Wtorek, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 5639
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Otwarcie podziemi!

Piątek, 21 grudnia 2018, 13:16
Aktualizacja: Sobota, 22 grudnia 2018, 12:22
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Otwarcie podziemi!
Fot. Przemek Kaczałko
W sobotę (22.12) Arado otworzy wielką atrakcję turystyczną, jaką z pewnością będą Time Gates – Bramy Czasu. Podziemia przy ul. Chełmońskiego w Jeleniej Górze będą swoistym wehikułem czasu, dzięki któremu będzie można poznać historię, legendy i baśnie dotyczące naszego regionu.
Pomysł narodził się poprzez Rajd Arado, który organizujemy na Dolnym Śląsku od ośmiu lat. Urząd Miasta zainteresował nas tym obiektem. Zobaczyliśmy i podjęliśmy wyzwanie - powiedział na wstępie Maciej Wyszkowski z Arado - Fabryki Historii.

W trakcie konferencji prasowej dzierżawcy obiektu zaprosili dziennikarzy do środka, gdzie trwają ostatnie prace przed wielkim otwarciem, zaplanowanym na 22 grudnia. Na początek można było ujrzeć pomieszczenia, gdzie kilkanaście lat temu była dyskoteka. Następnie udano się do części schronu, niedostępnej dla większości mieszkańców od wielu lat.

Otacza nas naturalny kamień z połowy XIX wieku, później oszalowane schrony wojenne z XX wieku oraz nieoszalowane schrony, które wpisują się w historię legend i baśni. Nie każdy może sobie wyobrazić aż taką zmienność geologiczną w takim obiekcie - opisywał M. Wyszkowski.

W jednej z hal na początku obiektu znajduje się niezwykle ciekawa atrakcja, czyli Cewka Tesli, która pozwoli nam "podróżować w czasie".

Nie znam większego urządzenia, które mogłoby wytworzyć 1,2 do 1,7 miliona volt, tworząc jednocześnie gromy dźwiękowe, którymi można grać muzykę nieskończoności - zaznaczył przedstawiciel Arado.

Na początek udostępniona jest część podziemi i z biegiem czasu będą poszerzane o kolejne atrakcje.

Co pół roku mamy nadzieję otwierać kolejną część trasy. W sumie mamy 4,5 km trasy, z czego obecnie zobaczymy około 2,5 km - opisywał M. Wyszkowski.

Zgodnie z planem, obejście trasy zajmuje 70 minut. Wewnątrz jest 8 stopni Celsjusza, więc warto to wziąć pod uwagę - tym bardziej, gdy ktoś wybierze się tam latem. Grupy zwiedzających będą maksymalnie 50-osobowe i będą wprowadzane co 20 minut.

Poczekalnia z barem znajduje się w oryginalnej winiarni i knajpie z 1856 roku - zaznaczono.

W środku znajduje się też pomieszczenie z repliką "złotego pociągu", a także wiele innych rekwizytów. Do krainy legend i baśni wprowadza nas Duch Gór, a tam możemy m.in. poznać ciekawe, lokalne opowieści.

Bilety będą w cenie 19 zł (normalny), 15 zł (ulgowy). Szczegóły dotyczące godzin otwarcia i cennika na plakatach w galerii do artykułu. Wielkie otwarcie już jutro (22.12) o godz. 12:00, a od godz. 13:00 będą otwarte dla zwiedzających.

Twoja reakcja na artykuł?

65
83%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
4%
Złości
6
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
450
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jelenia Góra będzie miastem tańszym
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 20.05.2024
 
Karkonosze
Wiosna w górach na całego
 
112
Kolizje głównie... przed przejściem
 
Kultura
Ogień w Cieplicach
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group