Środa, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 9394
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Otwarcie wieży w Radomierzu już wkrótce

Poniedziałek, 15 kwietnia 2013, 9:35
Aktualizacja: 9:38
Autor: Mea
Region: Otwarcie wieży w Radomierzu już wkrótce
Fot. Archiwum l
Obiekt został wyremontowany za 1,5 mln zł, w ramach projektu: „Zobaczyć krajobraz – dotknąć przeszłość – wykorzystanie potencjału kultury i dziedzictwa przeszłości na terenie Subregionu Karkonosze i Góry Izerskie – Modernizacja i adaptacja wieży zamkowej”. Będzie tam punkt widokowy i informacja turystyczna. Dla turystów wieża będzie czynna od 27 kwietnia br.

- W wieży będą dostępne foldery informacyjne z poszczególnych gmin Kotliny Jeleniogórskiej. Wkrótce wieża będzie pełnić rolę punktu widokowego, z którego znakomicie widać panoramę Karkonoszy i Sokolik z Krzyżną Górą. Wybudowano też parking dla gości i odbudowano mur wokół obiektu – powiedział Mateusz Caban, inspektor ds. obsługi ruchu turystycznego, promocji gminy i pozyskiwania środków zewnętrznych w Urzędzie Gminy Janowice wielkie.

Przypomnijmy, że wieża dawnego kościoła w przeszłości była częścią świątyni katolickiej, która potem zmieniła się w ewangelicką. Na przełomie XV/XVI w. we wsi wzniesiono murowany kościół, który w 1849 r. został rozebrany. Zachowała się po nim jedynie barokowa wieża, na której znajdują się trzy dzwony ufundowane być może przez Bernarda von Schaffgotscha. Największy z nich pochodzi z 1612 r. i widnieje na nim napis „Bernard von Schaffgotsch”. Dzwon środkowy datuje się na rok 1576, a mały - na 1595 r. Po wojnie 30-letniej kościół był używany zarówno przez katolików, jak i przez ewangelików. Na temat samego kościoła wiemy niewiele. Wiadomo, że był on murowany i zorientowany, oraz że zdobiły go nagrobki członków rodu von Schaffgotsch. W połowie XIX w. świątynia została wyburzona, pozostawiono jedynie wieżę z zabytkowymi dzwonami.

Podczas prac ziemnych na terenie dawnego kościoła natrafiono na zamkniętą kryptę z renesansowych cegieł, więc można przypuszczać, że jest to miejsce pochówku jednego z protoplastów rodu Schaffgotschów. Niestety otwarcie krypty kolidowało z zakresem wykonywanych prac ziemnych. Możliwe, że w przyszłości znajdą się środki na przeprowadzenie badań archeologiczno – antropologicznych.

- Znalezione elementy kamienne z dawnych nagrobków będą wyeksponowane wzdłuż ogrodzenia w formie lapidarium. Planujemy też utworzenie alejek spacerowych, chcemy postawić ławeczki i lampy. Wieża będzie też jednym z punktów maratonu „Rudawska Wyrypa”, a zadaniem jego uczestników, będzie wbiegnięcie na szczyt wieży. Tutaj będzie też miejsce odpoczynku biegaczy – podkreślił Mateusz Caban.

Projektu został dofinansowywany z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
484
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
W ogóle nie mam telewizora
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Szachy to królewska gra
 
Piłka nożna
To już dziś... Walka o fazę ogólnopolską!
 
Kultura
Schronisko w wersji All Inclusive
 
Aktualności
Trwają prace przy magistrali na Wolności
 
Aktualności
Oszukiwali na refundacjach za leki
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group