgórzu Krzywoustego, to dobra wiadomość nie tylko dla turystów. Na razie to melodia przyszłości, ale są duże szanse na realizację tego projektu.

Wygląd wieży Krzywoustego i jej otoczenia raczej odstręcza niż zachęca potencjalnych gości. Wzgórze imienia legendarnego założyciela Jeleniej Góry, kolebka i podwaliny miasta, na pewno nie są dziś powodem do dumy: brudno tam i nieciekawie. Wrażenie rekompensują częściowo widoki z tarasu wieży. Jednak i tam wyrośnięte drzewa zasłaniają fragment panoramy.

Ma to się zmienić dzięki projektowi „Szlakiem wież widokowych pogranicza polsko-czeskiego”. Zakłada on wykonanie remontu wieży widokowej na Wzgórzu Krzywoustego w Jeleniej Górze wraz z jej oświetleniem i małą architekturą w celu udostępnienia jej zwiedzającym.

Do tego na wieże w stolicy Karkonoszy i czeskim Turnovie mają trafić makiety przedstawiające panoramy widokowe, jakie można obejrzeć ze szczytów tych wież. Zaplanowano też wydanie ilustrowanej czterojęzycznej publikacji: przewodnika po wieżach widokowych pogranicza, oraz utworzenie czterojęzycznej strony internetowej nowopowstałego produktu turystycznego. W Turnovie odbędzie się także wspólna, plenerowa impreza kulturalna.

W marcu w Pardubicach obradował wspólny polsko-czeskiego Komitet Monitorujący Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013. Rekomendowano do dofinansowania łącznie 64 projekty, w tym wspomniany, dotyczący wież widokowych.

Całkowita wartość projektu stanowi kwotę 330.984,00 euro, z czego przyznane dofinansowanie w wysokości 281.336,00 euro, to 85% całkowitych wydatków kwalifikowanych. – Projekt „Szlakiem wież widokowych pogranicza polsko-czeskiego” będzie realizowany do końca 2010 – informuje Urząd Miejski w Jeleniej Górze.

Wieża widokowa i jej otoczenie tętniło życiem jeszcze do lat 50. ubiegłego wieku, do kiedy działała tam zbudowana przez Niemców restauracja z pokojami gościnnymi. Budynek jednak spłonął. Mimo prób dostosowania tego zakątka do potrzeb turystów, do tej pory zawsze wygrywali wandale i narkomani, którzy z wieży uczynili sobie melinę. A sam budynek powstał jako votum z okazji 800-lecia Jeleniej Góry i wyraz hołdu dla cesarza Wilhelma I. Na budowę złożyli się mieszkańcy miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group