Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 6575
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Otwarcie wieży w Radomierzu już wkrótce

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 15 kwietnia 2013, 9:35
Aktualizacja: 9:38
Autor: Mea
Fot. Archiwum l
Obiekt został wyremontowany za 1,5 mln zł, w ramach projektu: „Zobaczyć krajobraz – dotknąć przeszłość – wykorzystanie potencjału kultury i dziedzictwa przeszłości na terenie Subregionu Karkonosze i Góry Izerskie – Modernizacja i adaptacja wieży zamkowej”. Będzie tam punkt widokowy i informacja turystyczna. Dla turystów wieża będzie czynna od 27 kwietnia br.

- W wieży będą dostępne foldery informacyjne z poszczególnych gmin Kotliny Jeleniogórskiej. Wkrótce wieża będzie pełnić rolę punktu widokowego, z którego znakomicie widać panoramę Karkonoszy i Sokolik z Krzyżną Górą. Wybudowano też parking dla gości i odbudowano mur wokół obiektu – powiedział Mateusz Caban, inspektor ds. obsługi ruchu turystycznego, promocji gminy i pozyskiwania środków zewnętrznych w Urzędzie Gminy Janowice wielkie.

Przypomnijmy, że wieża dawnego kościoła w przeszłości była częścią świątyni katolickiej, która potem zmieniła się w ewangelicką. Na przełomie XV/XVI w. we wsi wzniesiono murowany kościół, który w 1849 r. został rozebrany. Zachowała się po nim jedynie barokowa wieża, na której znajdują się trzy dzwony ufundowane być może przez Bernarda von Schaffgotscha. Największy z nich pochodzi z 1612 r. i widnieje na nim napis „Bernard von Schaffgotsch”. Dzwon środkowy datuje się na rok 1576, a mały - na 1595 r. Po wojnie 30-letniej kościół był używany zarówno przez katolików, jak i przez ewangelików. Na temat samego kościoła wiemy niewiele. Wiadomo, że był on murowany i zorientowany, oraz że zdobiły go nagrobki członków rodu von Schaffgotsch. W połowie XIX w. świątynia została wyburzona, pozostawiono jedynie wieżę z zabytkowymi dzwonami.

Podczas prac ziemnych na terenie dawnego kościoła natrafiono na zamkniętą kryptę z renesansowych cegieł, więc można przypuszczać, że jest to miejsce pochówku jednego z protoplastów rodu Schaffgotschów. Niestety otwarcie krypty kolidowało z zakresem wykonywanych prac ziemnych. Możliwe, że w przyszłości znajdą się środki na przeprowadzenie badań archeologiczno – antropologicznych.

- Znalezione elementy kamienne z dawnych nagrobków będą wyeksponowane wzdłuż ogrodzenia w formie lapidarium. Planujemy też utworzenie alejek spacerowych, chcemy postawić ławeczki i lampy. Wieża będzie też jednym z punktów maratonu „Rudawska Wyrypa”, a zadaniem jego uczestników, będzie wbiegnięcie na szczyt wieży. Tutaj będzie też miejsce odpoczynku biegaczy – podkreślił Mateusz Caban.

Projektu został dofinansowywany z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~'lpf 15-04-2013 10:58
Wieża OK. Należałoby z okazji otwarcia wieży zwrócić do Radomierza epitafia z XVI-XVII w., które zostały stamtąd przeniesione i stoją obecnie w Cieplicach przy kościele sw. Chrzciciela!
~zygzak 15-04-2013 11:22
Dobrze by było jakby wójt gminy połatał dziury na drodze dojazdowej do tej beznadziejnej wieży ,bo nikt do niej nie dojedzie!!! DROGA NICZYM KARTOFLISKO !!!
~wieslaw . 15-04-2013 13:04
co to za wójt Gregorcewicz to był wójt
~aqua 15-04-2013 14:22
rowerem z jeleniej przez maciejową sie dojedzie?
~obserwator- kolo 15-04-2013 14:38
Będziemy pilnować czy zgodnie z przeznaczeniem wieża jest użytkowana. Znając pomysły sekretarza (człowiek rządny władzy !!!!!!) strach się bać co WŁADZY WYKONAWCZEJ świta w\\\" główce\\\". hahahahahahaha
~hala 15-04-2013 19:11
A co może tam będzie magazyn kartofli?, a może zlot nietoperzy? Zamiast się cieszyć,że odrestaurowano obiekt, fajna wizytówka miejscowości, to jakieś podteksty snuje się. Przecież to wymagało wiele pracy, organizacyjno-urzędniczo - wykonawczej i chwała tym co się do tego przyczynli, że wieża jest. Pozdr. mieszkańców.
~ktos... 15-04-2013 19:13
tak sobie czytam te komenty, wojt be, sekretarz be, kto ś normalny w tej gminie pracuje ?
~ 15-04-2013 19:29
Szkoda ze baklo tam parkingu.
~malutki 15-04-2013 22:35
do "zygzak" a co ma wójt do tego "kartofliska"? To droga powiatowa i niech się starosta wstydzi !!! Może jak by mieszkał w Janowicach a nie w Karpaczu to by wyremontował.
~malutki 15-04-2013 22:37
do "wieslaw" noooooooo...... BYŁ BYŁ i dzięki Bogu i logicznie myślącym wyborcom już NIE JEST !!! Niech buduje świetlaną przyszłość Wodociągów Karkonoskich czy jak to się tam nazywa.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group